Приключилa/прекратена процедура

BG65ISNP001-5.013 - Мерки за противодействие на тежката и организирана престъпност и повишаване на ефективността при извършване на оперативно-издирвателни дейности (Приключила)

Процедурата на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ обхваща:

Специфична цел 5 Предотвратяване и борба с престъпността от Национална програма на България за подпомагане от ФВС за периода 2014 – 2020 г.

Процедура №3 съгласно ИГРП 2018:

Дейност 1 „Изграждане на автоматизирана аудио- и видео-комуникационна система с мобилни оперативни станции за предотвратяване на незаконни действия от страна на служителите на МВР“;

Дейност 2 „Доставка на специализарно техническо оборудване, монтирано на транспортни средства за повишаване на ефективността на органите на ГД „Гранична полиция“ за оперативно-издирвателна дейност за противодействие на престъпността“;

Дейност 3 „Подкрепа за ГД „Борба с огранизираната престъпност“ за изпълнение на дейности от Оперативни планове за действие, свързани с приоритетите на ЕС в борбата срещу организираната и тежката международна престъпност: „Канабис, Кокаин и Хероин“ и „Киберпрестъпления“ (Злоупотреба с електронни платежни инструменти) ;

Дейност 4 „Подрекпа за ГД „Национална полиция“ за изпълнение на дейности от Оперативен план за действие, свързан с приоритета на ЕС в борбата срещу организираната и тежката международна престъпност „Престъпления спрямо околната среда“.

За дейност 1 „Изграждане на автоматизирана аудио- и видео-комуникационна система с мобилни оперативни станции за предотвратяване на незаконни действия от страна на служителите на МВР“ е избрана процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на бенефициента дирекция „Вътрешна сигурност“, тъй като дейността попада в обхвата на чл.7, параграф 3 от Делегиран регламент 1042/2014 г. на Комисията, изменен с Делeгиран регламент 1291/2018 г., а именно „Отговорния орган може да се отпуска безвъзмездни средства пряко, когато специфичния характер на проекта или техническите или административни компетенции на съответните органи го налагат, като например в случая на de jure или de facto монополи“.

Съгласно чл.43а, ал 1 от Закона за министерството на вътрешните работи (ЗМВР) дирекция „Вътрешна сигурност“ е структура на МВР за оперативно-издирвателна, информационно-аналитична и организационна дейност по превенция, предотвратяване, пресичане и разкриване на престъпления, извършени от служители на министерството.

Съгласно чл.75, ал. 1 от Правилника за прилагане на закона за министерство на вътрешните работи (ПУДМВР) дирекция „Вътрешна сигурност е структура на МВР за оперативно-издирвателна, информационно-аналитична и организационна дейност по превенция, предотвратяване, пресичане и разкриване на престъпления, извършени от служители на МВР.

(2) Органите на ДВС:

1. предотвратяват, пресичат и разкриват престъпления, извършени от служители на МВР;

2. извършват превантивна дейност;

3. събират, обработват, анализират, съхраняват и използват информация за извършване на оперативно-издирвателна и аналитична дейност и на дейност по предотвратяване, пресичане, разкриване и разследване на престъпления, извършени от служители на МВР;

4. използват информационните фондове на МВР за нуждите на дейностите по чл. 43а, ал. 1 ЗМВР по ред, определен от министъра на вътрешните работи.

В конкретния случай предвид правомощията на ДВС, проектът ще се изпълнява чрез директно предоставяне на БФП.

За дейност 2 „Доставка на специализирно техническо оборудване, монтирано на транспортни средства за повишаване на ефективността на органите на ГД „Гранична полиция“ за оперативно-издирвателна дейност за противодействие на престъпността“ e избрана процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на бенефициента - Главна дирекция „Гранична полиция“ - МВР, тъй като дейностите попадат в обхвата на чл. 7, параграф 3 от Делегиран регламент 1042/2014г. на Комисията, изменен с Делегиран регламент 1291/2018 г., а именно: „Отговорният орган може да отпуска безвъзмездни средства пряко, когато специфичният характер на проекта или техническите или административни компетенции на съответните органи го налагат, като например в случай на de jure или de facto монополи.

