Критерии за оценка

I. Група
I.	Критерии за оценка на административната допустимост:
1.	Критерии за оценка на административното съответствие на предложенията за изпълнение на инвестиция:
Критерий Води до отхвърляне
1.
Формулярът за кандидатстване е подаден по електронен път чрез ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ, и е подписан с валиден КЕП от лице, което е законен представител на кандидата, или от упълномощено от него лице.
В случаите, когато кандидатът се представлява само заедно от няколко физически лица, предложението за изпълнение на инвестиция се подписва от всяко от тях при подаването.
Да
2.
Нотариално заверено пълномощно в случаите, когато ПИИ ще бъде подадено в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ, от лице, различно от законния/ите представител/и на кандидата. Представя се във формат „pdf“ или „jpg“. (Примерен образец – Приложение № 1), прикачено в секция „Прикачени документи“ към формуляра за кандидатстване в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ
Не
3.
Декларация при кандидатстване (Приложение № 2) – попълнена в секция „Е-Декларации“ или прикачена в секция „Прикачени документи“ към формуляра за кандидатстване в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ. Когато кандидатът се представлява от няколко лица „заедно и поотделно“ или „поотделно“ и формулярът за кандидатстване не е подписан от всички, Приложение № 2 е попълнено и подписано от всички законни представители на кандидата, които не са подписали формуляра (с КЕП или сканирано във формат „pdf“ или „jpg“) и е прикачено в секция „Прикачени документи“ към формуляра за кандидатстване в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ. Когато проектното предложение се подава от упълномощено лице, Приложение № 2 е попълнено и подписано от всички законни представители на кандидата (с КЕП или сканирано във формат „pdf“ или „jpg“) и е прикачено в секция „Прикачени документи“ към формуляра за кандидатстване в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ.
Да
4.
Декларация за минимални помощи (Приложение № 3) Приложения № 3 се попълват и подписват от законен представител на кандидата (с КЕП или сканирано във формат „pdf“ или „jpg“) и прикаченa в секция „Прикачени документи“ към формуляра за кандидатстване в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ.
В случаите, когато кандидатът се представлява само заедно от няколко физически лица, Приложение № 3 се подписва от всяко от тях (с КЕП или сканирано във формат „pdf” или „jpg”).
Да
5.
Документи, удостоверяващи актуалното състояние и реалните собственици на съответното предприятие (ако е приложимо), в случай че някое от свързаните предприятия или предприятията-партньори е чуждестранно лице във формат „pdf“, „jpg“ или „rar“.
Не
6.
Справка-декларация за дейности в сферата на културата (Приложение № 4). Приложение № 4 е попълнено и подписано от законен представител на кандидата (вкл. прокурист/и, ако е приложимо) (с КЕП или сканирано във формат „pdf“ или „jpg“) и е прикачено в секция „Прикачени документи“ към формуляра за кандидатстване в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ.
Да
7.
Документи доказващи заявените разходи по ПИИ, въз основа на които е направен бюджетът – оферти. За всеки разход се предоставят поне по 1 брой оферта, с изключение на разходите за командировки, които се уреждат съгласно разпоредбите на Наредбата за командировките в страната.
Офертата следва да съдържа наименование на оферента/издателя, датата на издаване преди 6 месеца преди датата на кандидатстване, подпис на оферента/издателя, спецификация на стоките/описание на услугите, цена, определена в левове или евро (ще се взема предвид курсът на БНБ към датата на обявяване на процедурата) с посочен ДДС (ако е приложимо). От всеки предоставен документ следва да е видно лицето, което го е издал, като напр. име, подпис, електронен подпис или разпечатка на електронно съобщение, с което е получен документът. Офертите се прикачват в секция „Прикачени документи“ към формуляра за кандидатстване в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ във формат „pdf“, „jpg“ или „rar“.
Да
8.
Акт за създаване на културната организация. Документът се прикачва в секция „Прикачени документи“ към формуляра за кандидатстване в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ във формат „pdf“, „jpg“ или „rar“.
