Критерии за оценка

I. Група Праг за преминаване
Проверка за окомплектованост на всички изискуеми документи и съответствието им с изискванията
0.00
Критерий Максимален праг
0.00
1.
Бизнес план, подписан от лицето с право да представлява кандидата или упалномощено лица.Бизнес планът обхваща период до 5 години за оборудване, а в случаите на инвестиция за строително-монтажни работи периодът е за 10 години. Документът трабва да бъде представен сканиран и като файл в Excel.  /задължителен за всички проектни предложения/
0.00
2.
Нотариално заверено пълномощно, когато подаването на проектното предложение става от лице, различно от кандидата/представляващия кандидата. Пълномощното трябва да е подписано с КЕП от кандидата/лицето с право да представлява кандидата, а в случай че кандидатът се представлява заедно от няколко физически лица, пълномощното се подписва с КЕП от всички тях.
(Документът се изисква само, в случай че кандидат/лице представляващо кандидата желае да упълномощи друго лице, да подаде проектното предложение с КЕП.)
0.00
3.
Информация за определяне на прогнозни цени:
А/ Извлечение от официален каталог на производител/доставчик/строител или оторизиран представител,
Или
Б/ Една оферта.
В случай, че за доказване произхода на цените на предвидените разходи за доставка, услуга или строителство, кандидатът е приложил към Формуляра за кандидатстване оферта, се извършва проверка дали са изпълнени едновременно следните две условия:
1) предметът на дейност на оферента да е идентичен или сходен с посочената в офертата доставка, услуга или строителство. Проверката за предмета на дейност на оферента се извършва чрез справка в Търговския регистър към Агенцията по вписванията/Регистър БУЛСТАТ/Правноинформационна система (АПИС, СИЕЛА или др.). В случай че оферентът е чуждестранно лице – проверката ще се извърши въз основа на представения документ за регистрация съгласно националното му законодателство;
2) годишния оборот, който се отнася до предмета на доставката, услугата или строителството (специфичен оборот) през някоя от предходните три или общо за предходните три приключили финансови години преди датата на офертата, да е равен или по-голям от стойността на доставката, услугата или строителството. 
Изискването за специфичен оборот се доказва от оферента със справка-декларация, подписана от законния представител на оферента. Справката трябва да е придружена от Отчет за приходите и разходите за съответните приключили финансови години, в зависимост от датата, на която оферента е учреден или започнал дейността си . Ако отчетите за приходите и разходите са публично обявени, се извършва справка в съответния регистър.

Оферентите-строители трябва да бъдат вписани в регистъра на Камарата на строителите или еквивалентен регистър съгласно националното му законодателство.
Документите следва да са прикачени в ИСУН 2020.(Документите са задължителни за всеки разход от инвестицията в проектното предложение.)
0.00
4.
За всички предварителни разходи по т.15.2, кандидатът следва да приложи към Формуляра за кандидатстване в ИСУН 2020:
4.1 най-малко две независими, съпоставими и конкурентни оферти, които са в съответствие с изискванията на т. 15.3 и съдържат минимум името на оферента,  ЕИК/БУЛСТАТ, описание на предложението/характеристика/функционалност, предложена цена, срок на валидност на офертата, датата на издаване на офертата, подпис и печат/електронен подпис на оферента. Цената трябва да бъде определена в лева или евро с и без ДДС. Оферентите, трябва да са вписани в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към Агенцията по вписванията или в Регистър БУЛСТАТ, в случаите, в които е приложимо, а оферентите - чуждестранни лица, трябва да представят документ за регистрация съгласно националното си законодателство;
4.2 списък на договори с предмет идентичен или сходен с посочения в офертата разход/и, съдържащ минимум следната информация: дата, страни, предмет, стойност на договора/ите. Списъкът следва да е подписан от лицето, представляващо по закон оферента;
4.3 Препоръки/референции за добро изпълнение към списъка;
4.4 Справка – декларация за специфичен оборот, подписана от счетоводителя и лицето представляващо по закон оферента ;
4.5 Отчет за приходите и разходите за последните три приключили финансови години, в зависимост от датата на която оферентът е учреден или е започнал дейността си, и годишни финансови отчети. Ако годишните финансови отчети и отчетите за приходите и разходите са публично обявени, се извършва справка в съответния регистър;
4.6 Подписан договор с избрания изпълнител с разбивка на разходите по дейности.
