Критерии за оценка

I. Група Праг за преминаване
Приоритизация на проекти:
0.00
Критерий Максимален праг
26.00
1.
Принадлежност на кандидата към повече от една целева група предприятия по процедурата:

Изпълнено е едно от следните условия:
- кандидатът е заявил подкрепа по процедурата като семейно предприятие и отговаря на изискванията съгласно подт. 5.1) от т. 11.1 на Условията за кандидатстване, като едновременно с това осъществява основната си икономическа дейност съгласно КИД-2008 (въз основа на данни на НСИ за 2023 г.) в областта на творческите индустрии;
или
- кандидатът е заявил подкрепа по процедурата като предприятие, осъществяващо дейност, включена в Списъка на занаятите съгласно Приложение № 1 към Закона за занаятите и чийто собственик/ци е/са вписан/и със същата дейност в Националния регистър на занаятчиите, поддържан от Национална занаятчийска камара, и  отговаря на изискванията съгласно подт. 5.3) от т. 11.1 на Условията за кандидатстване, като едновременно с това осъществява основната си икономическа дейност съгласно КИД-2008 (въз основа на данни на НСИ за 2023 г.) в областта на творческите индустрии - 2 т.

Критерият не е изпълнен - 0 т.
2.00
2.
Регионална приоритизация на проектите според мястото на изпълнение:

Предприятието-кандидат е регистрирано (има седалище) на територията на областите Видин, Монтана, Ловеч, Силистра, Разград, Габрово, Търговище, Шумен, Добрич, Ямбол, Сливен, Смолян, Кърджали, Кюстендил, Перник и инвестицията (съгласно заявените разходи в бюджета) се реализира на територията на тези области - 5 т.

Инвестицията (съгласно заявените разходи в бюджета) се реализира на територията на областите Видин, Монтана, Ловеч, Силистра, Разград, Габрово, Търговище, Шумен, Добрич, Ямбол, Сливен, Смолян, Кърджали, Кюстендил, Перник - 4 т.

Предприятието-кандидат е регистрирано (има седалище) на територията на областите Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Хасково, Пазарджик, Благоевград и инвестицията (съгласно заявените разходи в бюджета) се реализира на територията на тези области - 3 т.

Инвестицията (съгласно заявените разходи в бюджета) се реализира на територията на областите Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Хасково, Пазарджик, Благоевград - 2 т.

Инвестицията (съгласно заявените разходи в бюджета) се реализира на територията на областите Варна, Бургас, Пловдив, Стара Загора, София област - 1 т.

Инвестицията (съгласно заявените разходи в бюджета) се реализира на територията на област София град - 0 т.
5.00
3.
Приоритизация съгласно Националната стратегия за малките и средните предприятия 2021-2027 г.:

Дейността, за която е заявена подкрепа по проектното предложение попада в националните И в регионалните приоритетни икономически дейности по административни области, идентифицирани в Националната стратегия за малките и средни предприятия 2021-2027 г. (НСМСП 2021-2027 г.) - 5 т.

Дейността, за която е заявена подкрепа по проектното предложение попада само в националните приоритетни икономически дейности, идентифицирани в НСМСП 2021-2027 г. - 3 т.

Дейността, за която е заявена подкрепа по проектното предложение попада само в регионалните приоритетни икономически дейности по административни области, идентифицирани в НСМСП 2021-2027 г. - 1 т. 

Дейността, за която е заявена подкрепа по проектното предложение НЕ попада нито в националните, нито в регионалните приоритетни икономически дейности по административни области, идентифицирани в НСМСП 2021-2027 г. - 0 т.
5.00
4.
Прилагане на кръгови модели:

Проектът осигурява прилагането на кръгови модели по отношение на дейността, за която е заявена подкрепа:
- влагане на рециклирани суровини, и/или
- увеличаване на дълготрайността или на възможностите за повторна, или за многократна употреба на продуктите/резултатите от предоставяните услуги, и/или
- увеличаване на възможностите за рециклиране на продуктите след употребата им, и/или
- намаляване на количеството образувани отпадъци, и/или на количеството/вида на влаганите суровини при производството на продукти/предоставянето на услуги, и/или
- намаляване използването на пластмасови продукти и опаковки за еднократна употреба, и/или
- други екологосъобразни технологии/методи/модели - 3 т.

