Отворена процедура за кандидатстване

В тази страница имате възможност да разгледате всички публикувани разяснения по процедурата за кандидатстване. Ако не сте достъпили системата чрез потребителски профил, не можете да подавате искане за разяснение. За да създадете и подадете такова е необходимо да влезете в системата или да създадете потребителски профил от менюто " Вход ".

Рег. номер Въпрос Разяснения
BG16M1OP002-3.021-Q007 (22.12.2020 г.)
Във връзка с кандидатстване по  процедура BG16M1OP002-3.021 имаме следните въпроси:

Въпрос 1:   Консервационни мерки за природно местообитание 2340 „Панонски вътрешноконтинентални дюни“ в защитена зона за местообитанията BG0000396 „Персина“ вече са финансирани по процедура BG16M1OP002-3.015 „Прилагане на приоритетни мерки във влажни зони“ с проекта на ДПП „Персина“. Някои от тези мерки се припокриват с мерките от Приложение № 1 към условията за кандидатстване по процедура BG16M1OP002-3.021 „Подобряване природозащитното състояние на природни местообитания“. В тази връзка следва ли защитена зона за местообитанията BG0000396 „Персина“ да бъде включена за изпълнение на мерки по процедура BG16M1OP002-3.021 „Подобряване природозащитното състояние на природни местообитания“?

Въпрос 2: В Приложение № 1 към условията за кандидатстване по процедура BG16M1OP002-3.021 „Подобряване природозащитното състояние на природни местообитания“ за някои дюнни местообитания са заложени мерки, свързани с „премахване на временни постройки от местообитанието“ или „премахване на изоставени постройки от местообитанието“ или „премахване на изоставени/разрушени сгради от местообитанието“. Какви дейности следва да извърши избраният изпълнител по процедурата за реализация на тези мерки?

Въпрос 3: В Приложение № 1 към условията за кандидатстване по процедура BG16M1OP002-3.021 „Подобряване природозащитното състояние на природни местообитания“ за някои дюнни местообитания са заложени мерки свързани с „ограничаване и насочване на движението на туристи и МПС“. Същевременно част от тези дюнни местообитания попадат в територии, които са отдадени за ползване на концесия или по наем. В договорите на концесионерите / наемателите на тези територии вероятно са включени аналогични задължения. В тази връзка следва ли за дюнни местообитания попадащи в територии, които са отдадени за ползване на концесия или по наем, да се изпълняват мерки свързани с „ограничаване и насочване на движението на туристи и МПС“?
Отговор на въпрос 1: От посочените в Приложение 1 по процедура BG16M1OP002-3.021 мерки за природно местообитание 2340 в защитена зона BG0000396 „Персина“ не следва да се предвиждат за финансиране мерки по премахване на инвазивни чужди видове, които действително са включени в проект на ДПП „Персина“.

Отговор на въпрос 2: Предвид факта, че бенефициентът може да не е собственик на съответните сгради/постройки, в случай че не бъде получено съгласие от страна на собственика или собственикът не може да бъде установен, е допустимо кандидатът да посочи тези обективни причини в проектното си предложение. В тази хипотеза кандидатът следва да предвиди действия в изпълнение на тази мярка като напр. изясняване статута на обекта, локализиране и картиране на постройките и сигнализиране на компетентните органи, за да се инициират съответните законови процедури и др.

Отговор на въпрос 3: Съгласно насоките за кандидатстване за проектни предложения, които включват в обхвата си местообитания 2130 и 2180 и предвиждат изпълнение на дейности в площи, отдадени на концесия, при сключване на договора / при издаване на заповедта за предоставяне на БФП, кандидатите представят декларация от концесионера, че предвидените дейности не са заложени в концесионния договор. В този смисъл кандидатите следва да включат в проектните си предложения мерки свързани с „ограничаване и насочване на движението на туристи и МПС“, само ако такива не са заложени в съответния договор за концесия/наем. На етап кандидатстване е необходимо кандидатът да представи детайлно описание на тези обстоятелства в Приложение № 3 към условията за кандидатстване – „Обосновка на проектното предложение“.
BG16M1OP002-3.021-Q006 (12.11.2020 г.)
Въпрос към процедура BG16М1ОР002-3.021
Здравейте,
Сдружението ни е регистрирано преди повече от 20 г. - тогава в частна полза, но от тази година се пререгистрирахме в обществена полза. 
В насоките е записано: "Кандидатите ЮЛНЦ следва да бъдат сдружения/фондации, вписани в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, най-малко 18 месеца, предхождащи месеца, в който е подадено проектното предложение; същите трябва да са определени за извършване на общественополезна дейност по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.."
След като сме регистрирани преди повече от 20 г., но сме от 1/2 г. в обществена полза, допустим кандидат ли сме?
 
