Completed/terminated procedure

Reg. number Question Clarrifications
BG05SFPR002-2.007-Q001 (19.08.2024)
В хода на разработване на проектното предложение по процедура „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила - КОМПОНЕНТ 2” по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027, възникнаха следните въпроси:

1.	Допустимо ли е в проектното предложение да бъдат заложени разходи за закупуване на 8 автомобила, като съответно бъдат предвидени и разходи за гориво, застраховки, гуми, както и всички съпътстващи разходи за тях, в случаите при които се налага транспортиране на деца от по-отдалечени райони на страната.
В Условията за кандидатстване са заложени дейности:
- „Проучване и изграждане на модели за сътрудничество и извеждане на добри практики за работа“ и „Подобряване на работата за провеждане на политиката за закрила на детето в сътрудничество и координация с държавни органи, доставчици на социални услуги и физически и юридически лица, които имат за предмет на дейност закрилата на детето чрез провеждане на работни срещи, семинари, конференции и съвместни обучения на национално и местно ниво“. За реализирането на тези дейности са предвидени множеството срещи и пътуванията на служителите от ЦУ на АСП на територията на страната с цел оказване на подкрепа в работата на служителите от териториалните поделения – ДСП и РДСП. В тази връзка възниква необходимост от закупуване на два автомобила по един за всяка една от двете дейности. Автомобилите по проекта ще осигурят гъвкавост и оперативност в работата, особено предвид ролята на Агенцията за социално подпомагане при инциденти и форсмажорни обстоятелства, при които служителите трябва да бъдат най- близо до хората за оказване на подходящата подкрепа. Зачестилите в последните години случаи на природни бедствия и пожари показаха, че служителите на агенцията са на първа линия, но много често местата на инцидентите са трудностъпни и откъснати, което сериозно затруднява придвижването до пострадалите.  В дългосрочен план използването на автомобилите ще доведе до намаляване на пътните разходи при пътуванията и участието на служителите от ЦУ на АСП в страната с цел оказване на подкрепа на териториалните поделения. 
По Дейност „Сформиране и обезпечаване дейността на 6 специализирани екипа за мобилна работа с деца в риск пилотно ще бъдат сформирани 6 специализирани екипа за мобилна работа с деца в риск, ситуирани в ДСП – Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Стара Загора и Благоевград, обслужващи райони с изчислена най-висока степен на уязвимост на населението при недостиг на кадрови ресурс. Специализираните екипи ще функционират при денонощен сменен режим на работа за осъществяване на междуинституционално взаимодействие, посредничество и директна социална работа по посока осигуряване на спешна закрила и защитена среда на нуждаещи се деца и лица в ситуация на непосредствен риск, в съответствие с действащото законодателство и в рамките на правомощията. Естеството на работата на мобилните екипи, реализирана основно на терен в различни населени места на територията на съответната област и обезпечаване възможността за 24/7 спешно реагиране на сигнали за деца в непосредствен риск за живота и здравето, изисква осигуряването на общо 6 (шест) автомобила – х 1 на екип, оборудвани за безопасно транспортиране с детски столчета за кола – х 1 комбинирано за всеки автомобил.
2.	Допустимо ли е включването на нова дейност „Интеграция на информационните системи на АСП със Системата за сигурно електронно връчване ССЕВ (Единен портал за достъп до електронни и административни услуги) чрез въвеждане на автоматичен робот)“?
Агенция за социално подпомагане е администрация, която обслужва най-уязвимите групи от населението. С цел облекчаване на процесите по предоставяне на услуги на потребителите Агенцията е осигурила възможност  за заявяване на 34 административни услуги по електронен път чрез портала за електронно заявяване на електронни административни услуги и Системата за сигурно електронно връчване. Системата за сигурно електронно връчване се използва и от физически и юридически лица за обмен на информация и документация, различна от заявяване на административни услуги. 
Към момента 31 ЕАУ  се предоставят чрез (ЕПДЕАУ и всички заявления за ЕАУ от гражданите  се получават в териториалните дирекции чрез ССЕВ. След получаването на заявленията същите се регистрират в ИИС в съответен входящ дневник, генерира се входящ номер от системата и този входящ номер се изпраща на лицето отново чрез ССЕВ. След това регистрираните заявления се разпределят и обработват в ИИС, генерира се съответния административен акт (заповед за отпускане или отказ) подписва се от съответното длъжностно лице и сканирано копие се изпраща до лицето отново през ССЕВ. Цялата тази процедура се извършва ръчно и отнема доста технологично време на социалните работници.
Предвид големия брой  ЕАУ е наложително да се надгради ИИС на АСП с цел интеграция на ССЕВ и автоматично регистриране на заявленията в ИИС на АСП. Необходимо е да се надгради ИИС, като се разработи отделен модул, които да се интегрира със ССЕВ и да може да чете автоматично информацията от електронните заявления, постъпили в ССЕВ , да записва информацията , да регистрира заявлението в съответния входящ дневник, да генерира входящ  номер и този номер автоматично от ИИС да се изпраща обратно към лицето чрез ССЕВ. След обработката на заявлението и издаването на административния акт (заповед), същата да може се изпраща отново автоматично на лицето  чрез ССЕВ. Следва да се има предвид, че към момента следва да се интегрират 28 ЕАУ , съответно и 28 различни електронни форми на заявления.
