|
BG05SFPR002-1.031-Q003 (09.01.2026)
|
Здравейте,
Бихте ли уточнили следното:
1. Съгласно Условията за кандидатстване, проектните предложения се подават чрез ИСУН, но към днешна дата - 9 януари 2026 г., това е невъзможно. Как точно следва да се подаде проектното предложение?
2. При изпълнение на дейностите - провеждане на обучения по дигитални умения, предвиждаме те да бъдат изпълнени от агенция, специализирана в тази област, и след като такава бъде избрана в качеството й на външен изпълнител, следва да предвидим разход за тази външна услуга, който да се отчете на ниво агенция, а не като заплащане на конкретно лице, обучител, от тази агенция. Правилно ли сме разбрали?
3. Служителите, които планираме да преминат гореспоменатите обучения, следва също да получат възнаграждение за времето, часовете, през които са били обучавани, спазвайки указанията, заложени в Методологията за регламентиране на възнагражденията. Правилно ли сме разбрали?
4. Или са допустими разходи само за служителите, които участват в изпълнението на проекта?
Предварително благодаря за отговора.
|
Уважаема госпожо/Уважаеми господине,
Процедура "Специфични умения за работната сила" е процедура на директно предоставяне, по която проектно предложение може да подаде единствено конкретният бенефициент – Агенция по заетостта. Условията, при които ще се набират заявления от работодателите и изискванията към тях ще бъдат оповестени на по-късен етап на интернет страницата на Агенция по заетостта.
|
|
BG05SFPR002-1.031-Q002 (08.01.2026)
|
Уважаем екип на УО на ПРЧР,
във връзка с процедура "Специфични умения за работната сила" имаме следните питания/искания за разяснения:
1. С цел спазване на изискванията за демаркация в процеса на подготовка на проектното предложение, моля да получим ясни указания по следните въпроси: - Работодател, сключил договор с УО по процедура „Нови умения“, допустим ли е за одобрение от страна на АЗ за участие в процедура „Специфични умения за работната сила“ по ПРЧР? В допълнение – АЗ не разполага с информация за работодателите, получили финансиране по процедура „Нови умения“. - Работодател, декларирал предоставени обучения на служителите си с публични средства по КК или ПК през съответната календарна година, допустим ли е за одобрение от страна на АЗ за участие в процедура „Специфични умения за работната сила“ по ПРЧР? - Допустимо ли е едно лице да бъде включено в повече от едно специфично обучение? Ако да – в до колко на брой? - Работодател, декларирал, предоставени обучения на служителите си с публични средства по КК или ПК през съответната календарна година, допустим ли е за кандидатстване? (напр. ако служителите на работодател Х са преминали обучение по КУКР, той недопустим ли е? Изцяло ли или само, ако предлага да обучи сега , вече обучили се с ваучери свои служители)?
2. С цел спазване на изискванията за включени в обучения по проекта лица в процеса на подготовка на проектното предложение, моля за пояснение относно допустимостта на лица, „които не работят, но имат сключен договор за работа“, както следва: - Лица, които са в отпуск, респективно в неплатен отпуск или отсъстват поради болест, към момента на подаване на заявление от работодател, могат ли да бъдат включени в обучение, при завръщане на работа? - Ако лице, излезе в отпуск или болничен след започване на специфично обучение, следва ли същото да отпадне от проекта? И има ли отношение продължителността на това му отсъствие – например платен отпуск за 10 дни, или болничен за 1 месец, или неплатен отпуск за 6 месеца? - Какъв е максималният период от време, през който лице може да отсъства поради болест или отпуск от обучение? - Допустимо ли е включени в обучения по проекта лица да бъдат заменяни?
3. С цел максимални прецизно и съответстващо на изискванията на УО разписване в проекта от страна на АЗ на описанието на дейностите и тяхното последващо изпълнение е необходима следната информация: - Всички специфични обучения ли са допустими за провеждане в дистанционна, смесена или присъствена форма? Ако не – моля за пояснения кои са и кои – не. - Има ли ограничение за периода на провеждане на обученията - само по време на работа, или само след края на работното време, или пък е допустимо и комбинирано провеждане?
4. Във връзка с разписването на дейностите и последващото изпълнение и отчитане на проекта моля да се посочат категориите допустими разходи за провеждане на обучения - например – за възнаграждение на преподавател, учебни материали, командировки, наем на зали и т.н.
5. Във връзка с определената максимално допустимата стойност на безвъзмездна финансова помощ за едно лице, включено в специфично обучение (не трябва да надвишава 2500 лв./ 1 278.23 евро без ДДС) моля за пояснение: - Допустим разход ли е ДДС? - Допустимо ли е работодател да обучи свои служители за над максималната допустима сума, респ. по проекта да му бъдат възстановени, в случай на допустимост, разходите до нея? - Допустимо ли е изплащане на ДДС на работодателите или стойността на ДДС за обученията е за сметка на работодателя. - Допустимо ли е работодател да предяви искане за плащане за едно лице за 3 000 лв. с ДДС или следва искането да бъде за 2 500 лв. без ДДС?