За удостоверяване на разходите по закупуване на патент, полезен модел или ноу-хау се представя лицензионен договор, с който се разрешава използването на съответния обект на интелектуална собственост и съответните разходо-оправдателни документи. Представя се документ (уведомление/удостоверение) от Патентното ведомство, че договора е вписан в техният регистър.

(Документите са задължителни за  проектни предложения, предвиждащи предварителни разходи.)
0.00
5.
Документ за собственост на земята/сградата, където ще се извършват строително-монтажните работи или учредено право на строеж за срок не по-малък от 8 години от датата на кандидатстване (а при извършване на строително-монтажни работи, за които се изисква разрешение за строеж съгласно ЗУТ, за срок не по-малък от 8 години от датата на кандидатстване) и/или копие от документ за собственост или договор за наем на сградите/помещенията, които ще се обновяват и/или в които ще се монтират машините, съоръженията, оборудването - за инвестиции за закупуване и/или инсталиране на нови машини, оборудване и съоръжения и/или обновяване на сгради и/или помещения, за които не се изисква разрешение за строеж съгласно ЗУТ. В случай на договор за наем, той трябва да бъде в сила най-малко 8 години след датата на кандидатстване. Документът следва да е прикачен в ИСУН 2020.
(Документът е задължителен за проектни предложения, включващи разходи за закупуване и/или инсталиране на нови машини, оборудване и съоръжения и разходи за строително-монтажни работи, които не се извършват във вода; документът е неприложим за инвестиции, които се извършват във вода) 
0.00
6.
Одобрен инвестиционен проект, изработен във фаза „Технически проект” или „Работен проект” в съответствие със Закона за устройство на територията /ЗУТ/ и Наредба № 4 от 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти (обн., ДВ., бр. 51 от 2001 г.).  Документите следва да са прикачени в ИСУН 2020.  
(Документът е задължителен за проектни предложения, включващи разходи за строително-монтажни работи, когато за тяхното извършване се изисква одобрен инвестиционен проект съгласно ЗУТ)
0.00
7.
Актуална скица на имота по т. 5 - прикачена в ИСУН. 
(когато е приложимо)
0.00
8.
Подробни количествени сметки, заверени от правоспособно лице.  Документът следва да прикачен в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за проектни предложения, включващи разходи за строително-монтажни работи)
0.00
9.
Влязло в сила разрешение за строеж, издадено от съответната община или становище от общината, че обектът не се нуждае от разрешение за строеж, придружено с копие от архитектурно заснемане (при извършване на строително-монтажни работи, за които не се изисква разрешение за строеж съгласно ЗУТ). Документът следва да е прикачен в ИСУН 2020, включително в случаите в които разходът изцяло ще се финансира от кандидата и няма да е обект на финансиране от ПМДР. 
(Документът е задължителен за проектни предложения, включващи разходи за строително-монтажни работи.)
0.00
10.
Разрешение за поставяне за преместваеми обекти, съгласно разпоредбите на ЗУТ. Документът следва да е прикачен в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за проектни предложения, включващи разходи за преместваеми обекти, в останалите случаи е неприложим)
0.00
11.
Технически и/или технологичен проект със схема и описание на производствения процес, обосноваващи  дейностите и разходите, за които се кандидатства, както и показващи капацитета на производството, изготвен от правоспособно лице, съгласуван от Българска агенция за безопасност на храните /БАБХ/, съответно Областна дирекция по безопасност на храните/ОДБХ/.  Прилага се и документ, удостоверяващ правоспособността на лицето. Годишният производствен капацитет на предприятието, описан в технологичния проект следва да съответства на годишната продукция, заложена в производствената програма на кандидата (Таблица 2 от Бизнес плана). В случай на  несъществени промени се прилага документ от ОДБХ, че съгласуват/приемат промяната. Всеки документ следва да е прикачен в ИСУН 2020.
