Приключилa/прекратена процедура

Рег. номер Въпрос Разяснения
BG06RDNP001-5.001-Q010 (26.05.2020 г.)
В Раздел 10 от условията за кандидатстване, относно процента на финансиране е дадена възможност на кандидатите частни субекти да заявят финансова помощ в размер 50 на сто от размера на допустимите за подпомагане разходи.
Бихме искали да включим в проектното ни предложение предварителни разходи по изготвяне на технически проект. Изпълнителя на услугата е избран преди публикуването на насоките за кандидатстване чрез съпоставяне на 3 конкурентни независими оферти, като към настоящия момент проектантската фирма е изпълнила задълженията си по сключения между нас договор. Т.е., съгласно условията за кандидатстване, ако искаме да включим този разход в проектното предложение, ние няма как да направим избор на изпълнител по реда на ПМС 160, тъй като доставчикът на услугата е вече избран и съответно няма как да заявим процент  на помощта над 50 % от допустимите разходи за този разход.
Същевременно, за предвидените инвестиции, които искаме да реализираме с проектното предложение след одобрението на проекта, бихме искали да се възползваме от по-висок процент на помощ, като изберем изпълнителите на доставките чрез провеждане на  процедура за избор на изпълнител по реда на ПМС № 160 от 01.07.2016 г.
 
Моля да дадете указания, допустимо ли е да се заложи процент на помощта за предварителните разходи в размер на 50 % от допустимите разходи, предвид това че изпълнителя им е вече избран, а за останалата част от инвестицията по същия проект да се заложи по-голям процент на помощта, като съответно се спазят правилата за избор на изпълнител предвидени в този случай.
Във връзка с поставения въпрос, моля да имате предвид, че условията за кандидатстване по настоящата процедура № BG06RDNP001-5.001  по подмярка 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“ не предвиждат възможност кандидатите да заявяват различен интензитет на финансовата помощ за отделни разходи, предвидени в проектното предложение. 
Кандидатите – частни субекти имат възможност да заявят 50 % или 60 % или 70 % от размера на всички разходи, включени в едно проектно предложение в зависимост от това, дали попадат в обхвата на т. 2, 3 или заявят намерение по т. 5 от Раздел № 10 „Процент на съфинансиране“ на Условията за кандидатстване.
BG06RDNP001-5.001-Q009 (26.05.2020 г.)
Въпрос 1
Глава 14.1, т.3, б. г) гласи: „Разходи за изграждане или закупуване на съоръжения или системи за съхранение на фуражи, осигуряващи защита и повишаване безопасността при съхранение от диви птици, гризачи и други, включително такива за дезинсекция и дератизация“
 
Моля за отговор под това тълкувание включват ли се съоръжение или системи за съхранение на първичен фураж (царевица, пшеница и др. зърно) или се има в предвид само съоръжения за съхранване на комбиниран фураж.
 
Въпрос 2
Глава 14.1, т.3, б. е) гласи „Разходи за изграждане и обновяване на санитарна инфраструктура в помещенията, в които се отглеждат животните, като например осигуряване на качество на водата, съоръжение за обеззаразяване и съхранение на тор, торови течности и технологични води“
 
Моля за отговор под това тълкувание включват ли се изграждане на торохранилища (бетонни или силозен тип) и торови ями и др. които на практика са съоръжения за съхранение на тор в йоито престоява тора с цел обеззаразяване.
 
Благодаря предварително за разясненията.
1. Във връзка с допустимите за подпомагане разходи, посочени в т. 3, буква „г“ от Раздел 14.1 „Допустими разходи“, моля да имате предвид, че условията за кандидатстване не предвиждат изрично условие за типа фураж, който ще се съхранява в съоръженията, предмет на подпомагане по процедурата.
Във връзка с поставения въпрос, моля да имате предвид, че съгласно т. 18 от Раздел 13.2 „Условия за допустимост на дейностите“ на Условията за кандидатстване: „Техническите характеристики, капацитетът и предназначението на оборудването и съоръженията, за които се предоставя финансова помощ, трябва да съответстват на броя на отглежданите от кандидата животни. Кандидатът доказва това съответствие чрез обосновка в бизнесплана, която подлежи на оценка от оценителната комисия“.


