|
BG05SFPR002-1.034-Q003 (16.02.2026)
|
Здравейте, във връзка с предстоящото ни кандидатстване по процедура BG05SFPR002-1.034 - Подобряване на уменията на заетите и условията на труд в предприятията по подход ИТИ, имаме следни въпроси:
1. ВЪПРОС: Във връзка с одобрената Концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) на Община Гоце Делчев и партньори, по която „Нидекс“ ООД е одобрен партньор и бенефициент, бихме желали да получим официално становище относно следния въпрос:
В одобрената Концепция е включена дейност И-23 „Осигуряване на възможности за транспортиране на работещите в „Нидекс“ ООД от/до населени места, в които липсва ежедневен обществен транспорт“, като изрично в описанието е посочено, че:
• Производствената база на „Нидекс“ ООД се намира в с. Копривлен, община Хаджидимово,
• Работещите, които ще бъдат обхванати от дейността, са от общините Гоце Делчев и Гърмен,
• Инвестицията ще се изпълнява на територията на община Гоце Делчев и община Гърмен,
• Финансирането е по ПРЧР 2021–2027.
Предвид горе изложеното, моля за потвърждение:
Фактът, че производствената база на „Нидекс“ ООД се намира извън териториалния обхват на Концепцията, не представлява пречка за допустимостта на дейността и на разходите по проекта, при положение че:
• партньорът „Нидекс“ ООД е одобрен в рамките на Концепцията,
• дейността е изрично включена, описана и одобрена в съдържанието на Концепцията,
• целевата група – работещите лица – са жители на допустимите общини Гоце Делчев и Гърмен,
• социално-икономическият ефект от интервенцията се реализира на територията на тези общини.
2. ВЪПРОС: Предвид въпрос номер 1, Моля за Вашето становище дали е възможно да бъдат включени в услугата по транспортирането на работещи във фирмата от населените места на община Хаджидимово (която е извън териториалния обхват на концепцията) до производствената база на „Нидекс“ ООД, която се намира в с. Копривлен, община Хаджидимово.
3. ВЪПРОС: Възможно ли е в рамките на изпълнението на дейност И-23 „Осигуряване на възможности за транспортиране на работещите в „Нидекс“ ООД от/до населени места, в които липсва ежедневен обществен транспорт“ да бъде увеличен броят на обхванатите лица спрямо първоначално предвидените в одобрената Концепция, именно 4 работника от община Гърмен и 18 работника от община Гоце Делчев.
|
Уважаема госпожо/Уважаеми господине,
В рамките на одобрената Концепция за интегрирани териториални инвестиции „Нидекс“ ООД е одобрен кандидат по ПРЧР с предвидена дейност „Осигуряване на възможности за транспортиране на работещите от/до населени места, в които липсва ежедневен обществен транспорт“. По процедурата целева група са служителите на одобрения кандидат по ПРЧР. В същото време, в одобрената дейност в КИТИ е посочено, че инвестицията ще се осъществи на територията на общините Гоце Делчев и Гърмен. В КИТИ, проблем с транспорта е обоснован единствено за заетите лица от общините Гоце Делчев и Гърмен. Предвид горепосоченото, считаме, че в проектното предложение могат да бъда включени само заети лица, които са служители на предприятието и живеят на територията на тези две общини и чието работно място съгласно КТ също е на територията на двете общини.
Предвид горепосоченото по т. 1, отговорът по т. 2 е отрицателен.
Допустимо е да бъде увеличен броят на обхванатите лица в проектното предложение, живеещи в общините Гоце Делчев и Гърмен. Не е допустимо кандидатът да предвиди бюджет на проектното предложение по-висок от одобрения, т.е. проектното предложение, независимо от броя на включените лица от целевата група, може да бъде с максимален бюджет от 30 678 евро (60 000 лв.). Максималният бюджет е посочен в Списъка на кандидатите по процедурата, част от документите за информация в Условията за кандидатстване.
|
|
BG05SFPR002-1.034-Q002 (16.02.2026)
|
Здравейте,
бихме искали да изложим следната информация и да получим потвърждение относно допустимостта на предвидените дейности преди подаване на проектно предложение.
„Пирин-Текс“ ЕООД е одобрен бенефициент по процедурата. Дружеството има сключен дългосрочен договор с „Пирин Текс Продакшън“ ЕООД – основен подизпълнител, който изпълнява всички възложени на „Пирин-Текс“ поръчки от утвърдени международни модни марки (ушиване на облекло). Персоналът, ангажиран пряко в производствения процес, е назначен по трудово правоотношение в „Пирин Текс Продакшън“.
