BG-RRP-4.034-Q025 (10.09.2024 г.)
|
Във връзка с публикуваните Условия за кандидатстване по процедура BG-RRP-4.0034 "Национална инфраструктура за съхранение на
електроенергия от възобновяеми източници" (RESTORE), бихме искали да отправим запитване относно изискванията за доказване на предотвратяването на признаци на ПЗП.
От Условията за кандидатстване: Недопустими са кандидати, които са предприятия в затруднено положение (Допълнителна информация за "предприятие в затруднено положение" е налична в Приложение 2) по смисъла на Регламент (ЕС) № 651/2014. Изискванията за "Предприятие в затруднено положение" се прилагат индивидуално само за кандидата.
От Приложение 2: Кандидатът и/или неговата група от свързани предприятия, според данните от финансовия отчет за последната приключена финансова година и/или междинен одитиран отчет (използван само за доказване на предотвратяването на признаци на ПЗП), е загубил повече от 50% от записания си дружествен капитал (включително премиите от емисии на акции/дялове).
В случай, че Кандидатът според данни от финансовия отчет за последната приключена финансова година е в затруднено положение, НО при междинен одитиран отчет доказва, че НЕ Е в затруднено положение, то допустим ли е кандидатът по настоящата процедура?
Предварително ви Благодарим!
|
Кандидат, който според данни от финансовия отчет за последната приключена финансова година е в затруднено положение, НО представи междинен одитиран финансов отчет и от него е видно, че вече НЕ Е в затруднено положение, е допустим кандидат по настоящата процедура.
|
BG-RRP-4.034-Q024 (10.09.2024 г.)
|
Здравейте!
В минималните изисквания е посочено, че оборудването трябва да отговаря на набор от специфични стандарти. Проучванията показват, че част от тези стандарти са неприложими за някои производители поради спецификата на оборудването, напр. IEC 60227 Polyvinyl chloride insulated cables of rated voltages up to and including 450/750 v или IEC62067 Power cables with extruded insulation and their accessories for rated voltages above 150 kV (um = 170 kV) up to 500 kV (um = 550 kV) – test methods and requirements. Има и различни други, за които производителите на оборудването твърдят, че предлаганите от тях системи нямат отношение. Има цитирани стандарти, за които доставчиците доказват съответствие с алтернативи.
Но моля за разяснения как ще се процедира в случаите, в които се декларира от производителя на оборудването, че няма отношение към посочените стандарти?
Ще бъде ли прието на етап Отчитане, че оборудването отговаря на изискванията?
|
Всяко подадено проектно предложение ще бъде оценявано индивидуално. Първоначалният стандарт ще бъде прегледан, за да се потвърди, че не е подходящ/приложим, а предоставената алтернатива ще бъде прегледана, за да се потвърди нейната приложимост.
|
BG-RRP-4.034-Q023 (10.09.2024 г.)
|
Здравейте,
Имаме два въпроса по програмата, тъй като след изчерпателното изчитане на условията и допълнителни оценки, тези въпроси не намериха отговор:
1. Има ли изискване какъв трябва да е вида на батерията - литиево-йонна, литиево-желязо фосфатна, титаниева и т.н.?
2. Прочетохме, че има изискване за професионална квалификация на лицата, които изграждат и монтират съоръжения за съхранение на електроенергия, но никъде не можем да открием къде е посочена такава професинална квалификация и изобщо къде е регламентацията. Каква е исканата професионална квалификация от лицата инсталиращи/монтиращи ССЕЕ?
Благодаря предварително!
|
1. Няма изискване към вида на батерията, настоящата процедура е неутрална по отношение на технологията за съхранение на електрическа енергия.
2. Лицата следва да отговарят на общите изискванията за извършване на строително-монтажни дейности за съответната категория строеж и видове дейности в зависимост от конкретното проектно предложение.