(документът е задължителен за всички проектни предложения, с изключение на проекти за закупуване на транспортни средства)
0.00
12.
Копие от становище на ОДБХ, за съответствие на технологичния проект на предприятието с хигиенните и на ветеринарно-санитарните изисквания, съгласно чл. 226 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. 
(документът е задължителен за всички проектни предложения, с изключение на проект за закупуване на транспортни средства и в случай на несъществени промени)
0.00
13.
Удостоверение за регистрация на предприятието като обект за производство на рибни продукти или обект за преработване на странични животински продукти, съгласно чл. 12 от Закона за храните (отм.) за регистрираните предприятия преди 09.06.2020 г.  или съгласно чл. 26 от Закона за храните за регистрираните предприятия след 09.06.2020 г. или Закона за ветеринарно-медицинската дейност. 
(документът е задължителен за съществуващи преработвателни предприятия и не е приложим за предприятия, които кандидатстват за стартиране на преработка за първи път)
0.00
14.
Удостоверение за първа регистрация на предприятието като обект за производство на рибни продукти или обект за преработване на странични животински продукт, издадено от компетентния държавен орган (Национална ветеринарномедицинска служба /НВМС/, съответно Регионална ветеринарномедицинска служба/РВМС/ или БАБХ, съответно ОДБХ).
(документът е задължителен за съществуващи преработвателни предприятия, извършващи преработвателна дейност над 5 години)
0.00
15.
Счетоводна справка и/или инвентарна книга за дълготрайните материални активи към датата на подаване на ФК, с разбивка по активи, дата на придобиване и покупна цена. Документът следва да е прикачен в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за всички проектни предложения)
0.00
16.
Отчет за приходи и разходи за последната финансова година за кандидати, собственици на съществуващи предприятия, а когато кандидатът е новорегистриран/новосъздаден се предоставят документи за периода от регистрацията на кандидата до момента на кандидатстване. 
(документът е задължителен за всички проектни предложения -  проверява се служебно от УО за кандидати, собственици на съществуващи предприятия. Когато кандидатът е новорегистриран/новосъздаден се предоставят документи за периода от регистрацията на кандидата до момента на кандидатстване и се прикачват в ИСУН 2020 )
0.00
17.
Копие от Удостоверение за регистрация на животновъден обект от БАБХ /от съответната ОДБХ/, съгласно чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Документът следва да е подписан с КЕП от лице с право да представлява кандидата или упълномощено лице и прикачен в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за проектни предложения, които са декларирали, че ще преработват поне 30 % собствена аквакултура)
0.00
18.
Копие от издадено Разрешително за стопански риболов и Удостоверение за придобиване на право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми от ИАРА, съгласно чл.17 от Закона за рибарството и аквакултурите. 
(документите са задължителни за проектни предложения, които са декларирали, че ще преработват поне 30 % собствен улов)
0.00
19.
Решение за съвместимостта на проекта с предметите и целите на опазване на защитените зони съгласно Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимост на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 2007 г.) само за проекти, включващи инвестиции в местата по националната екологична мрежа НАТУРА 2000. Документът следва да е прикачен в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за проектни предложения, включващи инвестиции в НАТУРА)
0.00
20.
Решение за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда или от решение по оценка на въздействие върху околната среда. Документът следва да е прикачен в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за всички проектни предложения)
0.00
21.
Предварителен или окончателен договор и/или нотариален акт (при кандидатстване за закупуване на земя), придружен с удостоверение за данъчна оценка на земята, издадено към момента на придобиване /в случай, на предварителен договор удостоверението за данъчна оценка следва да е издадено в рамките на месеца, предхождащ датата на подаване на проектното предложение/- прикачен в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за проектни предложения, предвиждащи закупуване на земя)
0.00
22.
Технологичен проект, изготвен от правоспособно лице с обосновка на съответствието на капацитета на инсталацията с енергийните нужди на стопанството, в случай на кандидатстване за инвестиции свързани с изграждане на ВЕИ - прикачен в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за проектни предложения, предвиждащи изграждане на ВЕИ)	
0.00
23.
