Отворена процедура за кандидатстване

В тази страница имате възможност да разгледате всички публикувани разяснения по процедурата за кандидатстване. Ако не сте достъпили системата чрез потребителски профил, не можете да подавате искане за разяснение. За да създадете и подадете такова е необходимо да влезете в системата или да създадете потребителски профил от менюто " Вход ".

Рег. номер Въпрос Разяснения
BG16FFPR002-5.004-Q001 (16.08.2024 г.)
Община Благоевград подготвя проектно предложение по процедура BG16FFPR002-5.004 – „Зелени мерки в градска среда“ (2) по приоритет 5 „Въздух” на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Върху избраните терени се предвижда да бъде изградена зелена инфраструктура, както и поливна система, за всеки един от терените. Като част от поливната система предвиждаме да бъдат изградени подземни/надземни резервоари. Резервоарите ще бъдат захранвани или от намиращи се наблизо сондажи или с цистерни с вода, което е ангажимент на бенефициента, съгласно Условията за кандидатстване по процедурата. В тази връзка имаме следните въпроси:
1.	Подземните/надземните резервоари ще бъдат ли считани за част от поливната система или ще бъдат разглеждани като водоизточник?
2.	Изграждането на подземни/надземни резервоари като част от поливната система допустим разход ли е по процедурата?
3.	При поставяне на перфоплочи с цел осигуряване на пешеходното придвижване през новоизградените/надградените зелени площи, намаля ли се площта на новоизградените/надградените зелени площи, която следва да се посочи като индикатор в проектното предложение?
1. За целите на процедурата резервоарите за вода се приемат като съпътстващо оборудване към автоматизираните поливни системи, каквито са напр.: помпи и филтри. 
Съгласно условията за кандидатстване изграждането на поливни системи е допустимо само на терени, които са обект на изграждане или надграждане на зелена инфраструктура в изпълнение на проекти по процедурата. Конкретният бенефициент следва да предвиди собствени средства за поддържане на новоизградената/ надградената зелена инфраструктура, вкл. на поливните системи, в рамките на гаранционния период и в периода на устойчивост на проекта, който е 5 години след окончателното плащане към бенефициента.
Обръщаме внимание, че дейностите, предвидени за изпълнение, и съответните разходи в рамките на проектното предложение, следва да съответстват на принципите за ефективност и ефикасност и за „ненанасяне на значителни вреди“, съгласно т. 13.1. „Дейности, допустими за финансиране по процедурата“ от условията за кандидатстване.
2. Изграждането на подземни/надземни резервоари като част от поливната система е допустим разход, при условие че са спазени изискванията относно допустимостта на разходите по процедурата представени в т. 14. „Категории разходи, допустими за финансиране“ от Условията за кандидатстване, чл. 57, а. 1 от ЗУСЕФСУ  и условията на АДБФП и неговите приложения. 
3. Определението на индикатор RCO 36 „Зелена инфраструктура, подкрепяна за цели, различни от адаптиране към изменението на климата“ е „Площ на зелена инфраструктура, новопостроена или значително обновена за цели, различни от адаптиране към изменението на климата. Надграждането (значителното обновяване) се отнасят до значителни подобрения в съществуващи зелени инфраструктури, отговарящи на условията за поддръжка.“
Изчисляването на индикатора следва да включва сбора на площите зелена инфраструктура, които са новоизградени и/или значително обновени в съответствие с дефиницията заложена в Работния документ  на службите на Комисията „Изпълнение, мониторинг и оценка на Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд и Фонда за справедлив преход през 2021-2027 г.“, в резултат на изпълнението на проектните дейности.
По процедурата е допустимо използването на перфоплочи единствено с цел осигуряване на пешеходно придвижване през новоизградените зелени площи („кални петна“) в междублоковите пространства извън паркове и градски градини, във връзка с обичайните пешеходни маршрути на местната общност (превенция на риска от образуване на кални пътеки през зелените площи). Перфоплочите не „запечатват почвата“ и не пречат на растежа на тревните видове.
Площта покрита с перфоплочи с цел осигуряване на пешеходното придвижване през новоизградените/ надградените зелени площи („кални петна“) в междублоковите пространства следва да се включи в целевата стойност на индикатора.
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.