Open calls

On this page you can review all published clarifications for the application procedure. If you did not access the system through a user profile you will not be able to submit a request for clarification. In order to create and submit a request for clarification you need to log in or create a profile from the menu " Login ".

Reg. number Question Clarrifications
BG-RRP-4.021-Q272 (25.05.2023)
Здравейте,

Моля да потвърдите дали всички изброени по -долу допустими дейности е необходимо да се включат в проектното предложение, независимо дали ще бъдат финансирани със собствени средства или със средства от програмата:
	Дейности за извършване на обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура;
	дейности за изпълнение на СМР за прилагане на мерки за енергийна ефективност и мерки за оползотворяване на енергия от възобновяеми източници, ако са посочени в енергийното обследване, в т. ч. всички съпътстващи  СМР, необходими за изпълнение на мерките;
	дейности за изготвяне на инвестиционен проект и оценка на съответствието му съгласно ЗУТ;
	дейности за авторски надзор, съгласно ЗУТ;
	дейности за строителен надзор, съгласно ЗУТ; 
	дейности, свързани с въвеждането на обектите в експлоатация;
	Дейности за изготвяне на независима експертна оценка, изготвена от сертифициран енергиен одитор след приключване на дейностите по изпълнение на СМР – допустими само за ПИИ в режим на минимална помощ. 

2. За дейностите различни от СМР (например дейности за изготвяне на инвестиционен проект и оценка на съответствието му съгласно ЗУТ) ще е необходимо в конкретната дейност да бъде заложена само прогнозна стойност или ще е необходимо прилагането и на друг документ за остойностяване на разхода.


Поздрави!
Изброените дейности са сред посочените допустими дейности по процедурата, като по преценка на кандидата и в зависимост от спецификата на конкретното предложение, се включват всички или част от посочените допустими дейности. 
Обръщам внимание, че дейността за обследване за енергийна ефективност е предварително условие за кандидатстване по процедурата, поради което следва да се включи в ПИИ. Също така дейността по изготвяне на независима експертна оценка от сертифициран енергиен одитор, е условие за да бъде отчетен ПИИ, поради което следва да се включи в предложението. 
Дейности за информация и публичност са задължителни и  трябва да се включат в ПИИ, като в тази връзка във Формуляра за кандидатстване следва да се разпише отделна дейност по осигуряване на публичност и визуализация, като разходите за тази дейност са недопустими за финансиране и следва да се поемат като собствен принос на кандидата
2.По процедурата няма посочено изискване за прилагането на документи за остойностяването на разходите.
BG-RRP-4.021-Q271 (25.05.2023)
Уважаеми г-жи и г-да, 
Моля за отговор на следните въпроси по процедурата:

1. Съгласно дадени разяснения сградите  вписани с отделни идентификатори в акта за собственост ( независимо че са в обща енергийна и функционална система ) се разглеждат , като отделни  обекти на интервенция и се изготвя енергиен одит включващ описание на енергоспестяващите мерки за всяка сграда и сертификат за всяка една. В такъв случай в Дейностите по проекта ,като отделна дейност ли се описват 
например дейностите за изпълнение на СМР на всяка сграда и съответно, като отделни бюджетни подпера ли се включват в бюджета.  За всяка една дейност  в описанието ли се конкретизират ЕСМерки  на всяка сграда. 

2. На какво ниво трябва да се посочат  разходите в бюджета : дейност, дейност по сграда  или ЕСМ. ( например 1. Разходи за СМР  1.1 ЕСМ топлоизолация стени 1.2. ЕСМ  топлоизолация покрив и т.н )

3. Съгласно насоките за кандидатстване в рамките на общата стойност на СМР могат да се включат и непредвидени разходи за строително-монтажни работи до 10%; . Как се записват и отразяват в бюджета тези 10% при повече от една сграда ( в случай, че не се изискват отделни дейности и бюджетни редове за всяка сграда ) . Има се предвид обща стойност на СМР на сграда или завишаването следва да е еднакво  за дейностите СМР и за двете сгради. Завишението следва ли да е отразено в КСС. 

4. На въпрос 94 давате отговор , че "Интензитетът на помощта и съответно 
съотношението между публично и частно съфинансиране 
ще бъде проследявано на ниво „общо допустими разходи 
по проекта“, а не на ниво отделни дейности" . Това означава ли, че при бюджет с включени допустими разходи със 100 % собствено финансиране  ( за дейности одит след проекта и мерки за визуализация ) е допустимо Разходи за СМР да е с 68% безвъзмездно финансиране , като  се съблюдава допустим максимален интензитет на бюджета на проекта 65%

5. При обследване на 3 сгради Индикатор "Завършено енергийно-ефективно обновяване на нежилищни сгради — брой на обновените сгради" каква целева стойност следва да се посочи ? 