Доклад или резюме на доклад от обследване за енергийна ефективност на предприятие/промишлена система, съобразно изискванията на Наредба № Е-РД-04-05 от 8 септември 2016 г. за определяне на показателите за разход на енергия, енергийните характеристики на предприятия, промишлени системи и системи за външно изкуствено осветление, както и за определяне на условията и реда за извършване на обследване за енергийна ефективност и изготвяне на оценка на енергийни спестявания. Енергийният одит следва да е извършен от правоспособно лице, вписано в съответния публичен регистър по Закона за енергийната ефективност. Документът следва да е прикачен в ИСУН 2020.
(документът е задължителен за проектни предложения, в които са предвидени разходи и дейности, свързани с енергийната ефективност)
0.00
24.
Обосновка за необходимостта от закупуване на специализирано транспортно средство, съгласно Указания на УО на ПМДР, прикачена в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за проектни предложения, предвиждащи закупуване на специализирано транспортно средство)
0.00
25.
Декларация № 1 за обстоятелствата по чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия – попълнена по образец, подписана с КЕП и прикачена в ИСУН 2020. 
(документът е задължителен за всички проектни предложения)
0.00
26.
Декларация № 2 по чл. 25, ал. 2 от Закона за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове и чл. 7 от ПМС № 162/2016 г. - попълва се и се подписва от всички лица с право да представляват кандидата (независимо от това дали заедно и/или поотделно, и/или по друг начин). Документът следва да е прикачен в ИСУН 2020.
(документът е задължителен за всички проектни предложения)
0.00
27.
Приложение №1 – Декларации към УК (Декларация, че кандидатът е запознат с условията за кандидатстване; Декларация за съгласие данните на кандидата да бъдат предоставени на НСИ по служебен път; Декларация за държавни помощи; Декларация за получени държавни помощи; Декларация за административен и оперативен капацитет; Декларация за липса на нередности; Декларация за липса на конфликт на интереси; Декларация по чл. 10 от Регламент (ЕС) № 508/2014 на европейския парламент и на съвета от 15 май 2014 година за Европейския фонд за морско дело и рибарство; Декларация за свързаност по смисъла на § 1, т. 13 и т. 14 от допълнителните разпоредби на ЗППЦК; Декларация по чл. 137 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 година за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза.; Декларация за наличие на финансов капацитет на кандидата с посочени етапи на изпълнение и източници за финансиране на всеки един етап от проектното предложение, за доказване, че кандидатът ще поддържа своята дейност през целия период, през който се осъществява проекта) 
– попълнена по образец, подписана с КЕП и прикачена в ИСУН 2020.
Декларациите, част от Приложение №1, се попълват и подписват с КЕП от лице с право да представлява кандидата. В случай че кандидатът се представлява само заедно от няколко лица, тогава декларацията се попълва и подписва от всеки от тях. 
(документът е задължителен за всички проектни предложения)
0.00
II. Група Праг за преминаване
Подбор на проектни предложение за съответствие на същите със Стратегията за ВОМР на МИРГ Бургас-Камено
5.00
Критерий Максимален праг
85.00
1.
Създадени нови работни места:
- до 4 работни места - 5 точки;
- от 5 до 10 работни места - 10 точки;
- повече от 10 работни места - 15 точки
15.00
2.
Запазване на съществуващите работни места в преработвателното предприятия
10.00
3.
Прилагане на методи, намаляващи отрицателното въздействие върху околната среда, включително третирането на отпадъци
10.00
4.
Реализиране на икономии на енергия
10.00
5.
Подобряване на безопасността, хигиената, здравето и условията на труд
10.00
6.
Преработване на собствен улов и/или аквакултура (минимум 30% от суровината)
15.00
7.
Преработване на видове:
- с много добър пазарен потенциал и/или черна мида - 10 точки;
- с добър пазарен потенциал - 5 точки.
10.00
8.
Преработване на странични продукти, които се получават в резултат на основни дейности от преработването
5.00
5.00
Праг за преминаване:
85.00
Максимален праг:
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.