Критерии за оценка

I. Група
КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА НА ПРОЕКТНОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
Критерий Води до отхвърляне
1.
ЦВП/ЦК, създаден по ОПНОИР, е достигнал най-малко 65% сертифицирани средства от размера на БФП по проекта по ОПНОИР.
Да
2.
Формулярът за кандидатстване е подписан с валиден квалифициран електронен подпис (КЕП) от законния представител на ВОДЕЩИЯ ПАРТНЬОР или упълномощено за целите на подаването на проектното предложение лице.
Да
3.
Пълномощно за подаване на проектното предложение (ако е приложимо), прикачено в ИСУН.      
Прилага се, в случай че проектното предложение е подадено от лице, различно от официалния представител на ВОДЕЩИЯ ПАРТНЬОР.
Да
4.
Декларация при кандидатстване, попълнена по образец (Приложение 1 към Условията за кандидатстване) и подадена в ИСУН.
Подписва се от водещия партньор и от всички партньори.
Да
5.
Водещият партньор/партньорите разполагат с необходимите финансови ресурси и механизми за покриване на оперативните разходи и разходите за поддръжка по инвестиции в научноизследователска инфраструктура, за да гарантират тяхната финансова устойчивост;
Приложен е счетоводен баланс и справка-извлечение за последните три приключили  финансови години от счетоводните сметки на водещия партньор и партньорите по индивидуалния сметкоплан, утвърден от  ръководството на организацията бенефициент, отчитащи приходите от дейността  в т.ч., отчитащи нетните приходи от продажби, включително и  приходите от финансирания и субсидии от държавата, както и  отсрочени и разсрочени публични вземания, които следва да са равни на най-малко 50 % от средствата, планирани за научноизследователска инфраструктура за съответния партньор.
В случай на ЮЛНЦ, приложени са счетоводни документи (ГОД) съгласно Условията за кандидатстване, от които е видно, че приходите от дейността  на ЮЛНЦ през последните три приключили финансови години е най-малко 50 % от средствата, планирани за научноизследователска инфраструктура за този кандидат/партньор.

Прилага се за водещия партньор и за всички партньори, с изключение на ЮЛНЦ, създадено/учредено от всички участници в обединение въз основа на партньорско споразумение
В случай че счетоводният баланс/счетоводните документи са публично оповестени, следва да бъде предоставен линк към източника, в който са налични.
В случай, че счетоводният баланс/ счетоводните документи са налични в МОНИТОРСТАТ на Националния статистически институт, същите се проверяват по служебен път от оценителната комисия, ако е осигурена възможност за това.
Да
6.
Партньорско споразумение от всички партньори в обединението като Център за върхови постижения или като Център за компетентност, попълнено по образец (Приложение 3  към Условията за кандидатстване) и подадено в ИСУН. В обединението е включено и юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза при условията и по реда на Закона за  юридическите лица с нестопанска цел, създадено от всички участници в обединението - висши училища или научни организации, с оглед реализация на резултатите от научни изследвания, от иновационна дейност или от права върху обекти на интелектуална собственост, както и за други общи дейности в рамките на Центъра.

Представя се само от конкретен бенефициент със следната юридическа форма:
Обединение въз основа на партньорско споразумение на научноизследователски организации по определението за „организация за научни изследвания и разпространение на знания“ по т. 16, буква ее) от Рамката за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации (Рамката 2022 г.), регистрирани на територията на Република България.
Да
7.
Решение на Министерския съвет, за определяне на конкретен бенефициент по процедурата.

Представя се само от състав на инфраструктури или техни обединения от Националната пътна карта за научна инфраструктура, определен с Решение на Министерския съвет за Център за компетентност, съответно за конкретен бенефициент по настоящата процедура.
Да
8.
Устав, учредителен акт, удостоверение за актуално състояние, съдебно решение или решение по вписване,  или друг документ за всяка организация в ЦВП/ЦК, прикачени в ИСУН 2020 (или е посочен публичен  регистър, в който е налична информацията), от който/които да е видно, че конкретният бенефициент е допустим съгласно Условията за кандидатстване  и е организиран в една от следните юридически форми:
8.1. Обединение въз основа на партньорско споразумение на научноизследователски организации по определението за „организация за научни изследвания и разпространение на знания“ по т. 16, буква ее) от Рамката за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации (Рамката 2022 г.) и в съответствие  с § 1, т.1 от Допълнителните разпоредби на Закона за насърчаване на  научните изследвания, регистрирани на територията на Република България.
Научноизследователските организации трябва да са подписали партньорско споразумение като Център за върхови постижения или като Център за компетентност. 
За реализация на резултатите от научни изследвания, от иновационна дейност или от права върху обекти на интелектуална собственост, както и за други общи дейности в рамките на Центъра, участниците в обединението - висши училища или научни организации е създадено юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза при условията и по реда на Закона за  юридическите лица с нестопанска цел, като представените документи доказват следното:
- при учредяването на ЮЛНЦ участват всички членове на центъра (водещ партньор и партньори); 
- в управителния съвет на ЮЛНЦ участват представители на всяка една организация в центъра;
- в устава на ЮЛНЦ същото е дефинирано като организация за научни изследвания и разпространение на знания по смисъла на т. 16, буква ее) от Рамката за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации (Рамката 2022 г.)
8.2. Висше училище или институт по чл. 26б от Закона за висшето образование, дефинирано като организация за научни изследвания и разпространение на знания по смисъла на т. 16, буква ее) от Рамката за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации (Рамката 2022 г.) и в съответствие  с § 1, т.1 от Допълнителните разпоредби на Закона за насърчаване на  научните изследвания, регистрирано на територията на Република България.
8.3. Юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза при условията и по реда на Закона за  юридическите лица с нестопанска цел, което е дефинирано като организация за научни изследвания и разпространение на знания по смисъла на т. 16, буква ее) от Рамката за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации (Рамката 2022 г.) и в съответствие  с § 1, т.1 от Допълнителните разпоредби на Закона за насърчаване на  научните изследвания, регистрирано на територията на Република България.

