Отворена процедура за кандидатстване

В тази страница имате възможност да разгледате всички публикувани разяснения по процедурата за кандидатстване. Ако не сте достъпили системата чрез потребителски профил, не можете да подавате искане за разяснение. За да създадете и подадете такова е необходимо да влезете в системата или да създадете потребителски профил от менюто " Вход ".

Рег. номер Въпрос Разяснения
BG16FFPR003-2.001-Q105 (15.09.2023 г.)
Въпрос № 105.
Във връзка с подготовката на комбинирана ИТИ, моля за Вашите отговори на следните въпроси:
1)	Допустимо ли е селска община да участва като Отговорен партньор в концепция за ИТИ със следните проекти и ще бъде ли отпускана за тях БФП по ПРР 2021-2027 г.:
-	Реконструкция и обновяване на парк; 
-	Център за водни спортове; 
-	Спортни площадки – волейболно и баскетболно игрище, фитнес, съблекални, тоалетни, паркинг;
-	Парк с детска и фитнес площадки; 
-	Морски транспорт;
-	Пешеходна улица;
-	Изграждане на медицински център;
-	Реконструкция на велоалея, тротоари, осветление, паркови елементи;
-	Ремонт на Читалище;
-	Ремонт на Музей.
2)	За основен ремонт (рехабилитация) на общински пътища ще се търси ли съответствие с друг документ, освен с ИТСР за съответния регион на територията на който попада пътя?
Въпрос № 105.
1. Участието на селска община като водещ партньор или кандидат в концепция за ИТИ е допустимо, ако общината ще изпълнява дейности, които ще се финансират от програмите, участващи в подхода (вж. финансиращите програми в т. 2 Правна и институционална рамка на Единните указания за кандидатстване с концепции за ИТИ). 
Категориите мерки, допустими за финансиране по ПРР на територията на селски общини, са посочени в каре „Важно“ на стр. 11 от Единните указания. 
В тази връзка дейностите „Реконструкция и обновяване на парк; Център за водни спортове; Спортни площадки – волейболно и баскетболно игрище, фитнес, съблекални, тоалетни, паркинг; Парк с детска и фитнес площадки; Пешеходна улица; Реконструкция на велоалея, тротоари, осветление, паркови елементи; Ремонт на Читалище“ не са допустими за финансиране със средства от ПРР. 
Изграждането на медицински център би било допустимо за финансиране, в случай че съответства на Националната карта на дългосрочните нужди от здравни услуги – Приложение Б3 към Единните указания за кандидатстване с концепции за ИТИ. 
Ремонт на музей на територията на селска община би бил допустима за финансиране по ПРР дейност само като част от мерките за насърчаване развитието на местни забележителности и атракции, включително популяризирането на устойчиви форми на туризъм. 
Допустимостта на конкретни дейности от областта на морския транспорт зависи от това доколко тези дейности се вписват в рамките на допустимите за финансиране по ПРР мерки на територията на селски общини.

2. Модернизацията на общински пътища е допустима за финансиране дейност само на територията на градски общини и само при солидна обосновка, демонстрираща подобряване на свързаността между териториите, създаване на функционални връзки и доказана необходимост от постигане на целите за социално включване и икономическо развитие. Не е необходимо съответствие с друг документ на национално и регионално ниво освен с ИТСР на съответния регион.
BG16FFPR003-2.001-Q111 (13.09.2023 г.)
Професионална гимназия/училище с паралелка за професионална подготовка в СЕЛСКА ОБЩИНА – допустим бенефициент ли е по група мерки "образователна инфраструктура" по ПРР?
Мерки за образователна инфраструктура на територията на селски общини не са допустими за финансиране със средства от Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.
BG16FFPR003-2.001-Q110 (13.09.2023 г.)
Въпроси и отговори (Дата на актуализация: 11.09.2023 г. 13:33:51 ч.) – не е прикачен актуализираният файл!
Последното разяснение е на позиция 91 с № BG16FFPR003-2.001-Q091 от 04.09.2023 г.
Датата на отговорите по исканията за разяснения зависи от датата на постъпване на исканията и е съобразена със сроковете съгласно ППЗРР.
BG16FFPR003-2.001-Q109 (12.09.2023 г.)
Здравейте!
Моля разяснение по следния въпрос:
В публикуваните единни указания за ИТИ е посочено, че на територията на селски общини по ПРР ще бъдат финансирани само мерки за:  здравна инфраструктура;  енергийна ефективност и устойчиво обновяване на жилищни сгради;  развитие на индустриални зони/паркове; туризъм; устойчива мобилност, при ясно обоснована необходимост и интегриран характер на инвестицията; пътища от републиканската пътна мрежа извън TEN-T мрежата при доказан ефект върху територията на региона като цяло. От посоченото е видно, че мерките за модернизиране на образователна инфраструктура на територията на селски общини са недопустими за подпомагане по ПРР и респ. следва да се финансират по СПРЗСР. В СПРЗСР е посочено, че ще се финансират инвестиции в общинска образователна инфраструктура (Раздел II.Г.6 - Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони, стр. 1112).
Същевременно, при подготовката на концепция за ИТИ, е идентифицирана необходимост от последваща реализация на мерки за модернизация на образователна инстраструктура в Център за специална образователна подкрепа и Възпитателно училище-интернат. И двете учебни заведения са второстепенни разпоредители с бюджет към министъра на образованието и науката, съобразно чл. 1, ал. 1, т. 11 и 12 от Постановление № 13 от 31 януари 2018 г. за определяне на второстепенните разпоредители с бюджет към министъра на образованието и науката (обн. ДВ, бр. 12 от 06.02.2018 г), но със седалище на територията на селски общини. Посочените институции не са общинска собственост. Допълнително, в указанията за ИТИ на стр. 24 е посочено, че в областта на училищното и предучилищното образование допустими за модернизация са обекти в съответствие със списъците с класираните обекти, публикувани на адрес https://www.mon.bg/bg/101095. Центърът за специална образователна подкрепа и възпитателното училище-интернат са посочени в публикуваните списъци.
В тази връзка моля да потвърдите, че чрез подхода ИТИ и по-специално чрез ПРР, е допустимо финансирането на горепосочените мерки за тези две образователни институции,независимо от факта, че седалището им е на територията на селски общини, като се отчита факта, че същите не са общинска собственост и са приоритизирани в посочените по-горе списъци.
Мерки за образователна инфраструктура на територията на селски общини не са допустими за финансиране със средства от Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. и в тази връзка не могат да бъдат подпомагани, независимо от собствеността на обектите и независимо от това, че фигурират в списъците с класираните обекти, публикувани от Министерството на образованието и науката.
BG16FFPR003-2.001-Q108 (12.09.2023 г.)
Здравейте,
Във връзка с процедурата за КИТИ имаме следния въпрос:
1. Допустимо ли е по Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 г. да бъде финансиран проект само с меки мерки и дейности за насърчаване развитието на местни забележителности и туристически атракции? Проектът предвижда създаване на интегриран туристически продукт с общи тематични маршрути и туристически пакети в партньорство между няколко общини и заинтересовани страни. Инфраструктурните мерки за туристическите обекти и атракции, които ще бъдат включени в интегрирания продукт вече са реализирани или ще бъдат осъществени в рамките на други самостоятелни проекти на общините по ПРР в рамките на ИТИ.

Благодарим Ви за отговора!
Изпълнението на меки мерки в областта на туризма е допустима дейност по ПРР.
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.