Open calls

On this page you can review all published clarifications for the application procedure. If you did not access the system through a user profile you will not be able to submit a request for clarification. In order to create and submit a request for clarification you need to log in or create a profile from the menu " Login ".

Reg. number Question Clarrifications
BG16FFPR003-4.001-Q003 (24.06.2024)
Относно Приложение № 5.1.5 Справка за собствениците на самостоятелни обекти - Ако блок-секцията има едно регистрирано Сдружение на собствениците, следва ли всеки отделен вход да попълва отделна таблица?
В Приложение № 5.1.5, следва да бъде попълнена една таблица от името на регистрираното Сдружение на собствениците, с нанесени данните на всички самостоятелни обекти в блок - секцията.
Справката следва да съдържа данни за всички самостоятелни обекти и всички техни собственици, в т.ч. и за нечленуващите в сдружението на собствениците, ако има такива.
BG16FFPR003-4.001-Q002 (21.06.2024)
Относно Раздел 20. Критерии и методика за оценка на проектни предложения - постоянен или настоящ адрес се взема предвид за изискването "живущите в самостоятелни обекти в сградата, чиято адресна регистрация съвпада с адреса на сградата"?
Енергийно уязвимите лица следва да са с настоящ адрес, който съвпада с адреса на сградата, обект на интервенция.
BG16FFPR003-4.001-Q001 (19.06.2024)
Уважаеми Госпожи/Господа, в насоките за кандидатстване е указано, че допустими дейности са:
"- Поставяне/инсталиране на системи за оползотворяване на енергия от възобновяеми енергийни източници за енергийните потребности на сградата и батерии за съхранение на енергия, бойлери за гореща вода към общите части на системата (не за индивидуално ползване при многофамилни жилищни сгради (МЖС), ако са предписани в енергийното обследване;
- Поставяне/инсталиране на системи за отопление и климатизация, интегрирани инсталации за възобновяема енергия на място, цифровизация на сградите, зелена инфраструктура;"

Надолу като уточнение е посочено, че:

"В случай, че мерките включват системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници (ВИ), допустими са само такива за обезпечаването на енергийното потребление на сградата. Изграждането на съоръжение за производство на енергия от ВИ е допустимо, само ако съоръжението за производство на енергия от ВИ ще бъде собственост на етажната собственост и произведената енергия ще се използва за нуждите му. При изграждане на системи за оползотворяване на енергия от ВИ, допустими за финансиране със средства по процедурата са частите и елементите на системата, които са общи части на сградата по смисъла на чл. 38 от Закона за собствеността. Тези части/елементи на системата, които не са общи части, следва да бъдат финансирани от ССО. При изготвяне на инвестиционния проект за обновяване на сградата, подобна система следва да бъде разработена в цялост, а не само за общите части на сградата."

Цитираните записи озачава ли, че за сградата може да се изгради цялостна термопомпена отоплителна инсталация, но ще бъде финансирана частта която е разположена само в общите части?
Това означава ли, че при така планирана и изградена локална термопомпена отоплителна инсталация, всеки един от собствениците на отделни жилищни единици  в сградата трябва да финансира с лични средства извън БФП тръбните разводки и отоплителни тела в собственото си жилище?

В цитираната хипотеза ако се планира фотоволтаична инсталация за покриване на електрическото потребление на локалната сградна термопомпа, то тази фотоволтаична инсталация за сградно потребление ли ще се приема или за лични нужди, предвид факта, че топлинната енергия от термопомпата ще достига до отделните жилища?
Допустима за финансиране ли е покривен ФЕЦ, чието производство на електроенергия ще покрива нуждите за работа на локалата сградна термопомпа?
В т. 13 „Дейности допустими за финансиране“ от Насоките за кандидатстване по процедура BG16FFPR003-4.001 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност“ са описани възможните допустими за финансиране дейности по процедурата.
В случай, че изграждането на системи за оползотворяване на енергия от ВИ (като например термопомпена отоплителна инсталация, оползотворяваща енергия от ВЕИ), е част от предписания пакет мерки в обследването за енергийна ефективност, то частите и елементите на системата, които се  изграждат в общи части на сградата по смисъла на чл. 38 от Закона за собствеността, са допустими за финансиране по процедурата.
Тези части/елементи на системата, които не са в общи части, следва да бъдат финансирани от ССО.
Изграждането на фотоволтаична инсталация, произведената енергия, от която ще се разходва за работата на описаната по-горе система, обслужваща всички жилища в сградата, също е допустима дейност по процедурата, ако мярката е предписана в обследването за енергийна ефективност.
Следва да имате предвид, че изградената инсталация, трябва да бъде достъпна за ползване от всички собственици на самостоятелни обекти в сградата.
В допълнение, когато проектното предложение включва мерки за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, следва в доклада от обследването да става ясно, че производството на електрическа и/или топлинна енергия от ВИ, осъществено със средства по процедурата, е само за собствено потребление (за обезпечаване на енергийното потребление на сградата).
The project is funded by The technical assistance fund, financed by the financial mechanism of the EEA and the Norwegian financial mechanism 2014-2021