В случай, че информацията за ЮЛНЦ е оповестена в ТРРЮЛНЦ това обстоятелство ще се проверява по служебен път. В случай, че Устав/учредителен акт, удостоверение за актуално състояние, съдебно решение или решение по вписване са налични в други публични регистри, е посочен източник на информация. 
В случай на непререгистрирани ЮЛНЦ в ТРРЮЛНЦ, но подали заявление за пререгистрация в законовия срок, същите прилагат документите в ИСУН. 
Удостоверението за актуално състояние следва да е издадено не по-рано от 3 месеца преди крайната дата на кандидатстване, сканирано и прикачено в ИСУН. Всяка организация, участваща в ЦВП/ЦК, е посочила Булстат на юридическото лице и номер на организацията в Регистъра за научната дейност в Република България (съгласно чл. 7б от Закона за насърчаване на научните изследвания)

В допълнение:
В случай на научна организация, висше училище или институт по чл. 26б от Закона за висшето образование (ЗВО): извършва се проверка по служебен ред от оценителната комисия в регистъра на НАЦИД. 
В случай, че институт по чл. 26б от ЗВО е обособен като самостоятелно юридическо лице по чл. 26б, ал. 4 се посочва акта на Министерския съвет, с който се определят наименованието и структурата на института, както и статутът на разпоредител с бюджет на ръководителя му, придружен от  правилник на института, в който са определени взаимоотношенията на висшето училище с института, конституирането и функциите на неговите органи за управление, определени от академичния съвет на висшето училище. 
В случай на научна организация, институт при Българската  академия на науките: представя се копие от решението на Общото събрание на БАН за създаване на института, правилник за дейността на института. В случай че документът е наличен, се предоставя линк към източника на информация.
В случай на научна организация, Селскостопанска академия или  научен институт/научен център по чл. 6 от Закона за Селскостопанската академия като доказателство се прилага чл. 1, ал. 2 от Устройствения правилник на ССА, съответно чл. 36, алинеи 2 и 3 от Устройствения правилник на ССА.    
В случай на научна организация, регистрирана по Закона за юридическите лица с нестопанска цел: представя се копие от съдебното решение и копие от устава на организацията или посочване на публичен  регистър, в който е налична информацията.
Да
9.
Документ, удостоверяващ собствеността или отстъпено право на строеж върху имота, върху който ще се осъществява инвестицията за период от минимум 10 години (нотариален акт, акт на орган на държавна/местна власт и др.);, прикачен в ИСУН 2020.