Не
9.
За кандидатите, невписани в ТРРЮЛНЦ или Регистър Булстат
Документ за правосубектност на кандидата, съгласно националното законодателство на Р. България. Документът е прикачен в секция „Прикачени документи“ към формуляра за кандидатстване в ИСМ-ИСУН 2020, раздел НПВУ във формат „pdf“ или „jpg“. 
Не
10.
ПИИ включва изпълнение на дейност по т. 1 от раздел 8.2 Допустими категории дейности от Условията за кандидатстване.
Да
II. Група
I. Критерии за оценка на административната допустимост:
2. Критерии за оценка на допустимостта на кандидата
Критерий Води до отхвърляне
1.
Кандидатът попада в категорията на допустимите кандидати, посочени в т. 6 от Условията за кандидатстване
Да
2.
Кандидатите следва да са осъществявали минимум една дейност свързана с представянето и/или разпространението на културни продукти през последните три календарни години – 2021, 2022 и 2023.
Да
3.
Кандидатът не попада под което и да е от условията, изброени в критериите за недопустимост на кандидатите от Условията за кандидатстване съгласно т.6 по процедурата
Да
III. Група
I. Критерии за оценка на административната допустимост:
3. Критерии за оценка на допустимостта на дейностите по предложението за изпълнение на инвестиция
Критерий Води до отхвърляне
1.
Продължителността на предложението за изпълнение на инвестиция не надхвърля 12 (дванадесет) месеца и крайната дата на изпълнение на инвестицията е преди 31.12.2025 г.
Да
2.
Дейностите по предложението за изпълнение на инвестиция се изпълняват: само на територията на  населени места със слабо развит икономически и културен  статус;  само на територията на Република България извън областните градове; не е допустимо дейността по представяне на културния продукт да се извършва на територия на която вече е бил представен ( в ПИИ задължително се посочва територията на кой/кои населени места ще се извърши дейността)
Да
3.
Предложението за изпълнение на инвестицията води до постигане целта на процедурата.
Да
4.
Предложението за изпълнение на инвестицията е в съответствие с принципите на равнопоставеност на жените и мъжете и осигуряване на равни възможности за всички.
Да
5.
Предложението за изпълнение на инвестицията е в съответствие с принципа за „ненанасяне на значителни вреди“.
Да
6.
По предложението за изпълнение на инвестиция НЕ се подкрепят дейности за представяне и/или разпространение на културен продукт, за които е осигурено друго национално финансиране на съответното изкуство с публични средства.
Да
7.
По предложението за изпълнение на инвестиция НЕ се подкрепят дейности с неуредени права, съгласно Закона за авторското право и сродните му права.
Да
IV. Група
II.	Критерии за оценка на качеството:

1.	Критерии за оценка за реалистичността и ефективността на всички предвидени разходи:
Критерий Води до отхвърляне
1.
Всички разходи, включени в бюджета на предложението за изпълнение на инвестиция, са допустими, съгласно утвърдените категории допустими разходи в раздел 9.2 от Условия за кандидатстване.
Да
2.
Разходите, включени в ПИИ, не попадат в някоя от категории недопустими разходи в раздел 9.3 от Условия за кандидатстване:
Да
3.
Всички разходи, включени в бюджета на предложението за изпълнение на инвестицията, са обосновани и съответстват на дейностите, предвидени за изпълнение.
Да
4.
Преките разходи, за които е приложимо, са реални на пазара или са съпоставими с нормативно признати размери (приложимо за разходи за командировки)
Да
5.
Всички непреки разходи са в размери, съответстващи на праговете/процентните съотношения, заложени в Условията за кандидатстване.
Да
6.
За ПИИ в режим „минимални помощи“ максималният размер на безвъзмездното финансиране не трябва да надвишава размера, посочен в т. 2 от раздел 12 от Условията за кандидатстване за „едно и също предприятие“.