Агенция за социално подпомагане разполага с единна интегрирана информационна система за документооборот, в която се обработва цялата кореспонденция с изключение на заявленията за предоставяне на административни услуги. Заявленията за административни услуги се обработват в специализирана Интегрирана информационна система на АСП. Получаването на различни видове документи чрез ССЕВ, е предпоставка за невъзможност за автоматизирана обработка на документите и интегриране със съществуващите системи на АСП. Към момента документите и заявленията се обработват ръчно и след изтегляне и проверка се регистрират в съответната система. 
Предвидено е да използва софтуерен робот, който ще изчита данните от ССЕВ. Въвеждането на Автоматичен робот, ще улесни значително процеса както по документооборота, така и по предоставяне на административни услуги, като се намали административната тежест и ще се създаде възможност за изцяло електронна обработка. Ще се оптимизира технологията на работа на социалните работници и ще отпадне ръчната обработка на тези заявления. Ще се създадат предпоставки за  въвеждане на електронното управление в пълен обем в Агенция за социално подпомагане и  превръщането й в  модерна цифрова администрация. Ще се гарантира повишаването на  дигиталната компетентност на служителите на АСП.  
3.	Допустимо ли включването на нова дейност „Разработване и внедряване на Уеб базиран портал за специализирани обучения за нуждите на Агенция за социално подпомагане, с цел повишаване административния капацитет“?
Агенция за социално подпомагане е със щатна численост 4 635. Администрацията предоставя 40 административни услуги в областта на социалната закрила и правата на хората с увреждания. Основна дейност на администрацията е и осигуряване на защита и закрила на децата. Служителите на работят пряко с клиентите и следва да познават в детайли множество нормативни актове.  
Предвид териториалния обхват на АСП и голямата численост на служители  е невъзможно организирането и провеждането на обучения на социалните работници, което поставя в риск предоставянето на качествено и своевременно обслужване на гражданите.  Повишаването на квалификацията и периодичните обучения са от изключително значение за качественото обслужване на потребителите.
Динамиката и честите промени в законодателството, свързано със социалната закрила, както  и голямото текучество в системата изправя пред огромно предизвикателство качеството на работата. Голямата натовареност на служителите и невъзможността за осигуряване на обучители на новоназначени кадри е една от причините, наред с ниското заплащане за постоянното текучеството в системата. Всичко това налага необходимост от създаване на механизъм за провеждане на вътрешни онлайн обучения за служителите на АСП.  Разработването  и внедряването  на Уеб базиран портал за специализирани обучения за нуждите на Агенция за социално подпомагане ще повиши компетенциите на служителите и ще позволи провеждане на специализирани обучения както при промяна в нормативната уредба, така и ще гарантира обстойно и задълбочено обучение на новоназначените служители, което да доведе до по-ниско текучество в системата.
1.	Съгласно Условията за кандидатстване по процедура „ПОВИШАВАНЕ НА КАПАЦИТЕТА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ НА АГЕНЦИЯТА ЗА СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ ВЪВ ВРЪЗКА С МОДЕРНИЗИРАНЕ НА СИСТЕМИТЕ ЗА СОЦИАЛНА ЗАКРИЛА - КОМПОНЕНТ 2“, закупуването на моторни превозни средства е недопустим разход. Предвид допустимите дейности по процедурата и направената от Ваша страна обосновка за необходимостта на разхода, Ви информираме, че УО на ПРЧР ще инициира промяна в Условията за кандидатстване, с цел допълване на допустимите разходи с разход за закупуване на моторни превозни средства. Имайте предвид, че тяхната необходимост следва да бъдe аргументирана и обоснована в проектното предложение . УО на ПРЧР ще Ви информира веднага след одобрение на изменението и ще изпрати променените Условия за кандидатстване по официален път.
2.	Посочената от Ваша страна дейност може да бъде реализирана в рамките на допустима дейност 2 от Условията за кандидатстване: „Дейност 2: Разработване и внедряване на сигурна, достъпна и високо технологична система за електронно архивиране (е-Архивиране) на досиетата на потребителите на социално подпомагане, социалните услуги и закрила на детето и интеграцията й към Интегрираната информационна система (ИИС) на АСП, с цел мониторинг на отпусканите помощи по различните нормативни основания. Осигуряване на хардуерни устройства във връзка с новата система за нуждите на териториалните поделения на АСП“. Въвеждането на Автоматичен робот, ще улесни значително процеса както по                                                       документооборота, и е свързан с предоставяните от АСП административни услуги и с автоматизиране на процеса по подаване, предоставяне и съхраняване на документите на потребителите на социално подпомагане, социалните услуги и закрила на детето. УО на ПРЧР ще допълни дейността в Условията за кандидатстване с цел по-голяма яснота и по-пълни указания за изпълнението на дейността.
3.	Предложената от Ваша страна дейност „Разработване и внедряване на Уеб базиран портал за специализирани обучения за нуждите на Агенция за социално подпомагане, с цел повишаване административния капацитет“ е допустимa за изпълнение в рамките на Дейност 6: Осигуряване на обучения и супервизия на служителите на централно и териториално ниво. С цел по-голяма яснота, УО на ПРЧР ще допълни информацията в дейността с посочената от Вас платформа. Моля да имате предвид, че и тази дейност следва да се съгласува с МЕУ, като това задължение ще бъде посочено и в Условията за кандидатстване.
The project is funded by the “Technical Assistance” Programme 2021–2027, co-financed by the European Union through the European Regional Development Fund, under project BG16RFTA001-1.003-0001 “Digital transformation in the management of EU funds” and by the “National Recovery and Resilience Plan”, under Investment C10.I11 “Ensuring an adequate information and administrative environment for the implementation of the Recovery and Resilience Plan”.