Очаквам отговора Ви:
с Уважение: инж. М. Белберов 

ПП - електронният адрес, който е даден в насоките не работи!
Съгласно условията за кандидатстване допустими бенефициенти по процедура BG16M1OP002-3.021 „Мерки за подобряване на природозащитното състояние на природни местообитания“ са ЮЛНЦ, които отговарят кумулативно на всяко от следните условия:
-	ЮЛНЦ трябва да бъдат сдружения/фондации, вписани в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, най-малко 18 месеца, предхождащи месеца, в който е подадено проектното предложение;
-	ЮЛНЦ трябва да са определени за извършване на общественополезна дейност по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел(ЗЮЛНЦ), 
-	в устава/учредителния акт на ЮЛНЦ трябва да са налице текстове, от които да е видно, че поне една от целите на организацията е свързана със защита/опазване на околната среда
В този смисъл, описаното от Вас ЮЛНЦ е допустим кандидат по процедурата.
BG16M1OP002-3.021-Q005 (09.11.2020 г.)
Здравейте, 
моля да отговорите на следния въпрос: 
Допустим кандидат ли е ЮЛНЦ, регистрирано в частна полза преди повече от 10 год, а в обществена преди 1/2 год., 
след като в Насоките е записано"Кандидатите ЮЛНЦ следва да бъдат сдружения/фондации, вписани в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, най-малко 18 месеца, предхождащи месеца, в който е подадено проектното предложение; същите трябва да са определени за извършване на общественополезна дейност по смисъла на ...", нашето сдружение е регистрирано през 1998 г., но от март 2020 сме пререгистрирани в обществена полза и се надяваме да сме допустим кандидат.
Съгласно условията за кандидатстване допустими бенефициенти по процедура BG16M1OP002-3.021 „Мерки за подобряване на природозащитното състояние на природни местообитания“ са ЮЛНЦ, които отговарят кумулативно на всяко от следните условия:
-	ЮЛНЦ трябва да бъдат сдружения/фондации, вписани в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, най-малко 18 месеца, предхождащи месеца, в който е подадено проектното предложение;
-	ЮЛНЦ трябва да са определени за извършване на общественополезна дейност по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел(ЗЮЛНЦ), 
-	в устава/учредителния акт на ЮЛНЦ трябва да са налице текстове, от които да е видно, че поне една от целите на организацията е свързана със защита/опазване на околната среда
В този смисъл, описаното от Вас ЮЛНЦ е допустим кандидат по процедурата.
BG16M1OP002-3.021-Q004 (22.10.2020 г.)
Молим за разяснение на следното изречение от Насоките за кандидатстване: "Проектното предложение следва да включва всички защитени зони и всички мерки, посочени в Приложение № 1 към условията за кандидатстване по отношение на адресирания параметър/адресираните параметри". Т.е., ако напр. е избран параметър "площ" и местообитание 4060, значи ли това, че проектното предложение трябва да включва мярка "Верифициране на референтната площ за местообитанието" във всички защитени зони от Приложението, където фигурира параметъра "площ" или трябва да са включени всички защитени зони където е посочено  местообитание 4060 и параметъра е "площ". Възможно ли е проектното предложение да касае едно местообитание в една защитена зона по отношение на параметъра "площ"?
Във връзка с поставения от Вас въпрос, следва да се има предвид, че насоките за кандидатстване поставят следните кумулативни условия по отношение на всяко проектно предложение:
1. да цели подобряване природозащитното състояние на едно местообитание или на повече от едно местообитания;
2. да цели подобряване на природозащитното състояние за всяко избрано местообитание само по един параметър или по повече параметри;
3. да включва всички защитени зони и всички мерки по отношение на адресирания/те в проекта параметър/и така, както са посочени в Приложение № 1 към условията за кандидатстване.
За избраното от него природно местообитание кандидатът трябва да  изпълни всички мерки от адресирания параметър, приложими за всяка отделна защитена зона, в която фигурира местообитанието, при спазване на Приложение № 1.
В цитирания от Вас случай с хабитати 4060, по параметър площ е посочено, че мярка “Верифициране на референтната площ за местообитанието” трябва да бъде изпълнена в защитена зона BG0000209 и в защитена зона BG0000399.
Обръщаме внимание, че ако за дадена зона е дефинирана повече от една мярка, за друга зона – други мерки, като същевременно избраният от кандидата параметър е с идентифицирани заплахи в по-голям брой защитени зони, следва стриктно да се спазват насоките от Приложение №1, а именно в коя зона коя/и мярка/и следва да бъдат изпълнени. Това трябва да бъде ясно описано в проектното предложение.
BG16M1OP002-3.021-Q003 (19.10.2020 г.)
В Приложение 9 , т. 14  – Оценителен лист е записано:
Принципни действия:
В случай че в т. 8 от Формуляра за кандидатстване не са включени всички индикатори за изпълнение и резултат и/или заложената целева стойност на индикаторите е нула, и/или не е посочен източника на информация, начина за определяне на целевата стойност на индикатора и начина на неговото отчитане, Оценителната комисия,  на основание чл. 18, ал. 2 от ПМС 162/ 05.07.2016 г. ще изиска от кандидата да отстрани констатираната нередовност.
В случай, че същата не бъдe отстранена в определения за това срок, проектното предложение ще бъде отхвърлено.
По процедура BG16M1OP002-3.021, цитираните от Вас принципни действия се отнасят към критерия под т. 9, а не т. 14 от  Приложение 9 „Детайлен оценителен лист“. Източникът на информация по този критерий е точка 8 „Индикатори“ от Формуляра за кандидатстване, поради което описаните принципни действия на оценителната комисия се отнасят единствено до информацията, попълнена в това поле. Принципните действия не предвиждат разглеждане на Приложение № 3 към условията за кандидатстване – „Обосновка на проектното предложение – описание на проблеми (заплахи и влияние), дейности, етапи и методи за изпълнение с приложения“.
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.