Критерии за оценка

I. Група
ПРОВЕРКА НА ПРЕДСТАВЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ И ФОРМУЛЯРА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ.
Критерий Води до отхвърляне
1.
Представена е таблица за допустими инвестиции в електронен формат „excel“ - Приложение №1 към Условията за кандидатстване, попълнена съгласно инструкциите.
Да
2.
Представена е коректно попълнена декларация за съгласие и информираност за обработване на лични данни - Приложение №2 към Условията за кандидатстване.
Да
3.
Представено е нотариално заверено изрично пълномощно, в случай че документите не се подават лично от кандидата.
Да
4.
Представено е свидетелство за съдимост от представляващия/ представляващите кандидата, издадено не по-късно от 6 месеца преди представянето му.
Да
5.
Представена е декларация за липса на основания за отстраняване от всички законни представители на кандидата - Приложение №3 към Условията за кандидатстване.
Да
6.
Представена е декларация за нередности от представляващия/те кандидата, както и от лицата с правомощия за вземане на решения или контрол по отношение на кандидата - Приложение №4 към Условията за кандидатстване.
Да
7.
Представена е декларация за свързаност съгласно Заповед № РД 09-647/03.07.2019 г. на РУО на ПРСР - Приложение №5 към Условията за кандидатстване. (Приложима за кандидати, които не са „публичноправна организация” по смисъла на §2, т.43 от допълнителните разпоредби на Закона за обществените поръчки.)
Да
8.
Представено е решение за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда/решение по оценка на въздействие върху околната среда/решение за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка/становище по екологична оценка/решение за преценка на вероятната степен на значително отрицателно въздействие/решение по оценка за съвместимостта/писмо/ разрешително от компетентния орган по околна среда (РИОСВ/ МОСВ/БД).
Да
9.
Представено е становище от съответната басейнова дирекция, доказващо, че обектите, предмет на инвестицията, не противоречат на плановете за управление на речните басейни в случаите на инвестиции с дейности по напояване, водовземане, водоснабдяване.
Да
10.
Представено е разрешително за водовземане и/или разрешително за ползване на воден обект в случаите, предвидени в Закона за водите (когато е приложимо).
Да
11.
Представени са лицензи, разрешения и/или друг документ, удостоверяващ регистрацията, в случаите на предвидени разходи за дейности и инвестиции, за които се изисква лицензиране, разрешение и/или регистрация за извършване на дейността/ инвестицията съгласно българското законодателство и неупоменати изрично в настоящия списък.
Да
12.
Представен е договор за финансов лизинг с приложен към него погасителен план за изплащане на лизинговите вноски, в случай че проектът включва разходи за закупуване на активи чрез финансов лизинг.
Да
13.
Представен е Бизнес план за 5-годишен период, а в случаите на инвестиции за създаване на трайни насаждения или извършване на строително-монтажни работи – за 10-годишен период, разработен по образец, утвърден от изпълнителния директор на ДФЗ - Приложение №6 (сканиран от оригинал текстови вариант, във формат „pdf”,) и Приложение №6а (във формат “еxсеl”) към Условията за кандидатстване.
Да
14.
Представена е инвентарна книга към датата на подаване на проектно предложение към стратегията за ВОМР с разбивка по вид на актива, дата и цена на придобиване – в случай на разходи, които представляват дълготрайни материални активи, съгласно Закона за счетоводството.
Да
15.
Представено е решение на компетентния орган на юридическото лице за кандидатстване по реда на настоящите условия.
Да
16.
Представено е удостоверение за вписване в регистъра на занаятчиите, издадено от Регионалната занаятчийска камара (за физически лица) в случай на кандидат, регистриран по Закона за занаятите.
Да
17.
Представено е удостоверение за вписване в Регистъра на вероизповеданията, в случай на кандидати юридически лица, регистрирани по Закона за вероизповеданията.
Да
18.