6. За целите на отчитане на проведените обучения към Управляващия орган, ще се изисква ли сертификат за успешно завършване на обучението? Ако да – има ли специфични изисквания, на които той следва да отговаря?
7. За целите на отчитане на проведените обучения към Управляващия орган, ще се изисква ли да бъде предоставен договор за обучение между работодателя и обучителя?
8. В Условията за кандидатстване е записано, че „Не е допустимо служители на работодателя да провеждат обучения на негови служители“ В тази връзка допустимо ли е работодателят сам да провежда обученията или задължително следва обручителят да е външен за предприятието?
9. Във връзка с определените в УК като приоритетни заявките от работодатели за дигитални специфични обучения, както и с оглед разписването на дейностите и последващото изпълнение и отчитане на проекта моля да се дадат указания относно начина и критериите, по които следва да се планира, респ. разпределя финансовият ресурс по проекта, за да се спази това изискване от УО.
10. Относно Дейност 2, моля да се дадат указания и посочат критерии за категоризация на нуждите на работодателя и спецификата на конкретното работно място като установени. Също така моля да бъдат дадени указания за необходимата структура и съдържание на заявлението с цел извършване на маскимално обективна и бърза оценка от страна на АЗ.
11. В проектодоговора за БФП в чл. 52 поредността на алинеите не е правилна – поредността започва директно от 52.3, като липсват 52.1 и 52.2. Моля за корекция на файла.
С уважение, екип АЗ
|
Настоящите въпроси са идентични със зададените на 07.01.2026г. въпроси, на които вече е предоставен отговор.
|
|
BG05SFPR002-1.031-Q001 (07.01.2026)
|
Уважаем екип на УО на ПРЧР, във връзка с процедура "Специфични умения за работната сила" имаме следните питания/искания за разяснения:
1. С цел спазване на изискванията за демаркация в процеса на подготовка на проектното предложение, моля да получим ясни указания по следните въпроси:
- Работодател, сключил договор с УО по процедура „Нови умения“, допустим ли е за одобрение от страна на АЗ за участие в процедура „Специфични умения за работната сила“ по ПРЧР? В допълнение – АЗ не разполага с информация за работодателите, получили финансиране по процедура „Нови умения“.
- Работодател, декларирал предоставени обучения на служителите си с публични средства по КК или ПК през съответната календарна година, допустим ли е за одобрение от страна на АЗ за участие в процедура „Специфични умения за работната сила“ по ПРЧР?
- Допустимо ли е едно лице да бъде включено в повече от едно специфично обучение? Ако да – в до колко на брой?
- Работодател, декларирал, предоставени обучения на служителите си с публични средства по КК или ПК през съответната календарна година, допустим ли е за кандидатстване? (напр. ако служителите на работодател Х са преминали обучение по КУКР, той недопустим ли е? Изцяло ли или само, ако предлага да обучи сега , вече обучили се с ваучери свои служители)?
2. С цел спазване на изискванията за включени в обучения по проекта лица в процеса на подготовка на проектното предложение, моля за пояснение относно допустимостта на лица, „които не работят, но имат сключен договор за работа“, както следва:
- Лица, които са в отпуск, респективно в неплатен отпуск или отсъстват поради болест, към момента на подаване на заявление от работодател, могат ли да бъдат включени в обучение, при завръщане на работа?
- Ако лице, излезе в отпуск или болничен след започване на специфично обучение, следва ли същото да отпадне от проекта? И има ли отношение продължителността на това му отсъствие – например платен отпуск за 10 дни, или болничен за 1 месец, или неплатен отпуск за 6 месеца?
- Какъв е максималният период от време, през който лице може да отсъства поради болест или отпуск от обучение?
- Допустимо ли е включени в обучения по проекта лица да бъдат заменяни?
3. С цел максимални прецизно и съответстващо на изискванията на УО разписване в проекта от страна на АЗ на описанието на дейностите и тяхното последващо изпълнение е необходима следната информация:
- Всички специфични обучения ли са допустими за провеждане в дистанционна, смесена или присъствена форма? Ако не – моля за пояснения кои са и кои – не.
- Има ли ограничение за периода на провеждане на обученията - само по време на работа, или само след края на работното време, или пък е допустимо и комбинирано провеждане?
4. Във връзка с разписването на дейностите и последващото изпълнение и отчитане на проекта моля да се посочат категориите допустими разходи за провеждане на обучения - например – за възнаграждение на преподавател, учебни материали, командировки, наем на зали и т.н.