В конкретния случай, предвид изключителните компетенции на Главна дирекция „Гранична полиция“ – МВР, определени в чл. 39, ал. 3 от Закона за Министерство на вътрешните работи, определящи правомощията ѝ, като национална специализирана структура за осъществяване на оперативно-издирвателна, охранителна, разследваща, информационна, контролна и превантивна дейност в граничната зона, в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове, международните летища и пристанища, във вътрешните морски води, териториалното море, прилежащата зона, континенталния шелф, българската част на река Дунав и другите гранични реки и водоеми, проектът ще се изпълнява чрез процедура на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

В допълнение, за изпълнение на дейностите по чл. 6, ал. 1, т. 1 - 3, 6 – 9 от ЗМВР, в чл. 45, ал. 2 от Правилника за устройството и дейността на МВР, е посочено, че ГДГП извършва дейности по:

3. превенция, предотвратяване, пресичане и разкриване на престъпления;

4. разследване на престъпления;

В конкретния случай предвид правомощията на ГДГП, проектът ще се изпълнява чрез директно предоставяне на БФП.

За дейност 3 „Подкрепа за ГД „Борба с огранизираната престъпност“ за изпълнение на дейности от Оперативни планове за действие, свързани с приоритетите на ЕС в борбата срещу организираната и тежката международна престъпност: „Канабис, Кокаин и Хероин“ и „Киберпрестъпления“ (Злоупотреба с електронни платежни инструменти)“ е избрана процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на бенефициента Главна дирекция „Борба с огранизираната престъпност“, тъй като дейността попада в обхвата на чл. 7, параграф 3 от Делегиран регламент 1042/2014г. на Комисията, изменен с Делегиран регламент 1291/2018г., а именно: „Отговорният орган може да отпуска безвъзмездни средства пряко, когато специфичният характер на проекта или техническите или административни компетенции на съответните органи го налагат, като например в случай на de jure или de facto монополи“.

Съгласно чл. 39, ал. 2 от ЗМВР Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) е национална специализирана структура за осъществяване на дейностите по чл. 6, ал. 1, т. 1 - 3, 6 - 9 от ЗМВР по отношение на организирана престъпна дейност, свързана със:

1. митническия режим, паричната, данъчната и осигурителната система;

2. наркотични вещества, техните аналози и прекурсори;

3. компютърни престъпления или престъпления, извършени във или чрез компютърни мрежи и системи;

4. интелектуална собственост;

5. неистински или подправени парични знаци, платежни инструменти и официални документи;

6. трафик на хора, превеждане през границата на страната на отделни лица или групи от хора, както и подпомагане на чужденци да пребивават или да преминават в страната;

7. трафик на културни ценности;

8. огнестрелни оръжия, взривни, химически, биологични и други общоопасни средства и вещества, както и с оръжия, изделия и технологии с двойна употреба;

9. корупция в органите на държавната власт;

10. терористични действия, използване на общоопасни средства и вещества, внушаване на страх, вземане на заложници, отвличане на лица с цел получаване на материални облаги и насилствени действия;

11. изпиране на пари и хазарт;

12. сключване на неизгодни договори, изпиране на пари и усвояване на фондове на Европейския съюз чрез измама.

В допълнение, съгласно чл. 38, ал.2 от ПУДМВР за изпълнение на посочените дейности, ГДГБОП:

1. предотвратява, пресича, разследва и разкрива престъпления, извършвани от престъпни структури;

2. участва в оперативно-издирвателната дейност по разкриване на престъпната дейност на престъпни структури на територията на страната;

3. събира, обработва, анализира, съхранява и използва информация за извършване на оперативно-издирвателна и аналитична дейност и на дейност по предотвратяване, пресичане, разкриване и разследване на престъпления.

Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ е отговорен лидер на Дейност 2.3 „Координиране и провеждане на съвместни операции и разследвания по ключови ОПГ ангажирани с трафика на хероин по балканския маршрут. Насърчаване на междуведомственото сътрудничество по идентифициране на ключовите ОПГ“, в изпълнение на Стратегическа цел 2 „Подготовка и провеждане на координирани операции, проверки и разследвания. Пресичане и задържане на ОПГ и заподозрени, ангажирани в производството, трафика и разпространението на канабис, кокаин и хероин“ от Оперативния план за действие по приоритетна област „Канабис, кокаин и хероин“, част от Многогодишния стратегически план в рамките на 4-годишния политически цикъл на ЕС за борба с тежката и международна организирана престъпност.

Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ е отговорен лидер на Дейност 4.2 „Развиване на сътрудничеството със страните от Източна Азия в областта на злоупотребите с електронни платежни инструменти за провеждане на съвместни разследвания“, в изпълнение на Стратегическа цел 4 „Сътрудничество със партньори извън ЕС (трети страни, международни организации и партньори)“ от Оперативния план за действие по приоритетна област „Киберпрестъпност“, подгрупа „Злоупотреба с електронни платежни инструменти“, част от Многогодишния стратегически план в рамките на 4-годишния политически цикъл на ЕС за борба с тежката и международна организирана престъпност. Провеждането на работни посещения в страните от Източна Азия е изведено, като изричен приоритет и Република България, в лицето на ГДБОП е пряко отговорна за изпълнението му.

В конкретния случай предвид определянето на ГДБОП за водеща организация за изпълнение на посочените дейности по Оперативните планове като част от Многогодишния стратегически план в рамките на 4-годишния политически цикъл на ЕС за борба с тежката и международна организирана престъпност, проектът ще се изпълнява чрез директно предоставяне на БФП.

Дейността е включена в МнП по фонд „Вътрешна сигурност“ в рамките на средносрочния преглед на програмата във връзка с приемането на горепосочените Оперативни планове за действие на ниво ЕС.

Дейност 4 „Подкрепа за ГД „Национална полиция“ за изпълнение на дейности от Оперативен план за действие, свързан с приоритета на ЕС в борбата срещу организираната и тежката международна престъпност „Престъпления спрямо околната среда“ е избрана процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на бенефициента Главна дирекция „Национална полиция“ - МВР, тъй като дейността попада в обхвата на чл. 7, т. 3 от Делегиран регламент 1042/2014г. на Комисията, изменен с Делегиран регламент 1291/2018 г., а именно: „Отговорният орган може да предоставя безвъзмездни средства пряко, когато специфичният характер на проекта или техническите или административни компетенции на съответните органи го налагат, като например в случай на de jure или de facto монополи“.

Съгласно чл.39, ал.1 във връзка с чл.6, ал.1, т 1-3, 6-9 от ЗМВР Главна дирекция „Национална полиция“ е национална специализирана структура за осъществяване на следните видове дейности:

1. оперативно-издирвателна;

2. охранителна;

3. разследване на престъпления;

4. информационна;

5. контролна;

6. превантивна;

7. административнонаказателна и предоставяне на административни услуги.

В допълнение, съгласно чл.35, ал.2 от ПУДМВР Главна дирекция "Национална полиция" осъществява и следните дейности:

1. предотвратява, пресича и разкрива престъпления;

2. осъществява координация в оперативно-издирвателната дейност при наличие на извършени престъпления на територията на две и повече областни дирекции;

3. наблюдава, установява и контролира лица и обекти чрез провеждане на организационни мероприятия и чрез оперативно-издирвателни способи и средства;

4. извършва проучване и оценка на методите и полицейските тактики, прилагани при противодействие срещу престъпността, и може да прави предложения за усъвършенстване организацията на дейността;

5. организира и извършва издирване на лица и обекти и идентификация на трупове и лица, като може да предлага решения по тактическата организация на работата и събирането на информация в областните дирекции на МВР;

6. предлага мерки за подобряване на работата по оперативно-издирвателната дейност, като разработва насоки и приоритети за работа по противодействието на престъпността;

7. провежда оперативно-издирвателната дейност по разкриване на извършителите на противообществени прояви, извършени преди, по време или след провеждане на спортни мероприятия, и съвместно със звената на областните дирекции организира наблюдение над извършителите.

В конкретния случай предвид правомощията на ГДНП, проектът ще се изпълнява чрез директно предоставяне на БФП.

В конкретния случай предвид реализацията на Оперативния план за действие, свързан с релизацията на приоритет „Разбиване на организирани престъпни грпи, участващи в престъления спрямо околната среда и в частност трафика на видове от дивата флора и фауна и на незаконни опадъци“ като част от Многогодишния стратегически план в рамките на 4-годишния политически цикъл на ЕС за борба с тежката и международна организирана престъпност, проектът ще се изпълнява чрез директно предоставяне на БФП.

Дейността е включена в МнП по фонд „Вътрешна сигурност“ в рамките на средносрочния преглед на програмата във връзка с приемането на горепосочените Оперативни планове за действие на ниво ЕС.

Срокове за кандидатстване

Начален срок: 10.12.2018 г. 17:30 ч.

Краен срок: 25.01.2019 г. 17:30 ч.

Интернет адрес: https://www.mvr.bg/dmp

Документи за кандидатстване и информация

Оценителни таблици

Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.