Приключилa/прекратена процедура

Рег. номер Въпрос Разяснения
BG16RFOP002-2.111-Q001 (15.02.2022 г.)
Във връзка с публикуваната от Вас процедура BG16RFOP002-2.111 - МИГ Белово, Септември, Велинград - Подобряване на производствения капацитет в МСП имам следния въпрос:

В Приложение В „КРИТЕРИИ И МЕТОДОЛОГИЯ ЗА ОЦЕНКА НА ПРОЕКТНИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ“ , по отношение на ЕТАП II: ТЕХНИЧЕСКА И ФИНАНСОВА ОЦЕНКА в критерий 2. Внедрени стандарти и системи за управление от груп II. Капацитет на кандидата в инвестиционни проекти и управление е записано следното:

„Кандидатът е реализирал две дейности в една или повече от горепосочените области.“

Не става ясно кои са „горепосочените области“.

В тази връзка този показател не е ясен и не може да бъде оценен.

Моля, да дадете разяснение кои области сте имали предвид и какви документи очаквате да бъдат представени в потвърждение за тяхното реализиране?
В Приложение В „Критерии и методология за оценка на проектните предложения“, раздел II. Капацитет на кандидата в инвестиционни проекти и управление, критерий 2 е „Внедрени стандарти и системи за управление“. 
Точки по критерия се присъждат в случай, че кандидатът е доказал в проектното си предложение, че е реализирал подобни дейности и съответно е представил необходимите документи в потвърждение за тяхното реализиране в раздел 12 от Формуляра за кандидатстване „Прикачени електронно подписани документи“.
Съгласно Условията за кандидатстване по процедурата, т.24 „Списък на документите, които се подават на етап кандидатстване“, подтчка 16 „В случаите, когато кандидатът е заявил въведени международно признати стандарти, и/или СЕ маркировка, и/или съответствие на продуктите, и/или добри производствени практики, и/или специализирани софтуерни системи за управление (съгласно т. 11 от Формуляра за кандидатстване), той следва да представи поне един от следните документи, прикачен в ИСУН:
- сертификат, който е валиден към датата на кандидатстване - когато кандидатът е заявил наличие на въведени стандарти за качество, други международно признати стандарти или системи за управление;
- декларация или сертификат за съответствие или протоколи от изпитване на произведени продукти, за които е въведена CE маркировката - когато кандидатът е заявил въведени СЕ маркировки;
- документи, издадени съгласно нормативната уредба, поставяща изискванията по отношение на добри производствени практики в областите, в които те се прилагат, а именно: хранително-вкусова промишленост (вкл. производство на опаковки влизащи в контакт с храни), фармация, козметична промишленост и производството на ветеринарно-медицински продукти - когато кандидатът е заявил наличие на въведени добри производствени практики;
- лицензионни договори предоставящи конкретни права на кандидата по отношение на съответната специализирана софтуерна система за нейното въвеждане, чието успешно изпълнение е удостоверено с приложен към договора приемо-предавателен протокол и/или ръководство отнасящо се до въвеждането на специализираната софтуерна система при конкретния кандидат – когато кандидатът е заявил въведени специализирани софтуерни системи за управление. Общите ръководства, описващи какво представлява компютъризираната система и какви са нейните функционални възможности, не следва да се считат за документ, удостоверяващ наличието на въведена такава система при конкретния кандидат.
За да се считат за валидни посочените сертификати трябва да са издадени от независими лица, които са акредитирани от Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“ или издадени в съответствие с разпоредбите на чл. 5а, ал. 2 от Закона за националната акредитация на органи за оценяване на съответствието.
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.