Представена е декларация по чл.3 и чл.4 от ЗМСП (Приложение №7 към Условията за кандидатстване) и справка за обобщените параметри на предприятието, което подава декларацията, в случай на кандидат микропредприятие.
Да
19.
Представена е справка за дълготрайните активи - приложение към счетоводния баланс за предходната финансова година и/или за последния отчетен период (за юридически лица и еднолични търговци).
Да
20.
Представени са фактури, придружени с платежни нареждания, за извършени разходи преди подаване на проектното предложение – важи в случаите на разходи, свързани с проекта. (За разходи за предпроектни проучвания, такси, възнаграждение на архитекти, инженери и консултантски услуги, извършени след 1 януари 2014г., съгласно чл.21, ал.2, т.14 на Наредба №22, ведно с банкови извлечения.)
Не
21.
Представена е оферта и/или извлечение от каталог на производител/доставчик/строител и/или проучване в интернет за всяка отделна инвестиция в дълготрайни активи – с предложена цена от производителя/доставчика/строителя. (Съгласно приложимите за проектното предложение, условия за определяне основателността на заявените за подпомагане разходи, по т.22 „Критерии и методика за оценка на проектните предложения” от  Условията за кандидатстване.)
Не
22.
Представени са най-малко три съпоставими независими оферти. (Съгласно приложимите за проектното предложение, условия за определяне основателността на заявените за подпомагане разходи, по т.22 „Критерии и методика за оценка на проектните предложения” от Условията за кандидатстване. Представено е и запитването за оферта, въз основа на което са представени офертите.)
Не
23.
Представено е решение за определяне на стойността на разхода, за който кандидатстват, с включена обосновка за мотивите, обосновали избора. (Приложимостта е определена в т.22 „Критерии и методика за оценка на проектните предложения” от  Условията за кандидатстване.)
Не
24.
Представен е коректно попълнен формуляр за мониторинг -  Приложение №8 към Условията за кандидатстване.
Да
25.
Представена е декларация за държавни или минимални помощи, попълнена по образец – Приложение №9 към Условията за кандидатстване.
Да
26.
Представена е декларация за двойно финансиране - Приложение №10 към Условията за кандидатстване.
Да
27.
Представен е документ за собственост на земя и/или друг вид недвижим имот, или документ за ползване върху имота, или документ за учредено право на строеж върху имота. 
(Представен е документ за собственост или право на ползване на имота, обект на инвестицията. Документите за учредено право на строеж върху имота, когато е учредено срочно право на строеж и за ползване на имота, трябва да са за срок не по-малък от 6 години, считано от датата на подаване на проектното предложение към стратегията за ВОМР, вписани в районната служба по вписванията, а в случай на договор за аренда на земя – и регистриран в съответната общинска служба по земеделие на Министерството на земеделието, храните и горите, в случаите на обновяване на сгради и/или помещения, за които не се изисква издаване на разрешение за строеж, съгласно Закона за устройство на територията. В случаите на проекти, включващи разходи за строително монтажни работи - строителство, реконструкция, ремонт, рехабилитация.)
Да
28.
Представен е одобрен инвестиционен проект, изработен във фаза „Технически проект“ или „Работен проект“, или заснемане, или архитектурен план на обекта/съоръжението, който ще се изгражда, ремонтира или обновява. 
(Представен е одобрен инвестиционен проект, изработен във фаза „Технически проект“ или „Работен проект (работни чертежи и детайли)“, в съответствие с изискванията на Закона за устройство на територията и Наредба № 4 от 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти (обн., ДВ, бр. 51 от 2001 г.) или заснемане на обекта/съоръжението и/или архитектурен план на сградата, съоръжението, обекта, който ще се изгражда, ремонтира или обновява, в случаите на проекти, включващи разходи за строително-монтажни работи и когато за предвидените строително-монтажни работи не се изисква одобрен инвестиционен проект съгласно Закона за устройство на територията.)
Да
29.