Сградният фонд и производственото оборудване са собственост на „Пирин-Текс“. Съгласно действащия договор между страните, „Пирин-Текс“, в качеството си на собственик на производствената база, носи отговорност за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд за персонала, зает в производствения процес. В изпълнение на това задължение дружеството инвестира регулярно в подобряване на работната среда.
Двете дружества са свързани лица с едноличен собственик – германското дружество Rollmann and Partner Fashion Management GmbH.
Във връзка с гореказаното бихме желали да получим потвърждение, че:
- По поддейност 2 – „Адаптиране на предприятието и работещите за реакции при кризи“, надграждането на съществуващата система за пожарна безопасност чрез закупуване и монтаж на радио озвучителна уредба към нея представлява допустим разход по процедурата, въпреки че работниците са наети по трудово правоотношение от „Пирин Текс Продакшън“, при положение че „Пирин-Текс“ носи договорна отговорност за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в обекта;
- При дейности, свързани с осигуряване на професионална и географска мобилност (Дейност 2 – транспортиране на работещите от/до населени места без ежедневен обществен транспорт), са допустими разходи за работници, които са назначени в дружеството-подизпълнител, но осъществяват трудовата си дейност в производствената база – собственост на бенефициента.
Изразявам готовност „Пирин-Текс“ да изпълни проекта по указания от Вас ред и при спазване на всички изисквания и насоки, предоставени от Управляващия орган, включително при необходимост от съобразяване на предвидените дейности и разходи с дадените от Вас указания.
Ще бъдем благодарни за Вашето становище.
|
Уважаема госпожо/Уважаеми господине,
Надграждането на съществуващата система за пожарна безопасност чрез закупуване и монтаж на интегрирана радио озвучителна уредба е допустим разход, тъй като дейността е планирана да се изпълнява в помещение, собственост на одобрен партньор/кандидат в Концепция за интегрирана териториална инвестиция, съобразено с изискванията на т. 11. 2 от Условията за кандидатстване по настоящата процедура. След приключване на проекта, бенефициентът е длъжен да запази предназначението на ремонтираните помещения за срок не по-кратък от 5 години от датата на одобрение на окончателния доклад.
Обръщаме внимание, че дейностите следва да осигуряват здравословни и безопасни условия на труд на наетите от кандидата лица, което следва да бъде обосновано в проектното предложение. При изготвяне на проектното предложение, моля да се съобразите с изискванията на т.13 от Условията за кандидатстване, а именно да обосновете нуждите на целевата група като посочите конкретни характеристики – длъжност, брой служители на длъжността, функции и др. с оглед предвидените в проектното предложение дейности и изискванията за тях. Целева група по проекта могат да бъдат само лица, които са заети в предприятието кандидат към момента на подаване на проектното предложение.
Относно разходи, свързани с изпълнение на дейност „Осигуряване на възможности за транспортиране на работещите от/до населени места, в които липсва ежедневен обществен транспорт “ - допустими са разходи за лица, които отговарят на определението „работещи“, съгласно условията за кандидатстване , и са в трудови правоотношения с бенефициента. Когато лицата са назначени в друго търговско дружество - самостоятелно юридическо лице, разходите за тях са недопустими.
|
|
BG05SFPR002-1.034-Q001 (20.01.2026)
|
Здравейте. В Приложение „Списък на допустимите кандидати и партньори“ от Документите за информация по процедура за кандидатстване BG05SFPR002-1.034 - Подобряване на уменията на заетите и условията на труд в предприятията по подход ИТИ във връзка с дейностите заложени в Концепцията за ИТИ BG16FFPR003-2.001-0088 „Устойчив икономически растеж и индустриална инфраструктура“ с водещ партньор Община Свищов е посочено:
• КИТИ: BG16FFPR003-2.001-0088
• Регион: СЦР
• Приоритет и СЦ: 1,5
• Дейност: Обучение на заетите лица в предприятието
• Кандидат: Устрем АД, ФАВО АД, ЛЮВИ ООД
• Индикативен БФП: 200 000 лева**
• Съфинансиране: 450 000 лева**
Под таблицата е отбелязано: ** Посоченият бюджет е индикативен. Ще бъде уточнен с конкретните кандидати по време на съгласувателната процедура с тях.