За ПИИ в режим „минимална помощи“ в рамките на максималния размер на безвъзмездното финансиране са налице и допълнителни  ограничения, следващи от правилата за минимални помощи и описани в  Условията за кандидатстване.
Да
7.
Общият размер на одобреното от Оценителната комисия безвъзмездно финансиране е не по-нисък от 6 000  и не по-висок от 16 000 лева.  без собствения принос на кандидата
Да
V. Група Праг за преминаване
II.	Критерии за оценка на качеството:
2.	Критерии за оценка на качеството:
Качества на кандидата
0.00
Критерий Максимален праг
36.00
1.
Кандидатът има доказана дейност в сферата на културата за последните 4 години (в периода 2020-2023 г.), т.е. дейности свързани  със създаване, и/или  опазването на културни ценности в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, визуалните изкуства, литературата, художествения превод, танца, цирка, пластичните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, включително опазването на културно-историческото наследство на културни продукти
10.00
2.
Кандидатът има доказана дейност в сферата на културата за последните 3 години (в периода 2021-2023 г.) , т.е. дейности свързани  със създаване, и/или  опазването на културни ценности в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, визуалните изкуства, литературата, художествения превод, танца, цирка, пластичните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, включително опазването на културно-историческото наследство на културни продукти
8.00
3.
Кандидатът има доказана дейност в сферата на културата за последните 2 години ( в периода 2022-2023 г.), т.е. дейности свързани  със създаване и/или  опазването на културни ценности в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, визуалните изкуства, литературата, художествения превод, танца, цирка, пластичните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, включително опазването на културно-историческото наследство на културни продукти
5.00
4.
Кандидатът има доказана дейност в сферата на културата през 2023 г., т.е. дейности свързани  със създаване, представяне и/или разпространение и/или  опазването на културни ценности в областта на театъра, музиката, киното, аудиовизията, визуалните изкуства, литературата, художествения превод, танца, цирка, пластичните изкуства, архитектурата, дизайна, фолклора, включително опазването на културно-историческото наследство на културни продукти
3.00
5.
Кандидатът демонстрира капацитет за изпълнение на заложените в проектното предложение дейности.
10.00
VI. Група Праг за преминаване
II.	Критерии за оценка на качеството:
2.	Критерии за оценка на качеството:
Качества на проектното предложение
0.00
Критерий Максимален праг
50.00
1.
Проектното предложение включва представяне на културния/те продукт/и в най-малко 2 населени места извън областните градове в шестте планови региона на България
10.00
2.
Разпространението на културния продукт включва населени места, които са обосновани като резултат от проучване на нуждите на аудиторията.
10.00
3.
В представянето на културния/те продукт/и е включено съпътстващо събитие* .
*Съпътстващо събитие - събитие, целящо допълнително представяне с цел популяризиране на основното събитие пред аудиторията, като ателиета, работилници, резиденции, семинари, пърформанси, критически дискусии, лекции, прожекции, инсталации и други
5.00
4.
Кандидатът предвижда  популяризиране на събитията чрез различни похвати и канали - създаване на дигитално съдържание, участие в различни локални и национални медии, дигитална реклама
5.00
5.
Проектното предложение насърчава творческата изява на млади творци*. 
*Млад творец е лице на възраст до 35 години, което създава и/или изпълнява произведения на изкуството
10.00
6.
Културният продукт ще се представя във формат, който предлага достъп до продукта на социално изключени* групи и групи в неравностойно положение** и/или е насочен към привличането на такава аудитория.            
* "Социално изключване" съгласно Закон за социалните услуги е състояние, при което лицето поради лични или обективни причини няма условия
и възможности за пълноценно участие в различни сфери на обществения живот.    
** "Група в неравностойно положение" - група хора, които са в по-висок риск от бедност, социално изключване, дискриминация и насилие, отколкото общото население, включително, но и не само, етнически малцинства, мигранти, хора с увреждания, изолирани възрастни хора и деца.
10.00
35.00
Праг за преминаване:
86.00
Максимален праг:
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.