2. Допустимите за подпомагане разходи за изграждане и обновяване на санитарна инфраструктура по т. 3, буква „е“ от Раздел 14.1 „Допустими разходи“ следва да са разположени в помещенията, в които се отглеждат животните в животновъдния обект.
BG06RDNP001-5.001-Q008 (22.05.2020 г.)
Здравейте, 
Във връзка с обявената процедура № BG06RDNP001-5.001 моля за разяснение по следните въпроси:
1. Ще се присъждат ли точки по Критерии за подбор 1.1, 1.2 и 1.3 на индустриални ферми намиращи се в землище на населено място за което е обявена заповед за регистриране на огнище на заразна болест по свине, птици или ДПЖ касаеща лично стопанство/ тип заден двор или диви животни.
2. Има ли референтен период след който трябва да бъде обявена заповедта за обявяване на огнище на заразна болест изискуема съгласно критерии за подбор 1.1, 1.2 и 1.3.
14.05.2020
1. Минималните изисквания по критерии за подбор 1.1, 1.2 и 1.3, посочени в Раздел 22.1 „Критерии за подбор на проектни предложения“ на Условията за кандидатстване гласят: Всички предвидени инвестиции в проектното предложение ще се изпълняват в животновъден обект/и, разположен/и на територията на населено място/община или административна област, в рамките на което/които е обявено огнище на заразна болест по свине, птици или ДПЖ. Отглежданите животни, в животновъдния обект/обекти, включени в проекта трябва да съответстват на вида животни, за които е обявено огнище на заразна болест.
В тази връзка, за да бъде оценен по критерий за подбор 1.1, 1.2 или 1.3, кандидатът следва да представи копие на заповед на изпълнителния директор на БАБХ за обявяване на огнище на заразна болест по животни от вид, съответстващ на вида на животните с които се кандидатства по проектното предложение, като в условията за кандидатстване не е изрично посочено вида на стопанството, в което е възникнало огнището.

