Отворена процедура за кандидатстване

В тази страница имате възможност да разгледате всички публикувани разяснения по процедурата за кандидатстване. Ако не сте достъпили системата чрез потребителски профил, не можете да подавате искане за разяснение. За да създадете и подадете такова е необходимо да влезете в системата или да създадете потребителски профил от менюто " Вход ".

Рег. номер Въпрос Разяснения
BG16M1OP002-3.035-Q002 (03.10.2022 г.)
Уважаеми дами и господа,
Във връзка с процедура BG16M1OP002-3.035 - "Подобряване природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги, предоставяни от горите, чрез прилагане на лесовъдски практики и залесяване", имаме следния въпрос:
1.	Партньорът по проекта самостоятелно ли отчита дейностите си в ИСУН (технически отчет, финансов отчет, искане за плащане и др.)?
Поздрави
Съгласно раздел 12 „Допустими партньори“ от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“ е посочено, че е допустимо партньорство само за дейността, свързана с провеждането на информационна кампания за популяризиране на залесителните мероприятия, различна от задължителните мерки за информация и комуникация. Бенефициентът и партньорът сключват споразумение за партньорство, в което се определят взаимоотношенията между двете страни. 
Както е посочено в Ръководството за бенефициенти за изпълнение на административни договори/заповеди за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПОС 2014-2020 г. (посочено в Приложение № 3 „Писмени доказателства“ към условията за изпълнение), „Когато АДБФП/ ЗБФП се изпълнява в партньорство, страната на бенефициента включва водещ партньор и партньор/ -и, всички заедно наричани бенефициент. Водещият партньор и партньорът/-ите изпълняват съвместно задълженията по АДБФП/ЗБФП. Партньорите участват в изпълнението на проекта и разходите, извършени от тях, се признават за допустими и подлежат на верификация и доказване на същото основание, както разходите, извършени от водещия партньор, освен ако друго не е предвидено в АДБФП/ ЗБФП. Водещият партньор и партньорът/-ите носят солидарна отговорност за изпълнението на АДБФП/ ЗБФП“. 
В този смисъл, отчитането на дейностите се извършва от екипа за управление, така както са определени неговите функции, без значение дали в него са включени представители на бенефициента, на партньора или и на двете страни. Държавното предприятие има задължение съгласно чл. 3.20.1. от АДБФП да предостави на партньора по проекта достъп до ИСУН 2020 чрез функционалността „Вход с код за достъп“ с права за преглед на всичко, свързано с проекта и изпълнението на административния договор.
BG16M1OP002-3.035-Q001 (26.09.2022 г.)
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,
Северозападно държавно предприятие подготвя проект по процедура BG16M1OP002-3.035Подобряване природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги, предоставяни от горите, чрез прилагане на лесовъдски практики и залесяване.
СЗДП е възложител по смисъла на ЗОП и има 23 териториални поделения – държавни горски и ловни стопанства със съответните директори.  В част от дейностите по проекта предвиждаме да бъдат включени като изпълнители  служители на трудов договор към териториалните поделения  (държавни горски стопанства)на СЗДП – „Екип за изпълнение на дейностите по проекта“.  Трудовите договори на тези служители са сключени със съответните директори на горските стопанства, които са осигурители и са вписани в това си качество в регистър БУЛСТАТ на основание чл. 3, ал. 1, т.8 от Закона за регистър БУЛСТАТ. В Търговският регистър СЗДП е вписано като юридическо лице със статут на държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон. Териториалните поделения на СЗДП не са самостоятелни юридически лица, а са част от двустепенна структура на СЗДП (чл. 167, ал. 1, т.2 от Закона за горите).
Въпросът е:
Попадат ли служителите от „Екипа за изпълнение на дейностите по проекта“  в обхвата на чл. 49, ал. 3 и могат ли да бъдат считани като служители на бенефициента – СЗДП?
Съгласно раздел 11 „Допустими кандидати“ от насоките за кандидатстване, част „условията за кандидатстване“ е посочено, че един от допустимите кандидати е Северозападно държавно предприятие с териториалните му подразделения. В този смисъл, за целите на проекта по ОПОС 2014-2020 г. служителите на териториалните поделения (държавни горски стопанства) на СЗДП се явяват служители на бенефициента – Северозападно държавно предприятие с неговите териториални подразделения.
За да попаднат в обхвата на чл. 49, ал. 3 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление, наетите по трудово правоотношение лица следва да сключат допълнително споразумение към трудовите си договори, както и да бъдат изменени длъжностните им характеристики, от което да бъде видно, че същите изпълняват функции, свързани с ОПОС 2014-2020 г.
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.