Отворена процедура за кандидатстване

В тази страница имате възможност да разгледате всички публикувани разяснения по процедурата за кандидатстване. Ако не сте достъпили системата чрез потребителски профил, не можете да подавате искане за разяснение. За да създадете и подадете такова е необходимо да влезете в системата или да създадете потребителски профил от менюто " Вход ".

Рег. номер Въпрос Разяснения
BG05SFPR003-1.001-Q006 (04.11.2022 г.)
Здравейте!
Във връзка с реализирането на проект "Топъл обяд",може ли да ни предоставите изяснение,имали  като приложение образец договор за ползване на социалната услуга "Топъл обяд"между потребител и Бенефициент?
Съгласно Ръководството за конкретни бенефициенти по Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ получаването на топъл обяд от крайните получатели се основава на одобрение за включване в проектните дейности на всеки краен получател, разписано от представляващия конкретния бенефициент в Заявлението-декларация – Приложение 1. Ръководството за конкретни бенефициенти по Операцията не включва като приложение образец на договор между краен получател и бенефициент.
BG05SFPR003-1.001-Q005 (10.10.2022 г.)
Здравейте, може ли да подадем проектното предложение от профила на служител на общината в ИСУН 2020,  който да е подписан с КЕП на кмета на общината или трябва да се направи профил в ИСУН с данни на кмета.
Съгласно Условията за кандидатстване, кандидатите следва да подадат чрез ИСУН Формуляра за кандидатстване, подписан с Квалифициран електронен подпис (КЕП) от лицето, представляващо кандидата или упълномощено от него лице. Във връзка с втората хипотеза се изисква Заповед или друг релевантен документ за упълномощаване на лицето, което да подаде проектното предложение. 
Проектното предложение и прикачените документи се подписват с квалифициран електронен подпис (КЕП) на лицето оправомощено да представлява кандидата.
Преди подаването на проектното предложение, Формулярът за кандидатстване  задължително се подписва с електронен подпис с отделна сигнатура (detached) от представляващия конкретния бенефициент или оправомощено от него лице.
Проектното предложение се подава винаги от профила на кандидата, не от друг профил, защото впоследствие ще използвате именно този профил за комуникация с Управляващия орган и за отстраняване на забелязани неточности по време на етапа „Оценка на проектно предложение“!
BG05SFPR003-1.001-Q004 (05.10.2022 г.)
В условията за кандидатсване по процедура чрез директно предоставяне на БФП по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027, "Топъл обяд" в т.7 "Индикатори", подразделение "Индикатори на ниво проект" е записан следния текст: Брой на крайните получатели,получаващи подпомагане с хранителни продукти.Кандидатите трябва задължително да посочат стойност на индикатора, който е предварително зададен от Управляващия орган и да съответства на съответниярегион. Той трябва да е количествено пределен и следва да е различен от 0.
Въпросът ни е къде можем да видим индикаторът, който е предварително зададен от Управляващия орган за Община Борово, област Русе.
Съгласно Условията за кандидатстване, избирането на индикатор в секция 5 на Формуляра за кандидатстване става от предварително зададените към процедурата. Във формуляра за кандидатстване се визуализират два реда на съответния индикатор за региони в преход и за по-слабо развити региони. Кандидатът избира съответния ред, към който принадлежи и от бутон „Редакция“ следва да попълните следните секции:
- Базова стойност – посочва се 0
- Дата на базова стойност – не се попълва
- Целева стойност - следва да заложите броят на лицата, за които ще бъде осигурен топъл обяд по съответното проектно предложение,
- Дата на целевата стойност - посочва се прогнозната дата, към която ще се достигнат целите за изпълнение на конкретния индикатор
- Източник на информация - трябва да посочите източника на информация
Другият ред на индикатора остава неприложим и не следва да се попълва от вас!
Индикаторът е предварително зададен от УО като специфичен за програмата индикатор „брой крайни получатели, които получават подкрепа с храна“, отговарящ на заложеното в Програмата за храни и общия Регламент (ЕС) 2021/1060
BG05SFPR003-1.001-Q003 (27.09.2022 г.)
Здравейте, 
Във връзка с описаното в посочените в условия за кандидатстване по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR003-1.001 – „Топъл обяд“ по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс изискване за ограничаването на използването на пластмасови опаковки и изделия за еднократна употреба при предоставяне на обяда допустимо ли е храната да бъде предоставяна на потребителите в еднократни опаковки от картон и/или друг рециклируем материал.
Съгласно чл. 19, пар.2 от Регламент /ЕС/ № 2021/1057 на Европейския парламент и на Съвета „При критериите за избор на храни и където е приложимо – на стоки, се отчитат и климатичните и екологичните аспекти, по-специално с цел намаляване на разхищението на храни и на използването на пластмасови изделия за еднократна употреба.“. При приготвянето и предоставянето на храната кандидатът следва да прилага механизми които отчитат и климатичните и екологични аспекти, както и за намаляването на разхищението на храни и ограничаването на използването на пластмасови опаковки и изделия за еднократна употреба. Допустими са всички механизми, които допринасят за постигането на целта и отчитат климатичните и екологични аспекти.  Предвидените механизми се описват в секция 11 на проектното предложение.
BG05SFPR003-1.001-Q002 (22.09.2022 г.)
1.Допустимо ли е дейностите по  предоставяне на съпътстващи мерки да се възложат на външен изпълнител?
2.За лицата, които попадат в чл.6, ал.(1), т.4 от Наредба № РД-06-53 ОТ 17.09. 2021г., ще се следи ли размера на дохода? Считате ли, че в уязвима ситуация са самотноживеещи възрастни лица в селски, изолирани райони?
3. Допустимо ли е Топъл обяд по настоящата процедура да ползват лица, които са включени в социалната услуга "Асистентска подкрепа", механизма "Лична помощ" или социално-здравни услуги?
1. Партньорството по настоящата процедура е допустимо, а не задължително. Съгласно изискванията на Програмата, участието на партньори при изпълнение на договори по настоящата операция е допустимо единствено във връзка с предлагане и реализиране на съпътстващи мерки. Правилата за допустимост и избор на партньори са посочени в т. 10 от Условията за кандидатстване.
2. и 3. Предоставянето на подкрепа по програмата се основава на иднивидуален подход, оценка на нуждите и обективна преценка за нивото на материално лишение на лицата и семествата. Съгласно т. 11 от Условията за кандидатстване кандидатите следва да прилагат ясни и проследими правила и критерии за подбор на конкретните представители на целевите групи, посочени в чл. 6 от Наредбата. Принадлежността на обхванатите представители към целевите групи се потвърждава от съответната дирекция „Социално подпомагане“, така както е предвидено в чл.7 от Наредбата.
В раздел VІI. Техническо изпълнение и отчитане на дейности, т. 1 от публикуваното в документите за информация Ръководство на конкретния бенефициент за изпълнение и управление на договори по Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ за описани правилата за изпълнение и отчитане на дейностите по операцията.
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.