Едновременно с това:
• в т.8. Общ размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата от Условията за кандидатстване е уточнено, че: „Размерът на бюджета е определен спрямо заложените бюджети по мерките с финансиране от ПРЧР в одобрените концепции по процедура BG16FFPR003-2.001 - КОНЦЕПЦИИ ЗА ИНТЕГРИРАНИ ТЕРИТОРИАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ (ИТИ), съгласно приложение за информация “Списък на допустимите конкретни кандидати и партньори“.
• От т.8.1. Процент на съфинансиране от Условията за кандидатстване става ясно, че: „Максималният интензитет на помощта при режим „де минимис“ е до 100% от общата стойност на допустимите разходи. По настоящата процедура не се изисква съфинансиране от кандидата при прилагане на този режим, в случай че в одобреното КИТИ е предвидено съфинансиране, то следва да бъде заложено в бюджета на проектното предложение“
Посочената стойност за съфинансиране в ПРИЛОЖЕНИЕ - Списък на допустимите кандидати и партньори (450 000 лева) не се отнася за дейности, които ще бъдат финансирани и изпълнени по ПРЧР, съгласно Формуляра за кандидатстване на одобрената КИТИ BG16FFPR003-2.001-0088 „Устойчив икономически растеж и индустриална инфраструктура“.
В КИТИ няма предвидено съфинансиране за дейности по ПРЧР и би следвало изискването за осигуряване на собствено финансиране от страна на кандидатите по т.8.1. от Условията за кандидатстване по процедурата, в този случай да отпадне.
Основанията за това са следните:
1. Концепцията за ИТИ „Устойчив икономически растеж и индустриална инфраструктура“ с водещ партньор Община Свищов предвижда изпълнението на Мярка 2 „Насърчаване на предприемачеството и стартиране на собствен бизнес“. Планираните по мярката дейности са с интегриран характер с цел подкрепа на предприемачеството и стартиране на собствен бизнес, които ще бъдат финансирани от различни източници, разписани в Приложение 1 към Споразумението за партньорство, Раздел 9 „План за изпълнение/Дейности по проекта към ПРЧР и Раздел 11 „Допълнителна информация необходима за оценка на проектното предложение“ от Формуляра за кандидатстване за одобрение на КИТИ:
• В раздел 9 са описани само дейностите за обучения на заети лица с финансиране от ПРЧР, съгласно указанията за попълване на формуляра, които са част от Мярка 2.
• В Раздел 11, т. 11.1 са описани дейности (неразделна част от Мярка 2) с финансиране от други източници, включващи консултации, обучения и техническа помощ за физически лица и МСП, които подготвят и реализират инвестиционни проекти и/или стартират собствен бизнес. Тези проекти ще бъдат финансирани от общинските бюджети на трите общини и СРПЗСР.
2. В Раздел 9 от Формуляра за кандидатстване на КИТИ е посочено следното:
• ОБЩ ИНДИКАТИВЕН БЮДЖЕТ ЗА ВСИЧКИ ДЕЙНОСТИ ПО МЯРКАТА: 650 000,00 лв.
• Размер на исканата БФП от ПРЧР - 200 000,00 лв.
• Това означава, че индикативния бюджет за изпълнение на дейностите по ПРЧР е 200 000 лева (100% БФП), а бюджета за всички останали дейности предвидени по Мярка 2, който са подробно описани в Раздел 11, т.11.1 е в размер на 450 000 лева. От тук следва, че в одобреното КИТИ НЯМА предвидено съфинансиране от страна на кандидатите за дейности, които се подпомагат от ПРЧР.
Предвид гореизложеното възникват следните въпроси:
1. Необходимо ли е да се предвиди и посочи съфинансиране от страна на кандидата в бюджета на проекта?
2. Какво трябва да се направи от страна на кандидата, в случай на положителен или отрицателен отговор на въпрос 1?
|
Уважаема госпожо/Уважаеми господине,
По настоящата процедура не се изисква съфинансиране от страна на кандидатите, когато едновременно са налице следните условия:
• в първоначално одобрената концепция не е заложено съфинансиране, и
• помощта се предоставя при режим de minimis.
В тези случаи кандидатите не следва да планират собствен принос в бюджета на проектното предложение по ПРЧР. Бюджетът следва да бъде изготвен изцяло в рамките на допустимите разходи по процедурата.
|