Представено е разрешение за строеж, когато издаването му се изисква съгласно Закона за устройство на територията или становище на главния архитект, че строежът не се нуждае от издаване на разрешение за строеж, когато издаването му не се изисква съгласно Закона за устройство на територията. В случаите на проекти, включващи разходи за строително монтажни работи – строителство, реконструкция, ремонт, рехабилитация.
Да
30.
Представени са подробни количествени сметки, заверени от правоспособно лице, за предвидените строително-монтажни работи.
Да
31.
Представено е разрешение за поставяне, издадено в съответствие със Закона за устройство на територията за разходи за преместваеми обекти.
Да
32.
Представен е одобрен технически/ технологичен проект, придружен от предпроектно проучване, изготвен и съгласуван от правоспособно лице – за инвестиции за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници.
Да
33.
Представен е технологичен/технически проект ведно със схема и описание на технологичния процес, изготвен и заверен от правоспособно лице, в случай, че инвестицията по проекта (машини, съоръжения, оборудване и обзавеждане) е част от технологичен процес.
Да
34.
Представен е документ, удостоверяващ, че предприятието отговаря на изискванията за  хигиена на храните/фуражите и тяхната безопасност, издаден от БАБХ, в случай на производство и/или маркетинг на хранителни  стоки/фуражи.
Да
35.
Представено е удостоверение за тежести върху имота, издадено от служба по вписванията, в рамките на месеца, предхождащ датата на подаване на проектното предложение. (Представя се в случай, че проектът включва разходи за закупуване на земя, сгради и помещения, предназначени за изпълнение на проекта.)
Не
36.
Представена е декларация, попълнена и подписана от продавача на земята или имота (сградата и/или земята), че същите не са придобити с публична безвъзмездна помощ, дори и частично в периода за последните 10 години преди подаване на проектното предложение. (Представя се в случай, че проектът включва разходи за закупуване на земя, сгради и помещения, предназначени за изпълнение на проекта.)
Не
37.
Представен е документ от сертифициран оценител или от съответно упълномощен служебен орган, удостоверяващ, че цената на придобиване не надвишава пазарната стойност. (Представя се в случай, че проектът включва разходи за закупуване на земя).
Не
38.
Представена е оценка от независим оценител, регистриран съгласно Закона за независимите оценители, или от съответно упълномощен служебен орган. (В случай, че проектът включва разходи за закупуване на застроен недвижим имот, се представя оценка, удостоверяваща, че сградата е построена в съответствие с националното законодателство, или са описани частите, които не са в съответствие и които ще бъдат приведени в съответствие по време на изпълнението на проекта. Оценката трябва да удостовери, че цената на придобиване на недвижимия имот не надвишава пазарната стойност.)
Не
39.
Представена е подписана от кандидата, подробна писмена обосновка, за това как проектното предложение отговаря на критериите за Техническа и финансова оценка.
Да
40.
Представен е доклад и резюме за отразяване на резултатите от енергийно обследване на промишлената система съгласно НАРЕДБА № Е-РД-04-05 от 2016г. за определяне на показателите за разход на енергия, енергийните характеристики на предприятия, промишлени системи и системи за външно изкуствено осветление, както и за определяне на условията и реда за извършване на обследване за енергийна ефективност и изготвяне на оценка на енергийни спестявания. (Представя се за доказване съответствието с критерий „Инвестициите по проекта  водят до повишаване на енергийната ефективност на предприятието”.)
Не
41.
Представен е анализ, удостоверяващ подобряването на енергийната ефективност в предприятието, изготвен и съгласуван от правоспособно лице. (Представя се когато проектът включва инвестиции за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление и/или за доказване съответствието с критерий „Инвестициите по проекта  водят до повишаване на енергийната ефективност на предприятието”.)
Не
42.
Представени са проучвания, сертификати и други документи, доказващи, че проектното предложение, включва иновации.  (Представя се за доказване съответствие с критерий „Инвестициите водят до внедряване на иновации”.)
Не
43.