Критерият не е изпълнен - 0 т.
3.00
5.
Участие на кандидата в процедури по Оперативна програма  „Иновации и конкурентоспособност” 2014 – 2020 г. (ОПИК) и в процедури чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции по Програмата за икономическа трансформация (ПИТ) от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ):

Важно: Следните  процедури, финансирани със средства по ОПИК, са извън обхвата на критерия:
- BG16RFOP002-2.073 „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19”;
- BG16RFOP002-2.077 „Подкрепа за средни предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19”;
- BG16RFOP002-2.083 „Ваучерна схема за предоставяне на услуги за информационни и комуникационни технологии”;
- BG16RFOP002-2.089 „Подкрепа за малки  предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19”;
- BG16RFOP002-2.091 „Подкрепа за МСП, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“
- BG16RFOP002-2.092 „Подкрепа на предприятия, регистрирани по Закона за туризма като туроператор или туристически агент, за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19”
- BG16RFOP002-2.095 „Подкрепа чрез оборотен капитал за МСП, засегнати от временните противоепидемични мерки”;
- BG16RFOP002-2.097 „Предоставяне на допълнителна информация във връзка с продължаване на подпомагането по процедура BG16RFOP002-2.095 „Подкрепа чрез оборотен капитал за МСП, засегнати от временните противоепидемични мерки”;
- BG16RFOP002-2.101 „Подкрепа чрез оборотен капитал за МСП, засегнати от временните противоепидемични мерки II”.

Кандидатът няма сключени договори за безвъзмездна финансова помощ нито по ОПИК, нито по процедурите чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции по ПИТ от НПВУ, или ако има - същите са прекратени към крайния срок за кандидатстване по процедурата - 6 т.

Кандидатът има един сключен договор за безвъзмездна финансова помощ по ОПИК или по процедурите чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции по ПИТ от НПВУ, който не е прекратен към крайния срок за кандидатстване по процедурата - 4 т.

Кандидатът има два сключени договора за безвъзмездна финансова помощ по ОПИК и/или по процедурите чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции по ПИТ от НПВУ, които не са прекратени към крайния срок за кандидатстване по процедурата - 2 т.

Кандидатът има повече от два сключени договора за безвъзмездна финансова помощ по ОПИК и/или по процедурите чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции по ПИТ от НПВУ, които не са прекратени към крайния срок за кандидатстване по процедурата - 0 т.
6.00
6.
Бюджет на проекта:

1) Всички разходи са ефективни, обосновани и допустими от гледна точка на постигане на основната цел на проекта, И
2) Всички разходи, включени в бюджета на проектa съответстват изцяло на дейностите, предвидени за изпълнение, като е представена обосновка, че инвестицията по проекта (предвидените за придобиване активи/инструменти/оборудване) осигурява подобряване на производствения капацитет на предприятието – кандидат; представена е обосновка относно необходимостта от създаването на онлайн магазин за подобряване на пазарното присъствие на предприятието (приложимо ако Дейност 2 е включена в проекта и в бюджета са заложени разходи за създаване на онлайн магазин); представена е обосновка за необходимостта от въвеждане на всяка отделна ИКТ система/модул от гледна точка на подобряването на управленските, производствените и/или логистичните процеси в предприятието (приложимо ако Дейност 3 е включена в проекта и в бюджета са заложени разходи за въвеждане на ИКТ системи/модули), И
3) Всички разходи за ДМА и/или ДНА са съпоставими с пазарните цени за аналогични активи, като за тях е представена оферта, И
4) Всички разходи са в съответствие с праговете и останалите изисквания, заложени в Условията за кандидатстване (където е приложимо), И
5) Всички бюджетни пера са коректно обособени и попълнени и в бюджета не са извършвани корекции - 5 т.

Изпълнени са 4 от гореописаните изисквания - 4 т.

Изпълнени са 3 от гореописаните изисквания - 3 т.

Изпълнени са 2 от гореописаните изисквания - 2 т.

Изпълнено е 1 от гореописаните изисквания - 1 т.

Критерият не е изпълнен, ИЛИ
Оценителната комисия е премахнала служебно всички разходи от бюджета на проекта, ИЛИ
Оценителната комисия е премахнала служебно от бюджета на проекта всички разходи за изпълнението на задължителната Дейност 1, ИЛИ
Вследствие на корекциите в бюджета, общият размер на безвъзмездното финансиране е по-нисък от 15 000 лева - 0 т.
5.00
II. Група Праг за преминаване
Финансова стабилност на предприятието преди изпълнението на проекта
0.00
Критерий Максимален праг
34.00
1.
Претеглен коефициент на рентабилност на EBITDA за 2021 г., 2022 г. и 2023 г.:

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA на кандидата е > 9% и ≤ 11% - 18 т.

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA на кандидата е > 11% и ≤ 13% - 16 т.

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA на кандидата е > 7% и ≤ 9% или > 13% и ≤ 15% - 14 т.

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA на кандидата е > 5% и ≤ 7% или > 15% и ≤ 17% - 12 т.

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA на кандидата е > 17% и ≤ 19% - 10 т.

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA на кандидата е > 19% и ≤ 21% - 8 т.

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA на кандидата е > 21% - 6 т.

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA на кандидата е > 3% и ≤ 5% - 4 т.

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA на кандидата е > 1% и ≤ 3% - 2 т.

