Приключилa/прекратена процедура

Рег. номер Въпрос Разяснения
BG16RFOP002-1.029-Q001 (17.12.2020 г.)
Съгласно утвърдените Условия за кандидатстване допустимите по процедура BG16RFOP002-1.029 кандидати трябва да отговарят на определени критерии, един от които е: Да отговарят на изискванията за малко или средно предприятие съгласно Закона за малките и средни предприятия (ЗМСП). Кандидатите удостоверяват на етап кандидатстване, че са малко или средно предприятие по смисъла на ЗМСП, като попълнят и представят към проектните предложения Декларация за обстоятелствата по чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП по образец (Приложение IV към Условията за кандидатстване). Преди сключване на Административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, Управляващият орган извършва документална проверка на декларираната от одобрените кандидати на етап кандидатстване категория на малко или средно предприятие. В случай че бъде установена погрешно декларирана категория, извън допустимите, ще бъде издадено Решение за отказ за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за съответния кандидат. 
Със средства от ОПИК не се допуска финансиране на проекти, изпълнявани от микро предприятия в рамките на селски райони и от предприятия, които не са допустими съгласно демаркацията на ОПИК с други програми.
Допустими за подпомагане по настоящата процедура са съществуващи МСП, които имат минимум три приключени финансови години (за проектните предложения подадени в рамките на първи краен срок - 2019 г., 2018 г. и 2017 г., а за проектните предложения подадени в рамките на втори краен срок - 2020 г., 2019 г. и 2018 г.) и да са реализирали минимален размер на нетни приходи от продажби общо за последните 3 /три/ приключени финансови години, както следва: Малко предприятие: ≥ 750 000 лева; Средно предприятие: ≥ 3 000 000 лева.
В раздел 11.2. Критерии за недопустимост на кандидатите на Условията за кандидатстване е записано: „…. 2. С цел избягване на припокриването на интервенциите между Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 и Програмата за развитие на селските райони 2014-2020, подкрепа по процедура за подбор на проекти по мярка 1.1.1 „Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията“ към стратегия за ВОМР по приоритетна ос 1 "Технологично развитие и иновации", обявена от МИГ „Струма - Симитли, Кресна и Струмяни“, не могат да получават кандидати, които са: микро предприятия по смисъла на чл. 3-4 от ЗМСП, които имат седалище или клон със седалище на територията на селски район, съгласно определението в т. 8.1. Описание на общите условия от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. и са заявили за подпомагане дейности по проекта, които ще се осъществяват в община на територията на селските райони в Република България, съгласно Списък на общините в обхвата на селските райони на Република България. В допълнение, в т.2. Критерии за оценка на допустимостта на кандидата на Приложение XVIII „Критерии и методология за оценка на проектните предложения“, като критерии 3 е записано: „..Кандидатът е малко или средно предприятие съгласно ЗМСП“. По настоящата процедура са допустими  кандидати, които имат седалище и адрес на управление на територията на действие на МИГ „Струма - Симитли, Кресна и Струмяни“ и да осъществяват дейностите по проекта на територията на действие на МИГ „Струма - Симитли, Кресна и Струмяни“.
С оглед избягване на припокриването на интервенциите между Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020 и Програмата за развитие на селските райони 2014-2020, подкрепа по настоящата процедура за подбор на проекти не могат да получават микро предприятия по смисъла на чл. 3- 4 от Закона за малките и средните предприятия, които имат седалище или клон със седалище на територията на селски район, съгласно определението в т. 8.1. Описание на общите условия от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. и са заявили за подпомагане дейности по проекта, които ще се осъществяват в община на територията на селските райони в Република България, съгласно Списък на общините в обхвата на селските райони на Република България.
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.