2. В текста на мярка 5 „Възстановяване на потенциала за селскостопанска продукция, претърпял щети в резултат на природни бедствия или катастрофични събития, и въвеждане на подходящи превантивни мерки“, която е част от одобреното шесто изменение на ПРСР 2014-2020 г. е посочено, че по мярката ще се подпомагат дейности, които се отнасят за епизоотии, възникнали след 1 януари 2018 г., но не по – рано от датата на тяхното настъпване и установяване от Компетентния орган в страната.
В тази връзка, за да получат точки по критерии за подбор 1.1 или 1.2 или 1.3, кандидатите по процедурата следва да предоставят копие на документ по т. 2 от Раздел 24.3 „Списък с документи, доказващи съответствие с критериите за подбор на проекти“ за огнище на заразна болест по съответните видове животни, подпомагани по процедурата, възникнало след 1 януари 2018 г.
BG06RDNP001-5.001-Q007 (22.05.2020 г.)
Кандидат по Подмярка 5.1 ще бъде юридическо лице, регистриран земеделски стопанин с икономически размер, измерен в СПО над 8 000 евро и с капацитет на ЖО над 20 000 броя животни (свине). Фермата е тип „индустриална ферма“ и е разположена в район пряко засегнат от Африканска чума (всички животни в стопанството са унищожени).
Кандидатът е земеделски производител -  животновъд, който преработва на 100 %  собствената си продукция от развиваната животновъдна дейност, т.е  приходите на дружеството са от преработка на животновъдна продукция (животни не се продават на външни лица).
Съгласно Условията за кандидатстване по Подмярка 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки, насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“, Раздел 13.2: „Условия за допустимост на дейностите“, за да бъдат допустими по мярката, кандидатите трябва да представят бизнес план, който доказва икономическа жизнеспособност на проекта и стопанството в резултат на изпълнението на инвестициите. В конкретния, описан по – горе случай, при изчисляване на бизнес плана в „Производствената програма“ ще трябва да бъде включен крайния продукт от дейността на предприятието, а именно преработена животинска продукция (трупно месо). В публикуваното в ИСУН 2020 Приложение № 6 – „Бизнес план“ инструкцията под Табл. № 3. „Производствена програма“ гласи: „В колона А се посочват видовете продукти, които кандидатът произвежда и които са пряко свързани с инвестицията, за която кандидатства. В случай че даден вид продукция на кандидата е свързан косвено с дейността, в която се инвестира, тя се описва в Таблица 6 "Други приходи“. Планираните от кандидата инвестиции са изцяло насочени към превенция и подобряване биосигурността във фермата с оглед намаляване възможностите за разпространението на масови заразни болести по животните, т.е инвестицията е свързана с животновъдната дейност на дружеството. Отглеждането на животните е етап от цялостен процес, който е неразривно свързан с преработвателната дейност и няма как двете дейности  (производство и преработка) да бъдат разграничени с цел формиране на приходи, осигуряване на прозрачност при мониторинг и водене на отделна счетоводна аналитичност за осъществяване на последващ контрол през периода след изплащане на финансовата помощ.
Въпрос:
Управляващия орган ще приеме ли за допустим бизнес план, изчислен с приходна част формирана от продажбата на преработена собствена продукция, при условие, че цялата инвестиция по проекта е насочена към животновъдната дейност на кандидата?
12.05.2020
Съгласно Раздел 13.1 „Допустими дейности“ от Условията за кандидатстване, по процедурата се подпомагат дейности на земеделски стопани в животновъдни обекти, в които се отглеждат свине, птици или ДПЖ.
Съгласно т. 8 от Раздел 13.2 „Условия за допустимост на дейностите“ от Условията за кандидатстване: „Бизнес планът трябва да показва подобряване на биосигурността в животновъдните обекти, както и подобряване на цялостната дейност на стопанството в съответствие с принципите на добро финансово управление, публичност и прозрачност“.
По процедурата не се подпомагат дейности, свързани с преработка на селскостопански продукти, като в тази връзка посочените крайни продукти в запитването не следва да бъдат описвани в бизнес плана.
BG06RDNP001-5.001-Q006 (22.05.2020 г.)
Здравейте,
Във връзка с обявената процедура за подбор на проектни предложения № BG06RDNP001-5.001 подмярка 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки, насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г., бихме искали да зададем следния въпрос:
В раздел 11.1. Критерии за допустимост на кандидатите, т.2, б. в) от насоките за кандидатстване е записано следното:
„2. Кандидатите по т. 1, буква „а“ трябва да:
в) са собственици или ползватели на животновъдни обекти, в които се отглеждат свине, птици или ДПЖ и които са регистрирани по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД), преди 1 януари 2018 г. „
Моля да уточните, допустим ли е кандидат, който стопанисва животновъден обект, в който се отглеждат ДПЖ, като собствеността е придобита от него през февруари месец 2018 г., но самия животновъден обект е регистриран за първи път от предния собственик по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност още през 2016 г. Поради промяната на собствеността, кандидатът е направил необходимата нова регистрация на животновъдния обект в БАБХ, като в издаденото му удостоверение е посочен и номера, под който е вписан обекта  в регистъра на ОБДХ и ИИС на БАБХ още през 2016 г. Т.е., видно е че обекта е регистриран за първи път преди 1 януари 2018 г. и единствено е сменена неговата собственост през февруари 2018 г.
Същевременно уточняваме, че кандидатът има действащо стопанство за ЕПЖ и извършва животновъдна и растениевъдна дейност от над 10 години без прекъсване на регистрацията си като земеделски производител.
Съгласно т. 2, буква „в“ от Раздел 11.1 „Критерии за допустимост на кандидатите“ на Условията за кандидатстване: „Кандидатите по т. 1, буква „а“ трябва да са собственици или ползватели на животновъдни обекти, в които се отглеждат свине, птици или ДПЖ и които са регистрирани по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД), преди 1 януари 2018 г.“.
Съответното условие за допустимост се отнася до датата на регистрация и отглеждането на животните в съответния животновъдния обект, регистриран по реда на чл. 137 от ЗВД, а не до датата от която кандидатът е станал собственик/ползвател на животновъдния обект, като в допълнение следва да имате предвид и условието по т. 2, буква „г“ от същия раздел, съгласно което: „Кандидатите по т. 1, буква „а“ трябва да не са прекратявали извършването на селскостопанска дейност, свързана с отглеждането на животни, подпомагани по настоящата процедура, считано от 1 януари 2018 г. до момента на подаване на проектното предложение, с изключение на случаите когато дейността на кандидата е преустановена вследствие на настъпило обстоятелство, свързано с възникване на епизоотична обстановка, наложила унищожаване на отглежданите животни“.
В допълнение, моля да имате предвид, че допустимостта на кандидата и проектното предложение се определя от оценителната комисия въз основа на проектното предложение, в т.ч. всички приложени изискумеи документи.
11.05.2020
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.