BG16FFPR002-5.004-Q001 (16.08.2024 г.)
|
Община Благоевград подготвя проектно предложение по процедура BG16FFPR002-5.004 – „Зелени мерки в градска среда“ (2) по приоритет 5 „Въздух” на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Върху избраните терени се предвижда да бъде изградена зелена инфраструктура, както и поливна система, за всеки един от терените. Като част от поливната система предвиждаме да бъдат изградени подземни/надземни резервоари. Резервоарите ще бъдат захранвани или от намиращи се наблизо сондажи или с цистерни с вода, което е ангажимент на бенефициента, съгласно Условията за кандидатстване по процедурата. В тази връзка имаме следните въпроси:
1. Подземните/надземните резервоари ще бъдат ли считани за част от поливната система или ще бъдат разглеждани като водоизточник?
2. Изграждането на подземни/надземни резервоари като част от поливната система допустим разход ли е по процедурата?
3. При поставяне на перфоплочи с цел осигуряване на пешеходното придвижване през новоизградените/надградените зелени площи, намаля ли се площта на новоизградените/надградените зелени площи, която следва да се посочи като индикатор в проектното предложение?
|
1. За целите на процедурата резервоарите за вода се приемат като съпътстващо оборудване към автоматизираните поливни системи, каквито са напр.: помпи и филтри.
Съгласно условията за кандидатстване изграждането на поливни системи е допустимо само на терени, които са обект на изграждане или надграждане на зелена инфраструктура в изпълнение на проекти по процедурата. Конкретният бенефициент следва да предвиди собствени средства за поддържане на новоизградената/ надградената зелена инфраструктура, вкл. на поливните системи, в рамките на гаранционния период и в периода на устойчивост на проекта, който е 5 години след окончателното плащане към бенефициента.
Обръщаме внимание, че дейностите, предвидени за изпълнение, и съответните разходи в рамките на проектното предложение, следва да съответстват на принципите за ефективност и ефикасност и за „ненанасяне на значителни вреди“, съгласно т. 13.1. „Дейности, допустими за финансиране по процедурата“ от условията за кандидатстване.
2. Изграждането на подземни/надземни резервоари като част от поливната система е допустим разход, при условие че са спазени изискванията относно допустимостта на разходите по процедурата представени в т. 14. „Категории разходи, допустими за финансиране“ от Условията за кандидатстване, чл. 57, а. 1 от ЗУСЕФСУ и условията на АДБФП и неговите приложения.
3. Определението на индикатор RCO 36 „Зелена инфраструктура, подкрепяна за цели, различни от адаптиране към изменението на климата“ е „Площ на зелена инфраструктура, новопостроена или значително обновена за цели, различни от адаптиране към изменението на климата. Надграждането (значителното обновяване) се отнасят до значителни подобрения в съществуващи зелени инфраструктури, отговарящи на условията за поддръжка.“
Изчисляването на индикатора следва да включва сбора на площите зелена инфраструктура, които са новоизградени и/или значително обновени в съответствие с дефиницията заложена в Работния документ на службите на Комисията „Изпълнение, мониторинг и оценка на Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд и Фонда за справедлив преход през 2021-2027 г.“, в резултат на изпълнението на проектните дейности.
По процедурата е допустимо използването на перфоплочи единствено с цел осигуряване на пешеходно придвижване през новоизградените зелени площи („кални петна“) в междублоковите пространства извън паркове и градски градини, във връзка с обичайните пешеходни маршрути на местната общност (превенция на риска от образуване на кални пътеки през зелените площи). Перфоплочите не „запечатват почвата“ и не пречат на растежа на тревните видове.
Площта покрита с перфоплочи с цел осигуряване на пешеходното придвижване през новоизградените/ надградените зелени площи („кални петна“) в междублоковите пространства следва да се включи в целевата стойност на индикатора.
|