Представени са документи, удостоверяващи, че кандидата е лице в неравностойно положение и/или декларация за самоопределяне принадлежността към ромската или турската  етническа група за доказване съответствие с критерий „Проектът се изпълнява от жени и/или младежи до 35г. и/или хора в неравностойно положение и/или хора от различни етнически групи (управители/собственици на кандидата, когато е юридическо лице)”.
Не
44.
Представени са свидетелство за калфа или майсторско свидетелство, или свидетелство за придобита II или III степен на професионална квалификация в институции от системата на професионалното образование и обучение или диплома за висше образование, съответстващо на занаята, който иска да упражнява, за доказване съответствие с критерий „Проектът създава/развива занаят”.
Не
45.
Документите, качени в ИСУН 2020 са представени на български език. В случаите, когато оригиналният документ е изготвен на чужд език, той е придружен с превод на български език, извършен от заклет преводач, а когато документът е официален, по смисъла на Гражданския процесуален кодекс, той е легализиран или с апостил.
Да
46.
Във формуляра за кандидатстване е попълнена коректно цялата изискуема информация.
Да
II. Група
СЪОТВЕТСТВИЕ НА КАНДИДАТА, ПРОЕКТНИТЕ ДЕЙНОСТИ И РАЗХОДИ С КРИТЕРИИТЕ ЗА ДОПУСТИМОСТ, ПОСОЧЕНИ В УСЛОВИЯТА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ.
Критерий Води до отхвърляне
1.
Кандидатът e:
1. Съществуващо или новосъздадено микропредприятиe , регистрирано като едноличен търговец или юридическо лице по Търговския закон, Закона за кооперациите или Закона за вероизповеданията.
2. Физическо лице, регистрирано по Закона за занаятите.
Да
2.
Кандидатът отговаря на условията по т.11 „Допустими кандидати” от Условията за кандидатстване, а именно:
1. Кандидатът има постоянен адрес  - за физическите лица, и седалище и адрес на управление – за едноличните търговци и юридическите лица на територията на действие на „МИГ – Любимец – Ивайловград” (територията на община Любимец и община Ивайловград).
2. Кандидатът осъществява дейностите по проекта на територията на действие на „МИГ – Любимец – Ивайловград”.
3. Не е допустим получател на финансова помощ клон на юридическо лице, ако юридическото лице открило клона не отговаря на изискванията на т.1 и т.2.
4. Кандидатът отговаря на изискванията, определени със Заповед №РД 09-647/3.07.2019г., на Ръководителя на УО на ПРСР 2014-2020г., изм. със Заповед №РД 09-903/ 19.09.2019г.
5. Кандидатът отговаря на изискванията за допустимост, определени със Заповед №РД 09-359/27.04.2020г., на Ръководителя на УО на ПРСР 2014-2020г., изм. със Заповед №РД 09-442/ 04.06.2020г.
Да
3.
При проверка на представените документи, както и при извършени служебни проверки в публични регистри (при необходимост), за кандидата и/или негов законен или упълномощен представител, не са установени обстоятелства за недопустимост, съгласно условията на т.11 „Допустими кандидати” от Условията за кандидатстване. 
____________________________________
Проверка за спазване на критерия се осъществява чрез:
• Проверка в Търговски регистър и регистър на ЮЛНЦ https://portal.registryagency.bg/CR/Reports/VerificationPersonOrg
• Проверка в Регистър Булстат http://www.bulstat.bg/bg/view/spravki
• Декларация за свързаност - Приложение №5 към Условията за кандидатстване. 
• Декларацията за липса на основания за отстраняване - Приложение №3 към Условията за кандидатстване. 
• Свидетелство за съдимост.
• Проверка в Системата за ранно откриване и отстраняване EDES https://ec.europa.eu/edes .
• Проверка в Търговски регистър и регистър на ЮЛНЦ:
https://portal.registryagency.bg/CR/Reports/Bankruptcy (Справка несъстоятелност).
https://portal.registryagency.bg/CR/Reports/Liquidation (Търговци/ ЮЛНЦ в ликвидация).
Да
4.