5. Във връзка с определената максимално допустимата стойност на безвъзмездна финансова помощ за едно лице, включено в специфично обучение (не трябва да надвишава 2500 лв./ 1 278.23 евро без ДДС) моля за пояснение:
- Допустим разход ли е ДДС?
- Допустимо ли е работодател да обучи свои служители за над максималната допустима сума, респ. по проекта да му бъдат възстановени, в случай на допустимост, разходите до нея?
- Допустимо ли е изплащане на ДДС на работодателите или стойността на ДДС за обученията е за сметка на работодателя.
- Допустимо ли е работодател да предяви искане за плащане за едно лице за 3 000 лв. с ДДС или следва искането да бъде за 2 500 лв. без ДДС?
6. За целите на отчитане на проведените обучения към Управляващия орган, ще се изисква ли сертификат за успешно завършване на обучението? Ако да – има ли специфични изисквания, на които той следва да отговаря?
7. За целите на отчитане на проведените обучения към Управляващия орган, ще се изисква ли да бъде предоставен договор за обучение между работодателя и обучителя?
8. В Условията за кандидатстване е записано, че „Не е допустимо служители на работодателя да провеждат обучения на негови служители“ В тази връзка допустимо ли е работодателят сам да провежда обученията или задължително следва обручителят да е външен за предприятието?
9. Във връзка с определените в УК като приоритетни заявките от работодатели за дигитални специфични обучения, както и с оглед разписването на дейностите и последващото изпълнение и отчитане на проекта моля да се дадат указания относно начина и критериите, по които следва да се планира, респ. разпределя финансовият ресурс по проекта, за да се спази това изискване от УО.
10. Относно Дейност 2, моля да се дадат указания и посочат критерии за категоризация на нуждите на работодателя и спецификата на конкретното работно място като установени. Също така моля да бъдат дадени указания за необходимата структура и съдържание на заявлението с цел извършване на маскимално обективна и бърза оценка от страна на АЗ.
11. В проектодоговора за БФП в чл. 52 поредността на алинеите не е правилна – поредността започва директно от 52.3, като липсват 52.1 и 52.2. Моля за корекция на файла.
С уважение,
екип АЗ
|
Уважаем екип на АЗ,
Във връзка с процедура "Специфични умения за работната сила", предоставяме следните разяснения по Условията за кандидатстване:
1. Отговори на Въпрос 1:
1.1. Работодател, сключил договор с УО по процедура „Нови умения“, e допустим за участие в процедура „Специфични умения за работната сила“. Информацията за одобрените за финансиране кандидати по процедура „Нови умения“ е публична и може да бъде видяна в публичната версия на ИСУН, където се визуализират и дейностите по съответния проект. В случай че работодател от този списък подаде заявка за финансиране, то Агенция по заетостта следва да извърши допълнителна проверка за наличие на двойно финансиране, като извърши запитване до УО на ПРЧР.
1.2. Не е допустимо. С оглед спазване на изискванията на ЗУСЕФСУ за определяне на изпълнител от бенефициенти на безвъзмездна финансова помощ, работодателят може да изчака края на календарната година и да заяви обученията през следващата, ако процедурата все още е отворена за финансиране. Поясняваме, че тук не се включват обучения, които са проведени по ваучерния механизъм и по които, обучаемото лице (спрямо своите нужди, а не на работодателя) само е заявило и ползвало обучения по КК и ПК финансирани по ПРЧР, НПВУ, НПДЗ и др.
1.3. Допустимо е едно лице да бъде включено в повече от едно специфично обучение. Няма ограничение в броя на обученията, стига необходимостта от тях да е обоснована и да не се надхвърля максимално допустимата стойност на безвъзмездна финансова помощ за едно лице включено в специфично обучение.
1.4. Работодател, който е декларирал проведени обучения с публични средства през съответната календарна година не е допустим за финансиране. Работодателят може да изчака края на календарната година и да заяви обученията през следващата, ако процедурата все още е отворена за финансиране. Поясняваме, че това изискване не касае обучения, които са проведени по ваучерния механизъм и по които, обучаемото лице (спрямо своите нужди, а не на работодателя) само е заявило и ползвало обучения по КК и ПК финансирани по ПРЧР, НПВУ, НПДЗ и др.
2. Отговори на Въпрос 2:
2.1. Лица, които са в отпуск, респективно в неплатен отпуск или отсъстват поради болест, към момента на подаване на заявление от работодател, е необходимо да са се завърнали на работа към датата на тяхното включване в специфично обучение по процедурата.
2.2. За всяко лице, включено в обучение, ще бъде необходимо да се удостовери минимум 80% присъствие на лицето за целия период на обучението, доказано чрез присъствени списъци или генериран отчетен файл, в случаите на дистанционна форма на обучение. В случай, че размера на отсъствието е голям и не дава възможност обучението да бъде завършено в сроковете на програмата то същото следва да отпадне.