1.	и  2. В секция 6. „Бюджет (в лева)“ на формуляра за кандидатстване, разходите за строително-монтажни работи, се обособяват в един единствен бюджетен ред, които включва стойностите на строително-монтажни работи на всички сгради, включени в ПИИ, съгласно приложените КСС.
В секция 3. „План за изпълнение/ Дейности по проект“ на формуляра за кандидатстване могат да се обособят отделни дейности за СМР за всяка отделна сграда, в които да се включи описание на  предвидените енергоспестяващи мерки по отделните сгради.
3.Непредвидените  разходи се отразяват в общата стойност на  разходите за строително-монтажни работи, които са в рамките на един единствен бюджетен ред в секция 6. „Бюджет (в лева)“ на формуляра за кандидатстване. Непредвидените разходи по отделните обекти - сгради се вписват като отделен ред във файла на КСС. 
4.Разпределението на стойности между „БФП“ и „СФ“ в рамките на едно бюджетно перо в секция  6. Бюджет (в лева) на формуляра за кандидатстване е в зависимост от интензитета на помощта от допустимите разходи, който е приложим за конкретното ПИИ.
5. Ако в рамките на ПИИ са включени три сгради, то за Индикатор "Завършено енергийно-ефективно обновяване на нежилищни сгради — брой на обновените сгради" се вписва целева стойност 3 (три).
BG-RRP-4.021-Q270 (24.05.2023)
Уважаеми експерти,
В рамките на общата стойност на СМР могат да се включат и непредвидени разходи за строително-монтажни работи до 10%; 
Въпрос:
Изчисляването на инвестицията в енергийния доклад/обледване трябва ли да е с включените непредвидени разходи или не?
С уважение,
Методий Ангелов
Непредвидените разходи от 10%, когато са допустими разходи съгласно Насоките за кандидатстване (виж т. 11.1 от Насоките) следва да се включат в общата стойност на разходите за СМР.
BG-RRP-4.021-Q269 (24.05.2023)
Уважаеми Експерти, 
В Насоките е написано:
За сградите на предприятията в сферата на търговията и услугите (Kомпонент 2) от настоящите Насоки за кандидатстване, след изпълнение на предвидените в изготвеното обследване за енергийна ефективност енергоспестяващи мерки (ЕСМ), се изисква постигане на минимален клас на енергопотребление „В” и минимум 30% спестяване на първична енергия.
Молим за РАЗЯСНЕНИЯ:
1. Допустим ли ПИИ за сграда с „клас на енергопотребление „А” , като след въвеждане на енергоефективни мерки се предвижда сградата да премине в сграда с близка до нулево потребление, като получаваме спестяване на първична невъзобновяема енергия в размер на 80%. 
2. В проекта е заложена мярка изграждане на фотоволтаична централа с мощност 30 киловат часа и локални съоръжения за съхранение на енергия (батерии). Локалното съоръжение е недопустим разход. Въпросите ни са:
2.1. Стойността на локални съоръжения за съхранение на енергия (батерии) слага ли се отделно КСС?
2.2. В бюджета на проекта трябва ли да добавим този недопустим разход?
2.3. Ако добавяме този разход къде трябва да го включим - в колона СФ на 1. Разходи за строително-монтажни работи (СМР) ( ПО: BG-RRP-4 , фонд: МВУ ) или в 8. Други (моля уточнете) ( ПО: BG-RRP-4 , фонд: МВУ ), защото като добавим недоустим разход в бюджета към допустимите разходи за СФ се намалява процента на безвъзмездната финансова помощ? 
С уважение,
Методий Ангелов
1.Посочените в условията за кандидатстване изисквания са минимални, а именно всяка сграда, включена в ПИИ, да постига минимум 30% спестяване на първична енергия, както и да достига най-малко клас на енергопотребление „B“ (изискването за най-малко клас на енергопотребление „B“ е за сгради в обхвата на компонент 2). В този смисъл постигане на над 30 % спестяване на първична енергия за сграда, както и достигане на по-висок клас на енергопотребление  от клас „B“, е допустимо по процедурата. 
2. В бюджета (в секция 7 на формуляра за кандидатстване) се включват само допустимите разходи, а в Плана за изпълнение (секция 3. План за изпълнение/Дейности по проекта) следва да бъдат описани  и недопустимите такива, когато е приложимо (т.е. когато дейността е недопустима и разходите за нея са недопустими по процедурата, същото се описва в съответната дейност, вкл. каква е стойността на недопустимата дейност).
Прилага се и отделно КСС – недопустими разходи (когато предложението включва недопустими СМР дейности).
BG-RRP-4.021-Q268 (24.05.2023)
1. В случай, че преценката на РИОСВ/МОСВ по ЗООС и ЗБР не бъде издадена до дата на входиране на проекта допустимо ли е текста  на т. 22 от Декларация при кандидатстване (Приложение В) да бъде адаптиран, за да отразява реалното състояние - т.е. "има входирано искане за издаване на ..."?

2. Във връзка с изискването на стр. 24 от Насоките "ПИИ следва да включват изпълнение на енергоспестяващи мерки в цялата сграда (обследването следва да обхваща всички нива и помещения в сградата), с цел изготвяне на реалистични обследвания за енергийна ефективност. В тази връзка, в случай на собственост в сградата, различна от тази на предприятието кандидат или липса на учредено право за строеж в полза на кандидата, предложението за изпълнение на инвестиция ще бъде отхвърлено.", моля за разяснения относно параметрите/ характеристиките, които определят "цялостта на сградата" (особено в случай на долепени сгради) - достатъчно ли е същата да е посочена с отделен идентификатор в акта за собственост и Кадастрална карта или е необходимо наличието на напр. възушна фуга или друга вид преграда?
1. Текстовете в Декларация – Приложение В не е допустимо да бъдат адаптирани от кандидата. 
Моля виж отговор на въпрос 238. 

2. Сградите по настоящата процедура се идентифицират съгласно наличната за всяка една от тях официална документация и идентификатор по Закона за кадастъра и кадастралния регистър.
The project is funded by The technical assistance fund, financed by the financial mechanism of the EEA and the Norwegian financial mechanism 2014-2021