Приключилa/прекратена процедура

BG65ISNP001-2.004 - Изграждане на системи за видеонаблюдение на ГКПП на Република България, осигуряваща охрана на прилежащия периметър и контрол на преминаващите през ГКПП пътни превозни средства на външните граници" - BG/ISF-SO2-NO6-A14 (Приключила)

Целите на настоящата Покана по процедура на директно предоставяне на БФП са дефинирани в съответствие с целите на Национална програма на България по ФВС за периода 2014 -– 2020г. и РЕПС №515/2014, а именно осигуряване на високо равнище на сигурност в Съюза, като същевременно се улеснява законното пътуване чрез еднакво и високо равнище на контрол на външните граници и постепенно изграждане на интегрирана система за управление на външните граници, основана на солидарност и отговорност.

Целите на настоящата покана са в съответствие със специфичните и оперативни цели на инструмента за финансово подпомагане на външните граници и визите като част от фонд "Вътрешна сигурност", по-специално към следната специфична цел съгласно чл.3, т. 2б на РЕПС 515/2014: подпомагане на интегрираното управление на границите, включително насърчаване на допълнителна хармонизация на мерките, свързани с управлението на границите, в съответствие с общите стандарти на Съюза и чрез обмен на информация между държавите членки и между държавите членки и агенцията Frontex, за да се осигури, от една страна, еднаква и висока степен на контрол и защита на външните граници, включително чрез справяне с незаконната имиграция, и, от друга страна, безпроблемно преминаване на външните граници в съответствие с достиженията на правото от Шенген, като същевременно се гарантира достъп до международна закрила на лицата, които се нуждаят от такава, в съответствие с договорените от държавите членки задължения в областта на правата на човека, включително принципа на забраната за връщане.

Дейностите, предвиждани в настоящата покана са насочени към , следните оперативни цели съгласно чл. 3, т. 3б и 3г от РЕПС 515/2014:

- засилване на системите за контрол и наблюдение на външните граници и междуведомственото сътрудничество между органите на граничната охрана;

- мерки в рамките на територията, свързани с управлението на външните граници, и необходимите придружаващи мерки относно сигурността на документите, управлението на самоличността и оперативната съвместимост на придобитото техническо оборудване;

- всички мерки, които допринасят за предотвратяването и борбата с трансграничната престъпност по външните граници, включително трафика на хора и незаконното превеждане през границата;

- създаване и привеждане в действие на информационни системи, тяхната комуникационна инфраструктура и оборудване, подпомагащи общата визова политика, системите за контрол и наблюдение на външните граници и спазване в пълна степен на правото в областта на защитата на личните данни.

Настоящата процедура е в продължение на проекти финансиране от ЕС и други международни донори за изграждане на системи за видеонаблюдение в зоните за отговорност на ГКПП на външни граници:

- На ГКПП Лесово и ГКПП Малко Търново са изградени системи за панорамно видеонаблюдение по договор ДЕС-38/30.04.2013 г. „Изграждане на интегрирана система за наблюдение по границата с Република Турция“, Дейност 1 от многогодишен проект по ГП 2011 – 2013 на фонд „Външни граници“.

- С финансиране по фонд „Външни граници“ на шест ГКПП на външните граници (ГКПП Малко Търново – РДГП Елхово, ГКПП Златарево – РДГП Кюстендил, ГКПП Стрезимировци, ГКПП Олтоманци, ГКПП Връшка чука, ГКПП Брегово – РДГП Драгоман) е изградена система за регистрация на моторни превозни средства, базирана на специфичен вид видеокамери и е въведен алгоритъм за статистическо преброяване на пътникопотока на външните граници - Дейност 7 от ГП 2011 на фонд „Външни граници“.

- По проект „Улесняване на търговията и транспорта в Югоизточна Европа“, Лот 2 „Рехабилитация, ремонт и модернизация на ГКПП Капитан Андреево“, с финансиране от Световната банка, е изградена нова система за видеонаблюдение.

За целите на настоящата покана се прилагат следните определения:

- „обмен и достъп до информация“ означава сигурно събиране, съхраняване, обработване, анализ и обмен на информация от значение за органи, както са посочени в член 87 от ДФЕС.

- „общи стандарти на Съюза“ означава прилагането на оперативни мерки по общ и последователен начин, за да бъде постигнато високо и еднакво равнище на сигурност в областта на граничния контрол и визите в съответствие с Регламент (ЕО) № 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета (23), Регламент (ЕО) № 810/2009 на Европейския парламент и на Съвета (24), Регламент (ЕО) № 767/2008 на Европейския парламент и на Съвета (25), Регламент (ЕО) № 2007/2004, Регламент (ЕО) № 1931/2006 на Европейския парламент и на Съвета (26), Шенгенския каталог относно контрола на външните граници, Практическия наръчник за граничната охрана;

- „външни граници“ означава сухопътните граници на държавите членки, включително по реки и езера, морските граници, както и летищата, речните, морските и езерните пристанища на държавите членки, за които се прилагат разпоредбите на правото на Съюза относно пресичането на външните граници, независимо дали границите са временни или не.

Срокове за кандидатстване

Начален срок: 29.12.2016 г. 12:07 ч.

Краен срок: 18.01.2017 г. 10:00 ч.

Интернет адрес: http://www.dmp.mvr.bg/Fond_vatreshna_sigurnost/Zatvoreni_FVS/ISF_SO2_NO6_A14.htm

Документи за кандидатстване и информация

Оценителни таблици

Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.