2.3. Вж. отговора на въпрос 2.2.
2.4. Допустимо е заменяне, ако е възможно за нововключеното лице да се осигури минимум 80% присъствие на съответното обучение. В този случай се отчита единствено новото, а не и отпадналото лице. Не е допустимо сумарно отчитане на присъствието на обучението общо за двете лица.
3. Условията за кандидатстване по настоящата процедура не поставят изрични ограничения относно допустимостта обученията да се проведат в дистанционна, смесена или присъствена форма, както и по отношение времето на провеждане на обученията (в работно, извънработно време или комбинирано провеждане). Допустимо е провеждане на обучения в присъствена и/или дистанционна форма при условия и ред, съгласно приложимата нормативна уредба.
4.. Предвид факта, че обучителят следва да бъде външно на бенефициента лице/организация, то разходите би следвало да бъдат на база договор за външни услуги, като договорената в тях цена следва да обхваща обща стойност на извършено обучение за брой лица.
5. Отговори на Въпрос 5:
5.1. ДДС е допустим разход, в случаите, когато същият е невъзстановим по смисъла на Указания на министъра на финансите № НФ-1/ 09.01.2024 г. за третиране на данък върху добавената стойност като допустим разход при изпълнение на проекти по програмите, финансирани от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+), Кохезионния фонд (КФ), Фонда за справедлив преход (ФСП) и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА), Фонд "Убежище, миграция и интеграция" (ФУМИ), Фонд "Вътрешна сигурност" (ФВС), програмата по Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика (ИУГВП), както и на средствата за финансиране на подхода "Водено от общностите местно развитие" от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ВОМР) на ЕС, за програмен период 2021 – 2027 г. Стойността на обученията без ДДС са посочени единствено във връзка с праговете по чл. 50 от ЗУСЕФСУ.
5.2. В УК, на стр. 14, е посочено, че съфинансиране от страна на работодателя не се изисква. Кумулативната стойност на безвъзмездната помощ и съфинансирането не следва да надвишава 15 339 евро без ДДС.
5.3. Да, допустимо е, в случаите, когато същият е невъзстановим по смисъла на Указания на министъра на финансите № НФ-1/ 09.01.2024 г. за третиране на данък върху добавената стойност като допустим разход при изпълнение на проекти по програмите, финансирани от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+), Кохезионния фонд (КФ), Фонда за справедлив преход (ФСП) и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА), Фонд "Убежище, миграция и интеграция" (ФУМИ), Фонд "Вътрешна сигурност" (ФВС), програмата по Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика (ИУГВП), както и на средствата за финансиране на подхода "Водено от общностите местно развитие" от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ВОМР) на ЕС, за програмен период 2021 – 2027 г.
5.4. Да, допустимо е, в случаите, когато същият е невъзстановим по смисъла на Указания на министъра на финансите № НФ-1/ 09.01.2024 г. за третиране на данък върху добавената стойност като допустим разход при изпълнение на проекти по програмите, финансирани от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+), Кохезионния фонд (КФ), Фонда за справедлив преход (ФСП) и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА), Фонд "Убежище, миграция и интеграция" (ФУМИ), Фонд "Вътрешна сигурност" (ФВС), програмата по Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика (ИУГВП), както и на средствата за финансиране на подхода "Водено от общностите местно развитие" от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ВОМР) на ЕС, за програмен период 2021 – 2027 г.
6. Да, документ, удостоверяващ успешно завършено обучение, следва да бъде издаден. Документът е необходимо да съдържа минимум следните реквизити: данни за обучаващия, данни за обучаемия, данни за обучението – тема и период на провеждане.
7. Да, договорът между работодателя и обучителната организация/обучителя следва да бъде представен. Същият определя стойността на обучението, както и спецификите на обучението, договорени от двете страни.
8. Записаното в УК недвусмислено изключва провеждането на обученията от работодателя. Обучителят задължително следва да е външен за предприятието.
9. Агенция по заетостта има богат опит в изпълнение на сходни проекти. Поради тази причина и предвид това, че Агенцията ще изпълнява проекта и всички съпътстващи го дейности, в УК не са посочени указания или ограничения, а изборът на подходящ механизъм за разпределение на финансовия ресурс и приоритизация на заявленията от работодатели за дигитални специфични обучения е предоставен на конкретния бенефициент.
10. В УК няма изисквания по отношение структурата и съдържание на заявлението, нито по отношение критериите за неговата оценка. Въз основа на опита в изпълнение на сходни проекти, конкретният бенефициент сам следва да разработи образец на заявление и да избере подходящи критерии за оценка на заявленията.
11. На етап сключване на договор номерацията в чл.52 ще бъде коригирана.
С уважение,
Екипът на УО
|