От документа следва да е видно, че инвестицията ще  се извършва върху имот, собственост на водещ партньор/партньор или върху имот публична собственост, с отстъпено право на строеж на водещ партньор/партньор.
Да
10.
Приложена е обяснителна записка за предвидените строително-монтажни работи (СМР), придружена от количествено-стойностна сметка (КСС) по окрупнени показатели.
Документът се представя, в случай че се предвиждат СМР.
Да
11.
Остойностен списък на планираното оборудване със стойност над прага на същественост за признаване на ДМА за организацията, попълнен съгласно образец (Приложение 4 към Условията за кандидатстване), който е в съответствие с подадената Програма за развитие и устойчивост с бизнес план. Заложените суми за оборудване са съобразени с наложилите се в страната пазарни цени и не са допуснати изчислителни грешки/технически грешки.
Да
12.
Оферти и/или извлечения от каталози на  производител/ доставчик и/или проучвания в интернет за активи със стойност над прага на същественост признаване на ДМА за организацията – с  предложени цени от производителя/доставчика, прикачени в ИСУН  2020.
Да
13.
Счетоводни политики на всички организации в ЦВП/ЦК, които доказват воденето на аналитична счетоводна отчетност, която гарантира отделяне на дейностите и разграничаване на приходите и разходите за стопанската и нестопанската им дейност, прикачени в ИСУН 2020 или е предоставен линк към източника, в който документът е наличен.
Да
14.
Програма за развитие и устойчивост с бизнес план на Център за върхови постижения или Център за компетентност
Да
15.
Писмо за съответствие на Програмата за развитие и устойчивост с бизнес план (по образец), изготвено от JASPERS
Да
16.
Дейностите, свързани с „Изграждане и/или модернизация на научноизследователски инфраструктури и оборудване, необходимо за провеждане на научни изследвания“ отговарят изцяло на  определението за „научноизследователска инфраструктура“ по т. 16, буква жж) от Рамката за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации (2022 г.) и на т. 20 и т. 21 от Рамката за държавна помощ за научни изследвания, развитие и иновации (2022 г.)
Да
17.
Проектното предложение отговоря на изискванията за териториален обхват, съгласно т. 5 от Условията за кандидатстване.
Да
18.
Във формуляра за кандидатстване са включени всички индикатори съгласно Условията за кандидатстване с положителни целеви стойности, различни от 0. Заложените целеви стойности за всеки индикатор са реалистични на база предвидените дейности  в Програмата за развитие и устойчивост с бизнес план.
Да
19.
В дейностите във формуляра за кандидатстване е посочен само следният текст: „съгласно Програмата за развитие и устойчивост с бизнес план“. 
В случай, че проектното предложение съдържа недопустима/и дейност/и,  оценителната комисия следва да ги отстрани, както и предвидените за  тях разходи.
Да
20.
Дейностите по проекта, които ще се финансират по процедурата НЕ са били физически завършени или изцяло осъществени преди подаването на проектното предложение, независимо дали всички свързани плащания са направени от бенефициента или не съгласно Формуляра за кандидатстване.
Да
21.
Планираните разходи са допустими съгласно т. 14 от Условията за кандидатстване и съответстват на Програмата за развитие и устойчивост с бизнес план. 
В случай, че проектното предложение съдържа недопустим/и разход/и, оценителната комисия следва да ги отстрани.
Да
22.
Размерът на безвъзмездната финансова помощ (БФП) на проектното предложение е в съответствие с максималния размер за съответния ЦВП/ЦК, указан в т. 9 от Условията за кандидатстване. Заложените ограничения на разходите съгласно Условията за кандидатстване са спазени при формиране на бюджета и не са допуснати изчислителни грешки/технически грешки. 

За проектните предложения по Компонент 1 и за Лабораторен комплекс към научно-технологичен парк „София Тех Парк“ (СТП) по компонент 2 - минимум 75% от финансирането планирано за същинските дейности за осъществяване на научни изследвания (дейности 1 и 3) и до 25% са планирани за дейности, свързани с модернизация и обновяване на научноизследователски инфраструктури, на оборудването, необходимо за изпълнение на същинските дейности (дейност 2).
За проектните предложения по компонент 2 (без Лабораторен комплекс към научно-технологичен парк „София Тех Парк“ (СТП)): минимум 40 % от финансирането е планирано за същинските дейности за осъществяване на научни изследвания (дейности 1 и 3) и до 60 % са планирани за дейности, свързани с модернизация и обновяване на научноизследователски инфраструктури, на оборудването, необходимо за изпълнение на същинските дейности (дейност 2).
Да
23.
Проверка във формуляра за кандидатстване, в секция „Допълнителна информация необходима за оценка на проектното предложение“ относно следното:
-	Посочено е на коя/кои петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г. (ИСИС) съответстват дейностите по проекта;
-	Обосновано е, че проектното предложение допринася за реализиране на хоризонталните принципи на Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 (устойчиво развитие; равни възможности и недопускане на дискриминация; равенство между половете) и прилагането на Хартата на основните права на ЕС и на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.
-	Дейностите в проектното предложение са обвързани със спазване на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ и не водят до значителни вреди за шестте екологични цели, попадащи в обхвата на принципа. Предложението за изпълнение на инвестиции не предвижда дейности и разходи, които биха могли да доведат до нарушаване на принципа.
-	Дейностите в проектното предложение са в съответствие с изискването за постигането на климатичната устойчивост  на инфраструктурните инвестиции, чиято очаквана продължителност е най-малко 5 години съгласно чл. 73, параграф 2, буква й) от Регламент (ЕС) 1060/2021.
Да
24.
Всички разходи в проектното предложение са  планирани в следното разпределение спрямо двата вида категории - 53,51% за Регион в преход (Югозападен район) и 46,49% за По-слабо развити региони (Северозападен район, Северен централен район, Североизточен район, Югоизточен район, Южен централен район).
Да
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.