Като минимум професионалната квалификация на лицата, които изграждат и монтират съоръжения за съхранение на електроенергия следва да отговаря на:
• Правилник за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи;
• Наредба № 9 от 9.06.2004 г. за техническата експлоатация на електрически централи и мрежи;
• Във връзка с чл. 137 от Закона за устройство на територията - Правилник за реда за вписване и водене на Централния професионален регистър на строителя;
• Притежава необходимата правоспособност съобразно придобитата специалност и образователно-квалификационна степен, професионален опит, познания и техническа компетентност по отношение на националното законодателство;
• Притежава необходимата професионална квалификация за изпълнение на извършваните строителни дейности.
|
BG-RRP-4.034-Q022 (09.09.2024 г.)
|
Здравейте,
Имам няколко въпроса:
1. Допустим ли е кандидат, който отговаря на всички условия за допустимост, и който има проект за собствена Централа, на територията на която ще бъде монтирана батерията, която ще се закупува по проекта? Централата има предварителен договор за присъединяване.
2. Допустимо ли е капацитета на батерията да е 50 KWh, необходима за съхранение на произвежданата ел. енергия от Централата, която е с 50 MW инсталирана мощност?
3. Необходимо ли е да се представя становище за присъединяване, действащ предварителен договор за присъединяване със съответния оператор освен за Централата и за батерията, която ще се закупува по проекта?
4. Какви са техническите изисквания на ЕСО към батерията за участник, който ще предоставя балансиране при производство на собствена ел. енергия?
Благодаря предварително!
|
1. Съоръжението за съхранение по настоящата процедура може да бъде разположено съвместно със съществуващ обект за производство и/или потребление, но то трябва да отговаря на условията на чл. 90а., ал.2, т. 2 от ЗЕ и чл. 4, ал. 2 от Наредба № 6 от 28.03.2024 г. за присъединяване на обекти към електрическите мрежи, а именно „Съоръжение/инсталация по ал. 1 се присъединява към мрежата като самостоятелен обект с отделно търговско измерване и отделни присъединителни съоръжения в случай че приема/отдава електрическа енергия само от/в мрежата и не обменя електрическа енергия с обекта по ал. 1“. В допълнение, към момента на подаване на заявлението по настоящата процедура за съоръжението за съхранение следва да има валидно становище за присъединяване, действащ предварителен договор за присъединяване или действащ договор за присъединяване със съответния оператор по чл. 43, ал. 1, т. 1, ал. 2, т. 1, ал. 13, т. 1 или ал. 14 от ЗЕ.
2. Съгласно т. 13.1, I, 6) на Условията за кандидатстване, дейностите по допустимите предложения за изпълнение на инвестиции следва да предвиждат изграждане на съоръжение за съхранение на електрическа енергия със следните технически характеристики:
• гарантиран (полезен) капацитет за продължителност на съхранението от най-малко 2 часа (дефиниран като отношението на гарантирания капацитет на съоръжението за съхранение, в MWh, към неговата максимална мощност на зареждане/разреждане в MW) да е с най-малко 2 часа (C-Rate да е максимум C/2);
• номинална променливотокова мощност (AС мощност) от минимум 10 MW;
• да отговарят на параметри за осигуряване на резерви за първично регулиране на честотата и/или автоматично вторично регулиране на честотата и обменните мощности, посочени в Приложение 8 - "Минимални технически изисквания"
Във връзка с това изискване, съоръженията за съхранение по настоящата процедура трябва да са с мощност от минимум 10 MW и с продължителност на съхранението от най-малко 2 часа, което води до капацитет от минимум 20 MWh.
3. Да, вижте последното изречение отговора на Ваш въпрос 1 по-горе.
4. Техническите изисквания са подробно изброени в Приложение 8 - "Минимални технически изисквания".
|
BG-RRP-4.034-Q021 (09.09.2024 г.)
|
Здравейте,
допустимо ли е дружество да кандидатсва с частно съоръжение за присъединяване (собствено или наето) и ако да- какви документи трябва да представи от ЕСО?
Благодаря за бързия и компетентен отговор!
Тихомира Лазарова
|
Моля да се запознаете с т. 13.1 Допустими дейности, т. 14.2 Допустими разходи и т. 14.3 Недопустими разходи от Условията за кандидатстване, както и изискванията за доказване на разходите, посочени в т. 14.1 Условия за допустимост на разходите
|