Проектното предложение включва поне една от допустимите дейности от обхвата на т.13 „Дейности, допустими за финансиране” от Условията за кандидатстване.
Да
5.
Заявения размер на БФП по проекта е от 9 779 лева (5 000 евро) до до 136 906 лева (70 000 евро).
Да
6.
Максималния размер на заявените допустими разходи за реализиране на проекта е не по-голям от левовата равностойност на 200 000 евро.
Да
7.
Заявените за подпомагане разходи по проектното предложение са допустими, съгласно условията на т.14 „Категории разходи, допустими за финансиране” от Условията за кандидатстване.
Да
8.
Заявените за подпомагане, допустими разходи по проектното предложение са основателни и обосновани, съгласно условията за определяне основателността на заявените за подпомагане разходи, по т.22 „Критерии и методика за оценка на проектните предложения” от  Условията за кандидатстване.
Да
9.
В проектното предложение съществува съответствие между предвидените дейности и видовете заложени разходи.
Да
III. Група
РЕЗУЛТАТИ ОТ АНАЛИЗА НА БИЗНЕС ПЛАНА.
Критерий Води до отхвърляне
1.
Бизнес планът доказва икономическа жизнеспособност на инвестицията за срок от 5 години (10 години при строително -монтажни работи).
Да
IV. Група
ПРОВЕРКА ЗА ЛИПСА НА ДВОЙНО ФИНАНСИРАНЕ И ИЗКУСТВЕНО СЪЗДАДЕНИ УСЛОВИЯ.
Критерий Води до отхвърляне
1.
Кандидатът не е получил публична финансова помощ от Европейските структурни и инвестиционни фондове или чрез други инструменти на Европейския съюз, и/или други публични средства за разходите, за които кандидатства за финансиране за същия/те обект/ти:
__________________________________________
Проверка за спазване на критерия се осъществява чрез:
• Декларация - Приложение №10 към Условията за кандидатстване.
• Проверка в ИСУН за двата програмни периода: 
http://umispublic.government.bg/iBeneficieries.aspx 
http://2020.eufunds.bg/bg/0/0/Beneficiary
• Проверка в публичния регистър на ДФ „Земеделие”
https://seu.dfz.bg/seu/f?p=727:8120:::NO:::
Да
2.
Относно кандидатът и проектното предложение на са установени „изкуствено създадени условия”, по смисъла на §1, т.5 от ДР на Наредба №22 от 14.12.2015г., целящи получаване на предимство, в противоречие с целите на европейското право и национално законодателство в областта на допустимите за подпомагане дейности по условията за кандидатстване по настоящата процедура.
_______________________________________
Проверка за спазване на критерия се осъществява чрез:
Представената от кандидата декларация по Приложение №10 към Условията за кандидатстване и проверка на представените документи към проектното предложение.
Да
V. Група
ПРОВЕРКА ЗА МИНИМАЛНИ/ ДЪРЖАВНИ ПОМОЩИ.
Финансовата помощ се предоставя при спазване на правилата за „минимална помощ“ и условията на Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis.
Критерий Води до отхвърляне
1.
Кандидатът е представил коректно попълнена декларация за минимални/държавни помощи и данните в нея съответстват на установеното в публичните регистри на МФ и ДФЗ.
__________________________
Проверка за спазване на критерия се осъществява чрез:
• Декларация - Приложение №9 към Условията за кандидатстване.
• Проверка в публичния регистър на Министерство на финансите: https://minimis.minfin.bg/ReportBulstat.aspx
• Проверка в публичния регистър на ДФ „Земеделие”:
https://seu.dfz.bg/seu/f?p=727:8100:::NO:::
Да
VI. Група
ПОСЕЩЕНИЕ НА МЯСТО (когато е приложимо).
Критерий Води до отхвърляне
1.
Посещението на място установи, че представената в проектното предложение информация съответства на констатираното действително състояние и дейностите по проекта, свързани с разходи за строително-монтажни работи не са физически започнали.
Да
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.