Проект на процедура за кандидатстване

В тази страница имате възможност да разгледате процедурата, срока и всички други проектни документи. Ако сте външен за системата потребител, функционалността за коментиране/предложение към проекта не е достъпна. В системата може да влезете или да си създадете потребителски профил от менюто "Вход".

BG-RRP-2.020 - Повишаване на квалификацията на научноизследователския състав на звената на БАН посредством специализации и обмяна на опит

Във връзка с одобряването на оценката на Националния план за възстановяване и устойчивост Съветът на Европейския съюз отправи препоръки към България в контекста на европейския семестър, като беше препоръчано инвестициите да се съсредоточат в областта на екологичния и цифровия преход, по-специално в областта на чистото и ефективно производство и използване на енергията и ресурсите. Вторият тематичен фокус на ПВУ е дигиталния преход. Цифровите технологии оказват дълбоко влияние върху нашия начин на живот и правене на бизнес. Държавите членки трябва да имат капацитета да се възползват от все по-дигитализираното общество и да се справят с предизвикателствата, които то носи. Систематичната насоченост на научни изследвания и иновации към ключовите приоритети за постигане на устойчив растеж са от решаващо значение за по-продуктивна и екологична икономика, прилагаща най-съвременните достижения на дигиталните технологии.

В рамките на Компонент 2 на ПВУ е разработен проект за повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките (БАН). Еда от мерките по инвестицията е подкрепа на научноизследователския ѝ състав посредством специализация и обмен на знания в ключови области на развитие като част от усилията да се подпомогне двойния преход на страната. Това несъмнено включва разгръщането на научноизследователския потенциал на БАН, утвърждаване на интернационалния, интердисциплинарния и междусекторен подход на високо ниво в тематичния фокус на ПВУ, който включва направления, които биха подпомогнали и ускорили технологичния трансфер в страната.

Критичен фактор за успеха на иновационния процес в страната е наличието на квалифицирани научни кадри с умения в областта на приложните изследвания и иновациите. Ето защо, разгръщането на изследователския потенциал на БАН в тази област е от изключително значение. Затова по процедурата са планирани мерки, чиято основна цел е повишаване на уменията и квалификацията на научноизследователския състав на звената на БАН в областта на зелените и цифровите технологии, както и в областта на иновациите чрез засилване на международния и междусекторен обмен.

Кандидати и крайни получатели на финансиране по процедурата са самостоятелните научни звена на БАН, чиито научноизследователски състав ще участва в дейностите по проектното предложение. Очакваният резултат от изпълнението на инвестицията е повишаване квалификацията и изграждане на висококвалифицирани специалисти с умения и компетентности да работят и допринасят за успешното осъществяване на зеления и дигитален преход. Усвояването на опита в иновационни практики на водещи чуждестранни центрове по тематични направления на инвестицията ще подпомогнат създаването на благоприятна среда за осъществяване на технологичен трансфер. Така се създават предпоставки за подобрена комуникация между научни организации и бизнес оператори, повишена ефективност на иновационните процеси. Очаква се изпълнението на мярката да подобри екосистемата за научни изследвания и иновации в отговор на нуждите на предприятията и обществото от специалисти за реализиране на зеления преход и дигиталната трансформация като ключово условие за устойчиво развитие.

Индикативна дата на обявяване на процедурата 24.04.2025 г.

Дата на публикуване на проекта за обществено обсъждане 20.02.2025 г.

Интернет адрес: https://pvu.bas.bg/procedures_select.html?date=20250106

Проекти на документи за кандидатстване и изпълнение

 

Крайна дата за подаване на предложения и възражения 23.03.2025 г. 23:59 ч.

Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.