Претегленият коефициент на рентабилност на EBITDA  на кандидата е  ≤  1% - 0 т.
18.00
2.
Претеглен коефициент на брутна добавена стойност за 2021 г., 2022 г. и 2023 г.:

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 10% и ≤ 15% - 11 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 15% и ≤ 20% или > 25% и ≤ 30% - 10 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 20% и ≤ 25% или > 30% и ≤ 35% - 9 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 35% и ≤ 40% - 8 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 40% и ≤ 45% - 7 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 45% и ≤ 50% - 6 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 50% и ≤ 55% - 5 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 55% и ≤ 60% - 4 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 60% - 3 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 5% и ≤ 10% - 2 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е > 3% и ≤ 5% - 1 т.

Претегленият коефициент на брутната добавена стойност на кандидата е ≤ 3% - 0 т.
11.00
3.
Претеглен коефициент на разходите за данъци спрямо реализираните приходи за 2021 г., 2022 г. и 2023 г.:

Претегленият коефициент на разходите за данъци спрямо реализираните приходи е ≥ 1,2% - 5 т.

Претегленият коефициент на разходите за данъци спрямо реализираните приходи е ≥ 0,9 % и < 1,2% - 4 т.

Претегленият коефициент на разходите за данъци спрямо реализираните приходи е ≥ 0,6% и < 0,9% - 3 т.

Претегленият коефициент на разходите за данъци спрямо реализираните приходи е ≥ 0,3% и < 0,6% - 2 т.

Претегленият коефициент на разходите за данъци спрямо реализираните приходи е > 0% и < 0,3% - 1 т.

Претегленият коефициент на разходите за данъци спрямо реализираните приходи е ≤ 0% - 0 т.
5.00
III. Група
Финансови ограничения и ограничения, произтичащи от Условията за кандидатстване, и интензитет на помощта:
Критерий Води до отхвърляне
1.
Общият размер на заявената безвъзмездна помощ на проектното предложение е по-нисък или равен на 150 000 лв.
Не
2.
Общият размер на заявената безвъзмездна финансова помощ по индивидуалните проектни предложения НЕ надвишава, както следва:
- за микро предприятия: 100 % от реализираните средногодишни нетни приходи от продажби на кандидата за тригодишния период 2021 г., 2022 г. и 2023 г.
- за малки предприятия: 60 % от средногодишните нетни приходи от продажби на кандидата за тригодишния период 2021 г., 2022 г. и 2023 г.
Не
3.
Максималният размер на помощта в режим „de minimis” за едно и също предприятие, заедно с другите получени минимални помощи от кандидата, не надхвърля левовата равностойност на 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три предходни години, изчислен в съответствие с т. 9 и т. 16 от Условията за кандидатстване и указанията, представени в Приложение 16 към Условията за кандидатстване.
Не
4.
В случай че кандидатът е семейно предприятие съгласно подт. 5.1) от т. 11.1 на Условията за кандидатстване или предприятие с основна икономическа дейност в областта на творческите индустрии съгласно подт. 5.2) от т. 11.1 на Условията, интензитетът на безвъзмездната финансова помощ по проектното предложение е по-нисък или равен на 75% от общите допустими разходи по проекта.
Не
5.
В случай че кандидатът е предприятие, осъществяващо дейност, включена в Списъка на занаятите съгласно Приложение № 1 към Закона за занаятите и чиито собственик/ци е/са вписан/и със същата дейност в Националния регистър на занаятчиите, поддържан от Национална занаятчийска камара, интензитетът на безвъзмездната финансова помощ по проектното предложение е по-нисък или равен на 85% от общите допустими разходи по проекта.
Не
6.
Общите допустими разходи (безвъзмездна финансова помощ и собствено съфинансиране на кандидата) за създаване на онлайн магазин за продуктите/услугите от дейността, за която е заявена подкрепа, не надвишават 10 000 лв. (приложимо в случай, че в проектното предложение е включена незадължителната Дейност 2 съгласно т. 13.1 от Условията за кандидатстване).
Не
7.
Общите допустими разходи (безвъзмездна финансова помощ и собствено съфинансиране на кандидата) за всяка отделна ИКТ система/модул, предвидени за въвеждане по проекта не надвишават 15 000 лв. (приложимо в случай, че в проектното предложение е включена незадължителната Дейност 3 съгласно т. 13.1 от Условията за кандидатстване).
Не
8.
Общите допустими разходи (безвъзмездна финансова помощ и собствено съфинансиране на кандидата) за консултантски услуги за подготовка на проектното предложение по процедурата не надвишават 3 000 лв. (приложимо в случай, че в проектното предложение е включена незадължителната Дейност 4 съгласно т. 13.1 от Условията за кандидатстване).
Не
21.00
Праг за преминаване:
60.00
Максимален праг:
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.