Приключилa/прекратена процедура

BG65AMNP001-3.005 - Мерки в изпълнение на Плана за действие на ЕС в областта на връщане на граждани на трети държави. Изграждане на система за мониторинг за принудителното връщане. Доброволно връщане и мерки за реинтеграция в страни на произход. (Приключила)

Целите на настоящата процедура на подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ са дефинирани в съответствие с целите на Национална програма на България за подпомагане от ФУМИ за периода 2014 – 2020 г.

С настоящата процедура за предоставяне на БФП се цели да се реализират проекти, които да допринесат за развитието на общата политика на Съюза в областта на връщането на граждани на трети държави в страните по произход при пълно зачитане на правата и принципите, залегнали в Хартата на основните права на Европейския съюз, както и да допринесе за укрепването на пространството на свобода, сигурност и правосъдие при прилагане на принципите на солидарност и споделяне на отговорностите между държавите членки и на сътрудничеството с трети държави, съгласно Регламент (ЕС) № 516/2014 на Европейския парламент и на Съвета.

Процедурата е насочена към дейности за предоставяне на подкрепа за съответните международни и/или неправителствени организации и/или държавни или публични органи или институции да упражнят контрол по отношение на случаи на принудително връщане, за да се гарантира спазване на законовите процедури и на човешките права на гражданите на трети държави.

В рамките на настоящата процедура ще бъдат финансирани предложения, насочени към осъществяване на мониторинг на принудителното връщане. Следва да бъде осъществено наблюдение на етапите на принудителното извеждане, включително подготовката на процеса на връщането и преди заминаването на лицата, процедурата по време на полет, възможен транзит, пристигането и посрещането на завръщащите се в страните им на произход. Мониторингът ще се осъществява по отношение на предприети действия от страна на компетентните служби като за целта ще се използват унифицирани стандарти, които следва да бъдат разработени в изпълнение на проекта. В резултат на осъществения мониторинг трябва да бъдат изготвени доклади (за всеки мониторинг отделен доклад), както и заключителен аналитичен доклад, покриващ периода на наблюдението. Проектите следва да включват независимо наблюдение, осъществявано от неправителствени или международни организации или държавни или публични органи или институции, определени в нормативен акт, различни от властите, осъществяващи принудително връщане.

С настоящата процедурата на подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ ще бъде подобрено управлението на връщането на граждани на трети държави чрез насърчаване и подпомагане на доброволното връщане. Също така ще бъде повишена информираността на гражданите на трети държави относно възможностите за доброволно връщане и реинтеграцията им в страните на произход и/или в трети сигурни държави.

Планът на ЕС в областта на връщането предвижда засилване на сътрудничеството между държавите – членки чрез иновативни мерки за съвместна работа. В настоящата процедура предимство ще бъде дадено на проекти, които включват съвместни дейности с други държави-членки, както и проекти с иновативен характер и добавена стойност на ниво ЕС.

В рамките на процедурата няма да бъдат подкрепяни дейности, финансирани по друг проект, програма или каквато и да е друга финансова схема, произлизаща от националния бюджет, бюджета на Европейския съюз или друга донорска програма, проверката на което ще се извършва на ниво индивидуален проект – на ниво на допустими дейности, както и на ниво представител на целева група. Настоящата процедурата ще надгради реализираните дейности и постигнатите резултати по други проекти, програми и мерки, финансирани със средства от националния бюджет, Европейския съюз и други източници.

Срокове за кандидатстване

Начален срок: 29.05.2019 г. 18:17 ч.

Краен срок: 29.07.2019 г. 17:30 ч.

Интернет адрес: https://www.mvr.bg/dmp

Документи за кандидатстване и информация

Оценителни таблици

Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.